Vajinismus Nedir?

Yazar Buraya Bakınız
0 yorum

Vajinismus nedir? Vajina (kadın cinsel organı) girişindeki kasların kasılması sonucu oluşan, ağrı algısının yaratmış olduğu kaygı ile karakterize olan; cinsel birleşme sırasında zorlanma ya da cinsel birleşmenin mümkün olamaması ile sonuçlanan psikolojik bozukluktur. Vajinismus özellikle kadın cinselliği üzerindeki tabuların daha yoğun hissedildiği toplumlarda daha sık görüldüğü düşünülmektedir. Yapılan çalışmalarda Vajinismus‘un genel nüfus içindeki oranının %3 ile %13 arasında olduğu bildirilmiştir. Ülkemizde yapılan çalışmalarda en sık görülen cinsel işlev bozukluğunun Vajinismus olduğu yönünde bulgular mevcuttur.

Vajinismus Nedir Belirtileri Nelerdir?

Bu rahatsızlık kültürel sosyal etkilerle şekillenen, cinsel birleşmeye yönelik korku ve kaygılarla karakterize olan psikolojik bozukluktur. Hastalığın gelişiminde cinsellik ya da cinsiyet üzerine oluşa gelen yanlış inanışlarla bilgiler büyük rol oynar. Altta yatan fizyolojik hastalık olmadığı takdirde Vajinusmus rahatsızlığına psikolojik olarak yaklaşılabilir. Vajinismus olan kadınların yaşadığı aslında yoğun bir kaygı durumudur. Bu hastalığa ait insanlarda oluşan korkular.

 • Ağrı, aşırı acı duyma korkusu.
 • Parçalanma veya yırtılma korkusu.
 • Penisin içerde kalması kilitlenme korkusu.
 • Bayılma veya ölme korkusu.

Aşırı korumacı aile ortamında baskı altında yetişmiş olmak vajinismus hastalığına zemin oluşturur. Cinsellik hakkında bilgisi olmayan cinselliği kötü, ayıp ve günah sayan aile ortamlarında bulunmak kişilerde cinselliğe karşı negatif algı ortaya çıkarır. Kızlar uyarıların altında cinselliğe karşı kendilerini koruma altına almak isterler. Bu durum zamanla bilinç altı süreçlerden geçerek yapısal hal kazanır.

Artık ilişkiye karşı vücut vajinal kasılma şeklinde tepkisel bir cevap verir.

Vajinismus bozukluğu olan kadınların eşlerinde kendilerinin istenmediğine, ilişki olarak reddedildiğine dair inançlar öfke, kırgınlık veya şüphe duyguları görülebilmektedir. Bu noktada bilinmesi gereken şudur. Bu hastalık bir rahatsızlıktır, diğer bütün hastalıklar gibi tıbbi müdahale gerektiren durumdur. Kişinin kendi iradesiyle yaptığı bir eylem değildir. Cinsel yönden partnerini isteyip istememekle, beğenip beğenmemekle ilgili değildir. Vajinismus bozukluğu olan kadınların eşlerinin bu durumu kişiselleştirme yapmamaları; evlilik ilişkileri kadının üzerinde yaratabileceği baskı sebebiyle bozukluğun tedavisi açısından büyük önem taşımaktadır.

Vajinismus hastalığının belirtileri şunlardır.

 • İlk gece ilişkiye girememe ya da kısmi penis girişi olması.
 • İlişki sırasında aşırı korku, heyecan, endişe, titreme, çarpıntı ve bazende baygınlık olması.
 • İlişki sırasında panik atak tarzı bir klinik yaşama.
 • İlişki sırasında yoğun acı benzeri ağrı.
 • Eşin vajinal giriş sağlayamaması.
 • Eşini eliyle itme, bacakları kapama.
 • Genital bölgeye dokunamama, tiksinme iğrenme hissi.
 • İlişki sırasında bulantı, kusma, anlamsız davranışlar sergileme.
 • Vajinaya parmak girişi, fitil tampon uygulayamama.
 • Kadın doğum muayenesi yaptıramamak.
 • Transvajinal ultrason yapılamaması.
 • Smear testi aldıramama.

Tedavi Yöntemi Varmı?

Vajinismus tedavisi cinsel eğitim, cinsel egzersizlerin öğretilmesi ve uygulamalardan oluşmaktadır. Bu terapi görüşmelerinde çiftlerin her ikisinin hazır bulunması gerekmektedir. Çünkü, sadece kadına yönelik bozukluk değil çift olarak iki tarafında sorumluluklarının olduğu bir rahatsızlıktır. Kadının kendini yetersiz, başarısız umutsuz hissetmesi; aşırı stres yapma, kaygılı ve panik yapıya sahip olması vajinismus hastalığının nedenleri arasındadır. Vücudunu beğenmeyen kadın vücut algısında sorun teşkil eden psikolojik rahatsızlıklar ilişkiyi güçleştiren başlıca nedenlerdendir.

Yorum Yap

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun olmadığını varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. TAMAM Devamını okuyun.