Harmana Serdiler Sarı Samanı

Afşin Akyol, Türk halk müziği repertuarında yer alan Afyon Emirdağ'a ait Harmana Serdiler Sarı Samanı türküsünü seslendiriyor. Türküler genellikle isimsiz olarak ortaya çıkar ve sözlü kültürün bir parçası haline gelir.

Mayıs 20, 2023 - 12:47
Şubat 7, 2024 - 15:36
 0  258

"Harmana Serdiler Sarı Samanı" Türk Halk Müziği repertuarında yer alan Afyon Emirdağ türküsüdür. Halk şarkıları genellikle isimsiz olarak ortaya çıkar ve sözlü kültürün bir parçasıdır. "Harmana Serdiler Sarı Samanı" bu türden bir türkü olup, çeşitli yörelerde farklı versiyonlarda söylenmektedir. Bu türkü genellikle tarım konusunu işler ve köy yaşamının bir yönünü yansıtır. Aynı zamanda köylülerin hasat mevsiminde tarlalardan kestiği sarı samanların serilmesi, toplanması ve depolanması gibi tarımsal işler anlatılmaktadır.

Türkçe söz ve ezgi bölgesel farklılıklar gösterebilir. Sözcükler genellikle basit ve tekrarlıdır, dolayısıyla kolayca ezberlenebilir ve gruplar halinde söylenebilir. Halk türküleri genellikle saz eşliğinde icra edilir ve insanların günlük hayatlarındaki deneyimlerini ve duygularını anlatır. Türkü, Türk halk müziğinin zengin bir parçasıdır ve Türk kültüründe uzun bir geçmişe sahiptir. Geleneksel tarım ve köy yaşamının izlerini taşıyan bu türkü, Türk insanının müzik mirasının önemli bir parçası olarak kabul edilmektedir.

Harmana Sererler Sarı Samanı

Harmana Sererler Sarı Samanı
Hiç Gitmiyor Emirdağı'nın Dumanı
Gel Otur Yanıma Canım Sevdiğim
Ayrılık Mı Olur Bayram Zamanı (Yayla Zamanı)

Çeşmenin Başından İşmar Eyledim
Bir Sevgi Sevdim De Pişman Eyledim
Keşke Bu Sevgiyi Sevmez Olaydım
Beni Anamınan Düşman Eyledin

Divane Mi Deli Miyim Hele Ben
Bir Yar İçin Dolaşırım Çöle Ben (Susuz Göle Ben)
Bana Sevdiğinden Vazgeç Diyorlar
Deli Gibi Sevdim Terkedemem Ben (Ayrılamam Ben)

Halil Rıfat Aydemir, Pınar Halaç, Hüseyin Yaltırık, Reyhan Altınay.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Buraya Bakınız Bilgi paylaşım platformu olarak bilgilendirici içerikler, sektörel haberler ve sosyal haberlerin yanı sıra sağlık, yaşam ve güncel haberlere de yer vermektedir.