Sipsi Dünya Birincisi Oldu

Aralık 21, 2022 - 15:06
Aralık 21, 2022 - 15:14
 0  7

Burdur ve Teke yöresine ait olan sipsi, Ali Bedel'in Polonya'da verdiği ziyafet ile bireysel saz olarak Dünya Şampiyonluğu'nu kazanmıştır.

Bireysel Enstrüman Sipsi Dünya Birincisi Oldu

Akdeniz Üniversitesi Antalya Devlet Konservatuarı Öğretim Üyesi Türk Halk Müziği Şan ve Çalgı Sanatçısı Burdurlu Ali BEDEL, Antalya 1. Uluslararası Kültür Sempozyumu'nda Sipsi'yi tanıttı ve muhteşem bir resital verdi. 2018 yılında Polonya'da bireysel enstrümanda sipsi ile dünya şampiyonu olmuştur. Yörenin üflemeli çalgılarından biri olan Türk halk müziği çalgısı sipsi, Teke yöresinin ünlü bir çalgısıdır.

Kabak Kemane gibi Teke yöresinin yabancı havasında sık sık duyulabilir. Fethiye'den kuzeye doğru olan bölgede ve Denizli'de özellikle Burdur ve Isparta'da kullanılan Teke yöresine ait bir müzik aletidir.

Sipsi, 15–25 cm uzunluğunda ince bir kamıştan yapılır. Tek parça veya iki ayrı parça olabilir, ancak iki parçalı yudumlar daha yaygın ve kullanışlıdır. Sesin çıkmasını sağlayan ağızlığa cukcuk, gövde kısmına ise tanrılek denir. Çam ve söğüt dallarından, içi boş ot veya çavdar filizlerinden ve kartal kanat kemiğinden yapılan sipsisler de vardır. Sipsi'de üstte 5 ve altta 1 olmak üzere toplam 6 delik bulunmaktadır.

Yörede yaygın olan ezgileri çalmak için Hüseyni dizisine göre delikler açılmıştır. Ses alanı sınırlı olduğu için diğer dizilerin çoğunu oynatmak mümkün değildir. Ses alanı yaklaşık 1 oktavdır ve sipsis diğer nefesli çalgılarda olduğu gibi akort edilemediğinden farklı boyutlarda sipsis kullanılmaktadır. Daha çok eşlik çalgısıdır ve cura, bağlama, gurbet havası, zeybek ve Teke türküleri gibi ezgileri çalarken, Kabak kemanı gibi üç telli çalgılarla güzel bir ahenk oluşturur. Polonya'da sipsi, bireysel bir enstrüman olarak Dünya Şampiyonasını kazandı.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

BB Medya Türkiye'deki ticari gelişmeleri, son dakika internet haberlerini, sektörel makaleleri ve en son şirket haberlerini okuyucularımızla paylaşacağız. Bizi takip edin.