Baklava Fındığı Seçiminin Püf Noktaları

Fındıklı baklava sıklıkla tüketilen geleneksel lezzetlerimizden biridir. Bu tatlıya karakteristik tadını veren ana unsur baklava fındığıdır. Peki baklava fındığı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? 

Aralık 11, 2023 - 10:38
Ocak 8, 2024 - 09:07
 0  14
Baklava Fındığı Seçiminin Püf Noktaları

Fındıklı baklava sıklıkla tüketilen geleneksel lezzetlerimizden biridir. Bu tatlıya karakteristik tadını veren ana unsur baklava fındığıdır. Dolayısıyla baklava yapımında kullanılan fındık seçimine özen göstermek gerekir. Peki baklava fındığı seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? 

Doğru Fındık Seçimi

Baklava yapımında doğru fındığı seçmek tatlının lezzetini etkileyen unsurlardan biridir. Fındığın hem ülkemizde hem de dünyanın diğer yerlerinde yetişen farklı türleri vardır. Türkiye'de yetişen fındıklar kalite olarak Giresun fındığı ve levant fındık olarak iki gruptur. 

Levant fındık, asıl bölgesinin dışında yetişen fındıkları ifade eder. Bu fındığın yağ oranı düşüktür. Oysa Giresun fındığı en uygun koşullarda yetiştiği için sahip olduğu yağ oranıyla en kaliteli fındıktır. 

Fındıkları yetiştiği yerin yanı sıra yaş, çiğ ve kavrulmuş olarak da sınıflandırabiliriz. Bu noktada baklava yapmak için en doğru seçim kavrulmuş fındıktır. Siz de baklava yapımında kavrulmuş fındığı tercih edebilirsiniz.

Fındığın Aroması ve Lezzeti

Baklava için fındık seçiminde fındığın aroması da dikkat etmeniz gereken bir konudur. Fındığa aromasını veren en temel etken yağ oranıdır. Bunu fındığın tadından anlayabilirsiniz. Yağlı bir fındık ağızda dolgun bir tat bırakır. Ayrıca fındığın tazeliği arttıkça aromasını daha iyi hissedersiniz. 

Taze Fındık Seçimi

Baklava fındığı seçiminde tazelik konusunda çeşitli ipuçlarını değerlendirebilirsiniz. Bunlardan biri tattır. Nitekim fındığın tazeliği arttıkça tadı yoğunlaşır. Bunun sebebi yağ oranıdır. Bayatlayan fındığın yağ oranı düşer. Taze fındığın bir diğer işareti ise kokusudur. Baklava için satın alacağınız fındık taze ise zengin bir aromaya ve güzel bir kokuya sahip olmalı. Aksi durumda ne yazık ki fındıklı baklava yapımı istediğiniz lezzeti vermez. 

Baklava fındığı seçiminde önemli bir püf noktası da fındığın ince ve parlak kabuklu olmasıdır. Mat kabuklu, zor kırılan kabuklar fındığın bayat olduğuna işaret eder. Ayrıca fındığın içinin dolgun olması ve gevrek yapısı da tazeliğinin bir göstergesidir. Ufalmış ve pörsümüş bir görüntüye sahip fındıklar baklavanızın lezzetini bozar.

Ürün Ambalajının Sağlamlığı

Baklava fındığı seçiminde dikkat etmeniz gereken konulardan bir diğeri de ambalajın sağlamlığıdır. Nitekim fındık seçerken ambalajın sağlamlığı, ürünün tazeliği ve kalitesi hakkında önemli bir göstergedir. Delik veya yırtık ambalajlar ürünün bayatlamasına neden olur. 

Hava almayan ve sıkıca kapanan ambalajlar, fındığın daha uzun süre taze kalmasını sağlar. Ayrıca ambalajdaki üretim veya son tüketim tarihlerini kontrol etmek de önemlidir. Sağlam ambalajlar, fındığın tazeliğini korur ve raf ömründen önce bayatlamasını engeller. 

Fiyat Karşılaştırması

Baklava için fındık seçerken dikkat etmeniz gereken konulardan biri de fiyat karşılaştırması yapmaktır. Nitekim piyasada farklı fiyat aralıklarında birçok fındık çeşidi bulabilirsiniz. Baklava fındığı seçimi sırasında ürünlerin kalite özelliklerini fiyatlarıyla karşılaştırmayı ihmal etmemelisiniz. Böylelikle bütçenize en uygun ve en kaliteli ürünleri bulmanız kolaylaşır.

Güvenilir Satış Kanalları

Baklava için fındık alırken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu güvenilir satış kanallarını tercih etmektir. Bu sayede en kaliteli fındık çeşitlerine ulaşmanız kolaylaşır. Güvenilir markalar ve satış kanalları en doğru seçimleri yapmanızı kolaylaştırır. Böylelikle zaman, emek ve para kaybı yaşamazsınız.

En Lezzetli Baklava Fındığı celebiogullari.com.tr’de!

Baklava fındığı konusunda en kaliteli ve en uygun fiyatlı ürünlere ulaşmak kolay değildir. Baklavacılık sektöründe uzun yıllardır hizmet veren Çelebioğulları, en lezzetli fındık çeşitlerine uygun fiyat avantajıyla sahip olma imkanı sağlıyor. Kavrulmuş tuzlu ve tuzsuz fındık içi, tuzlu kabuklu fındık ve çiğ fındık çeşitlerine indirimli fiyatlarla ulaşmak için celebiogullari.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

EXENONLINE EXENONLINE olarak sektördeki bilgi birikimimizi müşterilerimizin benzersiz ihtiyaçlarına uygun üstün kaliteli çözümler üreterek sunuyoruz.