Dibek Kahvesi Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Kahve kültürü, kökleri 15. yüzyıla kadar uzanan ve günümüzde de devam etmekte olan bir kültürdür. Peki dibek kahvesi nedir ve nasıl hazırlanır, biliyor musunuz? 

 0  11
Dibek Kahvesi Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Kahve kültürü, kökleri 15. yüzyıla kadar uzanan ve günümüzde de devam etmekte olan bir kültürdür. Ülkemizde hemen herkes Türk kahvesiyle birlikte birçok kahve çeşidini severek tüketiyor. Dibek de bu kahve çeşitlerinin en beğenilenleri arasında yer almakta. Peki dibek kahvesi nasıl hazırlanır, biliyor musunuz? 

Dibek Kahvesi Kısaca Nedir?

Öncelikle dibek kahvesinden biraz bahsedelim. Bu kahve çeşidi, çekirdeğinin geleneksel taş veya mermer değirmende öğütülerek toz haline getirildikten sonra bazı aromalarla karıştırılmasıyla elde edilen bir kahve çeşididir. Dolayısıyla dibek kahvesine karakteristik yapısını kazandıran öğütme işlemidir.

Bu kahve türü özellikle misafir ağırlama geleneklerimizde önemli yer tutar. Özel günlerimize ve sohbetlerimize eşlik eder. Dibek kahvesi bu yönüyle geleneksel lezzetlerimizden biri olmanın ötesinde, kültürel bir zenginliğimizdir. Günümüzde de devam eden bu geleneğin kültürümüzde çok özel bir yeri var. 

Dibek Kahvesinin İçeriğinde Neler Vardır?

Dibek kahvesinin özel değirmenlerde öğütülerek hazırlandığından ve aromasını farklı bitki çeşitlerinden aldığından bahsetmiştik. Bu bitkiler yalnızca kahveye aromasını vermekle kalmaz. Aynı zamanda da insan sağlığı açısından oldukça faydalıdır. Gelin bunların neler olduğuna ve faydalarına kısaca bakalım:

Keçiboynuzu: Latince adı ceratonia siliqua olan bu bitki, besin değeri bakımından oldukça zengindir. Özellikle akciğer rahatsızlıklarına faydalı özelliklere sahiptir.

Menengiç: Bilimsel adı pistacia terebinthus olan bu bitki, solunum yolları enfeksiyonlarından mide sağlığına kadar birçok konuda faydalıdır.

Kakao: Antioksidan bakımından zengin olan kakao çekirdekleri, bu kahveye zengin bir aroma katar.

Zahter: Halk arasında "dağ kekiği" olarak bilinen bu bitki, sindirimden cilt sorunlarına kadar çeşitli sağlık sorunlarının tedavisine destek olur.

Salep: "Çam çiçeği" olarak da bilinen salep, grip ve nezle gibi rahatsızlıklara iyi gelir. Aynı zamanda sindirim sistemini düzenleyici etkiye de sahiptir.

Dibek kahvesinin içeriğinde bu bitkilerin yanı sıra damla sakızı, çikolata, kakule gibi malzemeler de kullanılır. Bu bileşenler, kahve çeşitleri arasında bu kahveye tatlı bir aroma katar.

Dibek Kahvesi Nasıl Pişirilir?

Dibek kahvesinin hazırlanışı Türk kahvesi hazırlamaya benzer. İhtiyacınız olan malzemeler dibekte dövülmüş kahve, su ve içenin tercihine göre bir miktar şekerdir. Yapılışı ise şu şekildedir:

  • Öncelikle kişi sayısına göre fincanları hazırlayın. Daha sonra bu fincanların biri yardımıyla cezveye su koyun. Kahve iki kişilikse 2 fincan, üç kişilikse 3 fincan su koyun.
  • Kişi başına bir tatlı kaşığı olmak üzere kahveyi cezveye ekleyin.
  • Eğer herkes şekerli içiyorsa fincan başına bir küp şeker ilave edin. Orta şekerli bir kahve istiyorsanız bu adedi yarıya düşürmelisiniz.
  • Bütün malzemeleri cezveye ekledikten sonra kahvenizi karıştırıp kısık ateşte köpürünceye kadar pişirin.
  • Pişme esnasında cezvenin yüzeyinde biriken köpüğü bir kaşık yardımıyla fincanlara dağıtın.
  • Kahve fokur fokur kaynamadan önce altını kapatmaya dikkat edin. Aksi halde kahvenizin köpüğü dağılır ve tadı acılaşır.

French Press ile Dibek Kahvesi Hazırlama

Dibek kahvesini dilerseniz French pressle de hazırlayabilirsiniz. Bu yöntemde de kaynamış su, kahve ve şeker kullanmanız gerekecek. Bu yöntemi double porsiyonlar için kullanmanız daha pratik olacaktır. French press ile kahve hazırlama yöntemi ise şu şekildedir:

  • Bir fincan için 20 gr kahveyi French pressin içine koyun.
  • Ardından kaynamış suyu kahvenin üzerine ekleyin.
  • Telvenin çökmesini bekleyin ve ardından French pressin pistonunu aşağı doğru bastırın.
  • Demlenen kahveyi fincana döktükten sonra dilerseniz şeker ekleyerek tüketebilirsiniz.

Bu bağlamda diğer bir yöntem kahve makinesi kullanmaktır. Nitekim "Kahve makinesinde dibek kahvesi yapılır mı?" sorusu çokça merak edilen bir sorudur. Bu kahve çeşidi de Türk kahvesi gibi makinede kullanım için uygundur.

Sunum ve Servis Önerileri

Dibek kahvesini servis etmek de tüketmek kadar önemlidir. Nitekim fincan seçimi, ikramlıklar ve tepsi hazırlığı sunumda dikkat etmeniz gereken en önemli konulardır. Ayrıca ağzı fazla geniş olmayan bir fincan, içim keyfinizi artırmak ve içerken kahvenin sıcaklığını muhafaza etmek için ideal bir seçimdir. 

Kahveyi dilediğiniz tasarımda bir kahve fincanına döktükten sonra yanında suyla birlikte lokum, çikolata veya badem şekeri eşliğinde servis edebilirsiniz. Suyun içine kesilmiş taze meyve küpleri veya damla sakızı koymak da sunum seçenekleri arasında. Kahvenizi servis ederken dekoratif tepsiler ve nakışlı servis peçeteleri kullanabilirsiniz. 

Çelebioğulları ile Lezzetli Dibek Kahvesi!

Geleneksel dibek kahvesi lezzeti için iyi bir adres arıyorsanız Çelebioğulları ile mutlaka tanışmalısınız. Baklava ve geleneksel lezzetler alanında uzun yıllardır hizmet veren Çelebioğulları damak zevkinize uygun kahve çeşitlerine ulaşmak için en doğru adres. Online satış sitesi celebiogullari.com.tr adresini ziyaret ederek dilediğiniz yöresel lezzetlere uygun fiyat avantajıyla ulaşabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

EXENONLINE Hesap askıya alınmıştır.