Çiğ Süt Krizi Olabilir

Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, Ulusal Süt Meclisi'nde yaptığı konuşmada, 1 Eylül'den itibaren Ulusal Süt Meclisi'nin acilen toplanması ve çiğ süt fiyatlarının revize edilmesi gerektiğini söyledi.

Aralık 22, 2022 - 08:44
Şubat 7, 2024 - 14:18
 0  149
Çiğ Süt Krizi Olabilir

Ulusal Süt Konseyi'ne seslenen Adana Çiftçiler Birliği Başkanı, çiğ süt fiyatlarının revize edilmesi gerektiğini belirtti. Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru, 1 Eylül'den itibaren Ulusal Süt Meclisi'nin acilen toplanıp çiğ süt fiyatlarının revize edilmesi gerektiğini söyledi. Bu yeni fiyatın süt ürünleri üzerinden tüketiciye olumsuz yansımaması için Bakanlığın verdiği çiğ süt priminin yeniden 1 TL'ye çıkarılması gerektiğini kaydetti.

Çiğ süt krizi yaşamamak için revizyon yapılmalı


ANKARA (DÜNYA) Adana Çiftçiler Birliği'nin belirlediği çiğ süt fiyatları son başvuru tarihi olan 15 Mayıs itibarıyla 7,50 TL olarak açıklanırken Mutlu Doğru, Nisan ayında çiğ sütün maliyetinin 5,88 TL olduğunu bildirdi. Buna göre üretim maliyeti 7,22'ye yükseldi. Ağustos ayında devam eden fiyat artışları ve kurlardaki yükseliş dikkate alındığında çiğ süt üreticimiz şu anda çiğ sütü maliyetinin altında satarak zarar ediyor.

Bunun sonucunda büyükbaş hayvan yetiştiriciliğinden vazgeçilerek kapatılan işletme sayısı ve kesime gönderilen dişi hayvan sayısı her geçen gün artmaktadır. Mutlu Doğru şu değerlendirmede bulundu. Bu kötü durum gelecekte sığır eti üretimini, süt ve süt ürünlerini olumsuz etkileyecektir.

Çiğ süt artarsa yem artar” mantığıyla hareket etmeye devam edersek ve çiğ süt üreticileri daha çok baskı altına alınırsa çok yakında Türkiye'de bir süt kriziyle karşılaşmamız kaçınılmaz. Bu nedenle USK'nın acilen tahsil edilebilmesi, ağustos ayı maliyetlerinin düşürülmesi ve 1 Eylül itibarıyla çiğ süt fiyatlarının revize edilmesi amacıyla bakanlık tarafından verilen çiğ süt primi yeniden 1 TL'ye çıkarılmış ve bu yeni fiyat değişmemiştir. Bu durum süt ürünleri aracılığıyla tüketiciye olumsuz yansımakta ve çiğ süt krizi yaşanabilmektedir. Tarım ve hayvancılığın stratejik önemi pandemi vesilesiyle daha iyi anlaşıldı. TOBB, TÜSİAD ve MÜSİAD gibi süt sanayicilerini temsil eden dernekleri, ziraat odalarını, yetiştirici ve sütçüler birliklerini, hayvan kooperatiflerini ve SETBİR'i bu günlerde çiftçilerimizin üretimden sapmamaları için daha fazla yardıma davet ediyorum.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Buraya Bakınız Bilgi paylaşım platformu olarak bilgilendirici içerikler, sektörel haberler ve sosyal haberlerin yanı sıra sağlık, yaşam ve güncel haberlere de yer vermektedir.