Asgari Ücret Net 11 bin 402 Lira Oldu

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun üçüncü toplantısının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan yeni asgari ücreti açıkladı. Asgari ücret yüzde 34 artarak 11 bin 402 TL oldu.

Haziran 20, 2023 - 18:30
Şubat 7, 2024 - 14:17
 0  199
Asgari Ücret Net 11 bin 402 Lira Oldu

2023 yılının ikinci yarısından itibaren geçerli olacak brüt asgari ücret tutarı 13 bin 414 lira, net asgari ücret ise 11 bin 402 lira olarak belirlendi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun üçüncü toplantısının ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan yeni asgari ücreti açıkladı. Açıklamaya göre artış açlık sınırının altında gerçekleşti.

Asgari ücret yüzde 34 artarak 11 bin 402 TL oldu.

Milyonlarca çalışanı ilgilendiren asgari ücret için ara zam açıklandı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu zammı belirlemek için üçüncü kez toplandı. İlk toplantısını 13 Haziran'da yapan komisyon, dün ikinci kez toplandı. Toplantıya Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ve TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol da katıldı. Görüşmenin ardından Bakan Işıkhan açıklama yaptı.

Işıkhan'ın asgari ücretle ilgili açıklaması:

Türk-İş ve TİSK başkanlarına toplantılardaki uzlaşmacı yaklaşımlarından dolayı teşekkür ediyorum. TİSK Başkanı fayda odaklı yaklaşımıyla özellikle çalışma hayatında birçok aksiyon aldı. Asgari ücret vergi muafiyeti, beyaz bayrak uygulaması, istihdam teşvikleri bunlardan bazılarıdır. Türk-İş başkanına samimi yaklaşımı ve yapıcı tavrı için şükranlarımı sunuyorum. Başta işçilerimiz olmak üzere tüm sektörleri ilgilendirecek sonuç, hükümetin vatandaşı enflasyona zorlamama kararlılığı açısından önemlidir. Yeni asgari ücretin bayram öncesi hayırlı olmasını dilerim. Komisyonun çalışmaları işçi ve işverenlerin anlaşmasıyla sonuçlandı. 2023'ün ikinci yarısında brüt asgari ücret 13 bin 14, net asgari ücret ise 11 bin 402 lira olarak belirlendi. Böylece yüzde 34'lük bir artış oldu. 400 TL olarak uygulanan asgari ücret desteği 500 TL olarak uygulanmaya devam edecek.

Türk-İş: Enflasyon belli bir noktaya gelmezse önemi yok

Türk-İş Başkanı Atalay da yaptığı açıklamada, "Geçen yıl yüzde 30 civarında zam verildi. Bugün yüzde 34. Asgari ücreti artırsak da enflasyon belli bir noktaya gelmez. Emeği geçen herkese teşekkür ederim." dedi.

TİSK: Üçlü anlaşma ile asgari ücreti yeniden güncelledik

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol da, "Süreç boyunca birlikte azami gayreti gösterdik. Dengeli bir rakam için imkanları sonuna kadar zorlayarak rakama 'evet' demekten memnuniyet duyuyorum. Asgari ücreti güncelledik. Bizler de bu işbirliğinden memnunuz. İşverenler olarak zor dönemeçlerden geçiyoruz ve üzerimize düşeni yapmaya çalışıyoruz." konuşmasını bitirdi. Bundan sonraki süreçte Asgari ücret haberleri için bizi takip edin.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Buraya Bakınız Bilgi paylaşım platformu olarak bilgilendirici içerikler, sektörel haberler ve sosyal haberlerin yanı sıra sağlık, yaşam ve güncel haberlere de yer vermektedir.