Pazar , 16 Aralık 2018
Ana Sayfa / 5N1K / Nedir / Firma Rehberi Nedir?
Firma Rehberi Nedir?

Firma Rehberi Nedir?

Günümüz iş dünyası açısından firma rehberinin önemi hakkında bilgilendirme; Firma rehberi genel bir tanımla, ürün veya hizmet sunan işletmeleri tüketicilerle ortak bir noktada buluşmalarını sağlayan platformdur. Firma Rehberi Nedir? sorusuna cevap olarak açıklamak gerekirse; Geleneksel firma rehberleri belli bir bölgeyi ele alan ve sadece işletmelerin telefon numarası ve adresinin yer aldığı fiziki kitapçıklardı. Ayrıca bunları bulabilmek de zahmet isteyen bir uğraştı. Arama-bulma ve değerlendirme kavramlarının çok daha işlevsel hale geldiği İnternet dünyasında; Rehberler oldukça fayda sağlayan bir platform olarak üreticiye ve tüketiciye kolaylık oluşturmaktadır.

Oldukça pratik bir avantaja sahip olan rehber platformu; Bireyler hiçbir zahmete başvurmadan, bölge ve sektör kriterleri doğrultusunda aranılan hizmeti gerçekleştiren işletmeleri bulabiliyor; bu işletmeler hakkında video ve fotoğraf gibi tanıtım görsellerini de gözden geçirebiliyor ve diğerleriyle kıyaslamaya gidebiliyorlar. Firma rehberi nedir? Firma rehberi ne işe yarar? bir göz atalım

Firma rehberi nedir ne işe yarar?

Farklı açıdan bakıldığında firma rehberleri; Ürün ya da hizmet sunanlar ile müşteri ya da tüketicinin daha hızlı ve pratik şekilde buluşmasını sağlıyor. Dükkanları sokakları dolaşarak fiyat alma, kalite kıyaslaması yapmanın devri kapandı. Herhangi bir arama motoruna aradığımız ürünü yazma devri de geçmek üzere. Çünkü artık firma rehberleri var; arama motorunda ürün ya da hizmet aramaktan çok daha pratik bir fayda sağlıyorlar. Firma rehberi ne işe yarar? Sağlam alt yapısı bilgi ve deneyimi olan bir rehber web sitesine kayıt olduğunuz zaman ne işe yaradığını çok kolay öğrenebilirsiniz.

Firma Rehberi hizmeti veren sitelerin ne olduğunu, firma rehberlerinden nasıl reklam pazarlama desteği alabiliriz ve ne işe yaradığından bahsedelim. Genelde belirli bir il yada semt için açılan firma rehberleri ve ulusal firma rehberleri şeklinde sınıflandırılırsa sanırım yanlış olmaz. Bu firma rehberlerinin tek farkı sadece hedef kitlelerinin farklı olmasıdır bunun dışında bir farkları yoktur. Firma rehberlerinin kuruluş amacı elbette bir çok farklı sektörde olduğu gibi para kazanmaktır. Bazı firma rehberleri doğrudan kar elde etmek yerine; Link karşılığı yada siteye eklenen reklamlardan kar elde etmek suretiyle firma ekleyen kişilerden herhangi bir ücret talep etmez.

Firmalar neden firma rehberlerine ekleme ihtiyacı duyarlar ?

Bunun sebebi günümüz firmaları için çok bilindik olmakla beraber tabi ki Reklam ve pazarlamadır.  Reklam ve pazarlama yapabilmek tanınabilmek kazancın arttırılmasında büyük rol oynadığı için eskiye nazaran artık çok daha önemli bir hal almıştır. Bunun sebeplerinden biride İnternet ortamında reklam yapabilmenin hem daha kolay hemde çok daha az maliyetli olmasındandır.

Uzun vadede küçük yatırımlarla firma rehberi reklam pazarlama hizmeti veren kaliteli ve yerli rehberlere katılarak ücretli ücretsiz reklamınızı etkin bir şekilde yapabilirsiniz. Ülkemizde firma rehberleri farklı algılanmaktadır bu da firma rehberi hizmeti veren sitelerin yanlış ve hedefsiz politikalarından kaynaklanmaktadır. Bazı rehberler kaliteli ve hedefli hizmet ile reklam pazarlama yaparak kayıt altında olan bütün firmalarını takip ederek başarıya ulaştırmaktadır.

İşletme Sahiplerinin Bilmedikleri

Bütün işletmelerin ilk aklına gelen hemen bir web sitesi kurmaktır. Oysa web sitesi kurmadan önce detaylı analiz yapılsa çok daha farklı iş imkanları ile karşılaşacaklardır. Amacı ve pazarlama gücü olmayan web siteleri çöp durumundadır. Çöp diyoruz çünkü hiç bir zaman işe yaramazlar. Bu durumda reklam pazarlama yapabilen bir web sitesi kurmak ise maliyettir, bu maliyetten kaçarak para kazanmayı düşünüyorsanız yanılırsınız. Web sitesi demek emek özveri bilgi deneyim zaman ve tecrübeyle sabittir. Bu saydığımız özellikler bir web sitesi çalışmasında yok ise o çalışmaya web sitesi demek yanlış olur. Bir çok işletme bu konuda yanlış yönlendirilmektedir.

Bir domain bir de host aldın mı web sitesi hazır şeklinde söylemler kullanılmaktadır. Bu söylemin olduğu kişilerde bilgi ve tecrübe olmadığı hemen anlaşılır. Burada vurgulamak istediğimiz asıl konu; Çöp konumunda olacak web sitesi kurmaktansa firma rehberleri kullanılarak daha fazla müşteri dönüşü sağlanabilir; Firma rehberi yönetimi ile iletişim kurarak ve hedefinizi belirterek bir kayıt yaparsanız çok daha güzel sonuçlar alınabilir.

Ücretsiz Firma Rehberi Nedir?

Ürün ya da hizmetlerini sunan firmaların iletişim bilgilerini içerdiğinden dolayı karşımıza çıkabilecek gereksiz arama sonuçlarından bizi kurtarmış oluyor. Önceden sadece firmanın telefonu, adresi ve web sitesi linkini içeren bu rehberler de gün geçtikçe kendilerini geliştiriyorlar. Gelişen firma rehberi harita ve navigasyon hizmetleri ile pazarlama açısından çok etkili fayda sağlıyor. Web sitelerine backlink almak için oldukça uygun ve en etkili yöntemdir.

Bilgisayar ve İnternet teknolojisinin hayatımıza girerek birçok kavramın ve uygulamanın eskiyip eski işlevini yitirmesine yol açmıştır. Buna en ufak bir örnek olarak basılı metinleri verebiliriz; artık boş bir müsvedde yerine yazmak istediklerimizi bilgisayarda yazıyoruz; Bilgi almak istediğimiz bir ürünü rehber kitapçıkları veya sokak, cadde dolaşmak yerine İnternet’ten aratarak kolaylıkla bulabiliyoruz.

Ancak İnternet de kendi içerisinde gelişiyor. Zira arama motorlarının bazı kısıtlamaları olmasından ötürü istediğimiz ürün veya firmaya ulaşmada zorluk çekiyor. Bu da bizleri artık daha popüler hale gelen rehber sitesine yöneltiyor. Rehber platformu, büyük veya küçük işletmeler fark etmeksizin bizlere aradığımız tüm firma ve ürünleri detaylı bilgilerle ulaşma imkanı veriyor. Firma rehberi hakkında bir örnek vermek gerekirse sektörel reklam ve pazarlama faaliyetleri sürdüren çalışmalarımızı buradan inceleyebilir ücretsiz firma ekleme işlemi yapabilirsiniz.

Firma Rehberi web siteniz varsa hissedilir oranda destek sağlar. Web siteniz yoksa bir sayfa açarak web siteniz varmış gibi faaliyetlerinizi sergileyebilir potansiyel müşterilerin ürün ve hizmetlerinizi kolayca bulmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca firma rehberi kaydınız profesyonel ölçüde olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.