Firma Rehberi Nedir?

Yazar Buraya Bakınız
2 yorumlar

Günümüz iş dünyası açısından rehberlerin önemi; Firma rehberi genel tanımla, ürün satışıyla hizmet sunan işletmeleri tüketicilerle ortak noktada buluşmalarını sağlayan platformdur. Firma rehberi nedir sorusuna cevap olarak açıklamak gerekirse; Geleneksel firma rehberleri belli bölgeyi ele alan sadece işletmelerin telefon numarası ve adresinin yer aldığı fiziki kitapçıklardı.

Ayrıca bunları bulabilmekte zahmet isteyen uğraştı.

Arama bulma kavramlarının çok daha işlevsel hale geldiği İnternet dünyasında; rehberler oldukça fayda sağlayan platform olarak üreticiye/tüketiciye kolaylık oluşturmaktadır. Oldukça pratik avantaja sahip olan rehber platformu; Bireyler hiçbir zahmete başvurmadan, bölge ile sektör kriterleri doğrultusunda aranılan hizmeti gerçekleştiren işletmeleri bulabiliyor. İşletmeler hakkında video ve fotoğraf gibi tanıtım görsellerini gözden geçirerek diğerleriyle kıyaslamaya gidebiliyorlar.

Firma rehberi nedir ne işe yarar kısaca göz atalım.

Firma Rehberi Nedir ve Ne İşe Yarar?

Farklı açıdan bakıldığında şirket rehberleri; Ürün ya da hizmet sunanlar ile müşteri veya tüketicinin pratik şekilde buluşmasını sağlıyor. Dükkân sokak dolaşarak fiyat alarak kalite kıyaslaması yapmanın devrî kapandı. Arama motorlarına aradığımız ürünü yazma devri de geçmek üzere. Çünkü artık işletme rehberleri var; Arama motorunda ürün/hizmet aramaktan oldukça pratik fayda sağlıyorlar. Sağlam alt yapısıyla deneyimi olan rehber web sitesine kayıt olduğunuzda ne işe yaradığını kolayca fark edebilirsiniz.

Firma rehberi hizmeti veren rehberlerden nasıl reklam pazarlama desteği alabiliriz?

Genelde belirli şehir için açılan rehberler, ulusal işletme dizini şeklinde sınıflandırılırsa sanırım yanlış olmaz. Rehberlerin tek farkı sadece hedef kitlelerinin farklı olmasıdır.

Dizinlerin kuruluş amacı elbette birçok farklı sektörde olduğu gibi para kazanmaktır. Bazı dizinler doğrudan kar elde etmek yerine; link karşılığı siteye eklenen reklamlardan kar elde etmek suretiyle işletmesini ekleyen kişilerden herhangi ücret talep etmez.

Firmalar neden dizinlere ekleme ihtiyacı duyarlar?

Bunun sebebi günümüz firmaları için çok bilindik olmakla beraber tabii ki reklam içerikli pazarlamadır. Reklam içerikli pazarlama yapabilmek tanınabilmek kazancın arttırılmasında büyük rol oynadığı için eskiye nazaran artık önemli hal almıştır. Bunun sebeplerinden biri de İnternet ortamında reklam yapabilmenin hem kolay hem de az maliyetli olmasındandır.

Uzun vadede küçük yatırımlarla firma rehberi reklam pazarlama hizmeti veren kaliteli rehberlere katılarak ücretli ücretsiz reklamınızı etkin şekilde yapabilirsiniz. Ülkemizde rehberler çok yanlış algılanmaktadır; Buradaki yanlışlar firma rehberi hizmeti veren sitelerin hedefsiz politikalarından kaynaklanmaktadır. Bazı rehberler hedefli hizmetleriyle reklam alanında pazarlama yaparak kayıt altında olan bütün firmalarını takip eder. Böylece başarılı olmasını sağlar.

İşletme Sahiplerinin Farkında Olmadığı Konular Nedir?

Bütün işletmelerin ilk aklına gelen hemen web sitesi kurmaktır. Oysa web sitesi kurmadan önce detaylı analiz yapılsa farklı iş imkânlarıyla karşılaşacaklardır. Amacı pazarlama olmayan web siteleri asla rekabet edemezler. Reklam alanında pazarlama yapabilen web sitesi kurmak ise maliyettir.

Maliyetten kaçarak para kazanmayı düşünüyorsanız yanılırsınız. Web sitesi demek emek özveri bilgi deneyim zaman kapsamında tecrübeyle sabittir. Saydığımız özellikler web sitesinin planlamasında yok ise o çalışmaya web sitesi demek yanlış olur. Birçok işletme konuyla ilgili yanlış yönlendirilmektedir. Alan adıyla hosting aldın mı web sitesi hazır şeklinde söylemler kullanılmaktadır. Böyle söylemlerin olduğu kişilerde bilgi tecrübe olmadığı hemen anlaşılır.

Burada vurgulamak istediğimiz asıl konu; Rekabet edemeyen web sitesi kurmaktansa firma rehberleri kullanılarak etkin müşteri dönüşü sağlanabilir. Firma rehberi yönetimi ile iletişim kurun. Hedefinizi belirterek kayıt yapılırsa güzel sonuçlar alınabilir.

Ücretsiz Firma Rehberi Nedir?

Ürün ya da hizmetlerini sunan firmaların iletişim bilgilerini içerdiğinden dolayı karşımıza çıkabilecek gereksiz arama sonuçlarından bizi kurtarmış oluyor. Önceden sadece firmanın telefonu, adresi ve web sitesi linkini içeren rehberler de gün geçtikçe kendilerini geliştiriyorlar.

Gelişen firma rehberi navigasyon hizmetleriyle pazarlama açısından çok etkili fayda sağlıyor. Web sitelerine backlink alma aşamasında oldukça uygun etkili yöntemdir.

Firma rehberi, internet teknolojisinin hayatımıza girmesiyle birçok kavramın eskiyip eski işlevini yitirmesine yol açmıştır. Buna en ufak örnek vermek gerekirse basılı metinleri verebiliriz; artık boş müsvedde yerine yazmak istediklerimizi bilgisayarda yazıyoruz. Bilgi almak istediğimiz ürünü rehber kitapçıkları veya sokak, cadde dolaşmak yerine İnternet’ten aratarak kolaylıkla bulabiliyoruz.

Ancak İnternet kendi içerisinde gelişiyor.

Zira arama motorlarının bazı kısıtlamaları olmasından ötürü istediğimiz firmaya ulaşmada zorluk çekiyor. Bu da bizleri artık daha popüler hale gelen rehber sitesine yöneltiyor.

Rehber platformu, büyük veya küçük işletme fark etmeksizin bizlere aradığımız tüm firma ya da ürünlerin bilgilerine ulaşma imkânı veriyor. Firma rehberi hakkında örnek vermek gerekirse sektörel reklam alanında pazarlama faaliyetleri sunan rehberi BURADAN inceleyebilirsiniz.

Web siteniz varsa hissedilir oranda destek sağlar.

Web siteniz yoksa sayfa açarak web siteniz varmış gibi faaliyetlerinizi sergileyebilir, potansiyel müşterilerin hizmetlerinizi kolayca bulması sağlanabilir. Firma rehberi kaydınız profesyonel görünümde olmalı ayrıca, hizmet açıklaması detaylı yazılmalıdır. Başarılı destek sağlayan rehber sitelerini yazının altına ekleyerek sizlere kılavuz olmaya çalışacağız.

Kobi Firma Rehberi: www.anadolukobi.com

İlginize Çekebilecek Yazılar

2 yorumlar

Avatar
Ankara Boyacı 1 Aralık 2019 - 12:12

iyi bir site başarılarınızın devamını dilerim teşekkürler.

Cevapla
Avatar
Kozan Haber 6 Temmuz 2020 - 22:56

Güzel bir makale yazısı

Cevapla

Leave a Comment

* Bu formu kullanarak, verilerinizin bu web sitesi tarafından saklanmasını ve işlenmesini kabul etmiş olursunuz.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Bu web sitesi, deneyiminizi geliştirmek için çerezler kullanır. Bu konuda sorun olmadığını varsayacağız, ancak isterseniz vazgeçebilirsiniz. Kabul Bilgi için tıklayın.