Otomotiv Sektörü Çözüm Bekliyor

ÖTV söylentileriyle Temmuz sonunda bekleme moduna giren otomotiv pazarı, geçtiğimiz hafta yine müdahale sinyalleriyle karıştı. Sektör yetkilileri ve tüketiciler bu artışın ne zaman gerçekleşeceğini merak ediyor.

Aralık 20, 2022 - 06:03
Haziran 24, 2023 - 20:52
 0  26
Otomotiv Sektörü Çözüm Bekliyor

ÖTV dedikodularıyla Temmuz ayı sonunda bekleme moduna giren otomotiv piyasası, geçtiğimiz hafta yine müdahale sinyalleriyle karıştı. Arz sorunları, finansmana erişimdeki zorluklar ve yükselen fiyatlara ilişkin belirsizlikle birlikte, hem yeni hem de kullanılmış pazarlarda durgunluk arttı. Dünyaya konuşan sektör yetkilileri, geçici önlemlerin piyasaya daha çok zarar verdiğini ve vergiler başta olmak üzere sorunların çözümü için köklü bir sistem değişikliğine ihtiyaç olduğunu söyledi. Sektördeki asıl tehdit, ikinci el fiyatlarından çok en ucuz sıfır otomobilin 500 bin TL'ye ulaşması olarak görülüyor. Türkiye'de döviz kurlarındaki artış ve yüksek enflasyonun yanı sıra mali zorluklar nedeniyle sıfır otomobile erişim giderek zorlaşırken, hükümetin son dönemde özellikle 2. el piyasasına yaptığı müdahaleler otomotiv piyasasını karıştırdı. Belirsizliğin arttığı pazarda hem sıfır hem de ikinci el satışlar gerilemeye başladı. Atılan adımların piyasada normalleşme yerine güven sorununu büyüttüğünü belirten sektör temsilcileri, sorunlara köklü bir çözüm bulunmasını bekliyor.

Otomotiv pazarı yoğun bir haftayı geride bıraktı


Önceki hafta ÖTV indirimi söylentileriyle durgunluk yaşayan piyasa, geçen hafta hükümetten gelen haberlerle karıştı. İlk olarak Ticaret Bakanı Mehmet Muş'un yeni araçlarının satışının ardından firmalara, galerilere ve kiralama firmalarına 6 ay 6 bin kilometre sınırı getirecek bir düzenleme üzerinde çalıştıklarını açıklaması piyasayı şoke etti. Ardından Rekabet Kurumu (RK), sektörün önde gelen dört ikinci el firması hakkında Rekabet Kanunu'nun 4. maddesini ihlal ettikleri gerekçesiyle soruşturma başlattı.

Piyasa bu gelişmelerin şokunu üzerinden atmadan önce Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yaptığı toplantıda ÖTV'yi artırmayı planladığını açıkladı. Ardından geçtiğimiz Cuma günü attığı tweetlerle bunun bir şaka olduğunu ve ÖTV indiriminin hükümetin gündeminde olmadığını duyurdu. Geçen hafta ortaya çıkan bir söylentiye göre hükümet ultra lüks araçlarda ÖTV'yi artırmaya hazırlanıyor. Tüm bu gelişmeler otomotiv pazarındaki satışlardaki durgunluğun artmasına neden oldu.

Otomotiv Sektörü Temsilcileri

DÜNYA'ya konuşan otomotiv sektörü temsilcileri, özellikle 2. el piyasasında fahiş fiyatların önüne geçmek için hükümetin attığı adımların amacına sınırlı etki edeceğini vurguladı. Bazılarına göre bu tür önlemler piyasaya daha çok zarar veriyor. Sektör temsilcileri, temel sorunun döviz kuru, tüketici finansmanına erişimdeki güçlükler, yüksek faiz oranları ve dünyada bir benzeri olmayan ÖTV'ye dayalı vergi sistemi olduğunu belirtti. Yetkililer, Türk otomotiv sanayisine uygulanan vergilendirme yapısının geçici tedbirler yerine tüm paydaşların görüşleri alınarak tüm yönleriyle gözden geçirilmesi gerektiğini vurguladı. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Ali Haydar Bozkurt, geçen hafta pazarda yaşanan gelişmeleri DÜNYA'ya değerlendirdi.

Firmaların yeni aldıkları araçların satışına getirilen 6 ay ve 6 bin km limit hazırlıklarını değerlendiren Bozkurt, “Yeni düzenleme çalışmalarıyla öncelikli hedef, 2. el araçların 'balon' fiyatlarının düşürülmesi. Sıfır kilometre araçların galeri pazarına düşmesinin önüne geçilmesi amaçlanıyor. Yeni araç mevcudiyeti talebin biraz altında kalmaya devam ettiğinden, sıfır kilometre araç satışlarını etkilemeyecektir. Düzenlemenin yeni bir araç için sıraya girerek doğrudan satmak için aracı satın alacak kurumları etkileyeceğini ancak gerçek kişiler üzerindeki etkisinin sınırlı olacağını söyledi. Bozkurt, yeni araç arzının normalleşmesinin bu durumu ortadan kaldıracağını vurguladı.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Buraya Bakınız Sosyal içerik platformu olarak bilgilendirici içerikler, medya paylaşımları, sektörel haberler, sosyal medya ve web haberlerinin yanı sıra sağlık, yaşam ve güncel haberleri de paylaşmaktadır.