Google, Yapay Zekaya Odaklandı

Google, ABD'de düzenlenen Google I/O geliştiricileri konferansında birçok ürün ve hizmeti tanıtırken, ana odak noktası yapay zekaydı. Google CEO'su Sundar Pichai, sunumda yapay zeka kelimesini 140 kez kullandı.

Mayıs 12, 2023 - 09:54
Mayıs 24, 2023 - 14:03
 0  15
Google, Yapay Zekaya Odaklandı

Google, ABD'de düzenlenen Google I/O geliştiricileri konferansında birçok ürün ve hizmeti tanıtırken, ana odak noktası yapay zekaydı. Google CEO'su Sundar Pichai, sunumda yapay zeka kelimesini 140 kez kullandı.

Google, her yıl düzenlediği geliştirici etkinliği "Google I/O"da, yaklaşık 300 kişilik arama motoru reklamcılığı pazarındaki konumunu güçlendirecek yapay zeka alanındaki çalışmalarına ilişkin gelişmelerin yanı sıra yeni teknolojilerini paylaştı. Cnet editörleri, CEO Sundar Pichai'nin sunum sırasında yapay zeka kelimesini 140 kez kullandığını saydılar. Şirketten yapılan açıklamada Microsoft tarafından desteklenen ChatGPT yapay zeka uygulamasına rakip olarak Google tarafından tasarlanan yapay zeka uygulaması Bard'ın geçtiğimiz iki ay içinde ABD ve İngiltere'de hizmete girdiği belirtildi.

Bard kısa bir süre önce, gelişmiş matematik ve muhakeme becerileri ve kodlama yetenekleri dahil olmak üzere birçok yeni iyileştirmeyi mümkün kılan, daha yetenekli bir ana dil modeli olan PaLM 2'ye geçiş yaptı. kaydedildi. Şu anda 180'den fazla ülke ve bölgeye yayılan Bard, Japonca ve Korece'yi de desteklemeye başladı.

Yakında 40 dil için daha destek sunmaya başlayacak olan Bard, Google tarafından sunulan Docs, Drive, Gmail ve Maps gibi diğer Google uygulamalarına ve hizmetlerine de entegre edilebilecek. Bu araçların gizlilik ayarları kullanıcı kontrolünde olacaktır.


Yeni ürünler ve teknolojiler

Google'ın etkinlikte tanıttığı ürün ve teknolojiler arasında PaLM 2 ana dil modeli, Gmail için yeni yapay zeka yazma araçları, Pixel 7a Android telefon, Pixel Tablet ve 1799 dolarlık Pixel Fold katlanır telefon gibi yeni ürün ve hizmetler öne çıkarken, yapay zeka chatbot Bard'a eklenen özellikler de anlatılıyor.

Yazmama Yardım Et

Yazmama Yardım Et adlı Gmail'in bu yeni özelliği, kullanıcıların komutlarına göre otomatik olarak e-postalar oluşturacak ve önceki konuşmalardan metin içerecek.

Sihirli Düzenleyici

Google Fotoğraflar'ın yapay zeka destekli Magic Editor özelliği, kullanıcıların öğeleri yeniden konumlandırmak için seçmelerine gerek kalmadan nesne olarak ele almalarına olanak tanır ve arka planları otomatik olarak doldurabilir.

PALM2

Google, en güçlü dil işleme sisteminde büyük bir güncelleme olan PaLM 2 adlı yeni yapay zeka sistemini tanıttı. PaLM 2, Google'ın Bard sohbet robotu, Gmail, Google Docs, Google Sheets ve YouTube dahil olmak üzere yaklaşık 25 Google ürünüyle halihazırda mevcuttur; Sıfırdan kod yazabilir, yazılımdaki hataları tespit edebilir ve 20'den fazla yazılım dilini destekler.

Sürükleyici Görünüm

Sürükleyici Görünüm, kullanıcıların Google Haritalar'daki yol tariflerini 3B olarak görüntülemesine olanak tanıyarak Haritalar deneyimini daha sürükleyici hale getirir. Kullanıcılar, Immersive View ile günün farklı saatlerinde trafik ve hava durumunu da görebilecek. Google, blog gönderisinde, bu yıl içinde Los Angeles, Londra, New York, San Francisco ve Tokyo için Google Haritalar'da kullanıma sunulacak olan Sürükleyici Görünüm'e yakında daha fazla şehrin ekleneceğini söylüyor.

Bard

Bard, bu yılın başlarında kod yazma yeteneğini ve anında kod parçacıklarının ek açıklamalarını oluşturma yeteneğini ekledi. Yakında, Python kodunu dışa aktarabilecek ve çalıştırabilecektir. Karanlık modda da çalıştırılabilir. Ek olarak, Gmail ve Dokümanlar'a yanıtlar ekleyebilecek. Bard'ın etkinlikle birlikte genel kullanıma açıldığını da belirtelim. Japonca ve Korece dil desteğinin eklenmesiyle Bard 180 ülkede kullanılabilecek.

Google arama

Google'ın arama motoru Search, yapay zeka desteği aldı. Bu yeni üretken AI özellikleri, aramayı daha akıllı ve basit hale getirir. Google'da yapılan her arama için artık sonuç sayfası yapay zekanın bir araya getirdiği bir liste ile açılacak. Sonuçlara bağlı olarak görünecek ilgili web sitesi bağlantıları listenin hemen altında yer alacaktır. Google, bağlantılarla birlikte "sponsorlu" etiketine sahip bir reklam da görüntüleyebilir. Çünkü Google, yapay zeka destekli arama ile para kazanmayı planlıyor.

Android 14

Google'da mühendislikten sorumlu başkan yardımcısı Dave Burke, Android 14'te kilit ekranına gelen birkaç yeni özelleştirme seçeneğine değindi. Telefonunuzun kilidini herkesin içinde açarken daha güvenli hale getirmek için PIN animasyonları gibi. Android 14 ayrıca görme engelliler için daha büyük yazı tipi boyutları ve işitme engelliler için flaş bildirimlerle yeni erişilebilirlik özellikleri ekledi.

Apple'ın iPhone 14 ve iOS 16 ile yaptığı gibi, Google ayrıca uydu bağlantısı için destek ekledi. Android 14 ile birlikte gelen Cihazımı Bul özelliği; Kulaklık ve tablet gibi daha fazla cihaz için destek ekleyecektir. Konferansta uzun zamandır beklenen ilk katlanabilir telefon olan Pixel Fold'un yanı sıra Google, akıllı ev kontrolü için Pixel 7A telefon ve yenilenmiş Pixel Tablet de dahil olmak üzere başka yeni cihazları da tanıttı.

Piksel Katlama

Akıllı telefon pazarındaki en ince katlanabilir telefon olan Pixel Fold, açıldığında 7,6 inç ekrana sahip. Aynı anda hem küçük hem de büyük ekranları kullanarak simultane çeviri yapabilen ve Google'ın tüm yapay zeka hizmetlerini destekleyen Pixel Fold, 1799 dolardan satışa sunulacak.

Piksel 7a

Google'ın yeni akıllı telefonu Pixel 7a, ABD'de 499 dolardan satışa sunuldu. Tensor G2 işlemcisinden güç alan telefon, 8 GB RAM'e ve 6a'dan %72 daha iyi performans gösteren bir kameraya sahip.

Piksel Tablet

11 inç ekranı, şarj başına 12 saate kadar pil ömrü ve 256 GB'a kadar depolama alanıyla fabrika ayarları ve %100 yapay zeka desteğiyle gelen Pixe Tablet, 499 dolardan satışa sunulacak.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Buraya Bakınız Sosyal paylaşım ve medya platformu olarak bilgilendirici içerikler, sektörel haberler, sosyal medya ve internet haberlerinin yanı sıra sağlık, yaşam ve güncel şirket haberlerini okuyucularımızla paylaşacağız.