Kabak Kemane Nedir?

Kabak kemane yapılırken, su kabağı yukarıdaki boğum altından kesilir ve üzerine deri geçirilir.

Kabak Kemane Nedir?

Kabak kemane yapılırken Su kabağı yukarı doğru incelen boğum altından kesilir ve üzerine yürek zarı veya deri geçirilir. Daha sonra kabağa ağaçtan sap (kol) monte edilir. Kemanenin aslı üç telli olup, daha geniş ses elde etmek için daha sonraları dördüncü bir tel ilave edilmiştir. Kabağın çapının büyük veya küçük olması elde edilecek sesin tiz veya pes olması sonucunu doğurur. Kabak Kemane nedir? ve nasıl yapılır?

Kabak kemane; İki eşik arası (üst ve alt eşik) normal şartlarda 32-33 cm. uzunluğunda olmalıdır. Ancak derinin az veya çok gergin olması bu uzaklığın değişmesinde etkendir. Şu anda kemanede normal bağlama telleri (çelik ve sırma) kullanılmaktadır. Ancak kemanenin doğal yapısı ile orantılı olarak keman telleri de kullanılabilir. Sazımız at kılıfından yapılmış yay ile çalınır. İyi, kaliteli ve gür ses elde etmek için kıllar üzerine reçine sürülür.

Bu çalgı aletinde kullanılan malzemeler hassas bir şekilde seçilir; Çünkü kemanın görünümü ve sesi çok iyi olmalıdır. Bir çok kişinin sıradan bir müzik aleti gibi gördüğü bu çalgı aslında bütün müzik aletlerine göre tamamen sıra dışıdır. Yapımı çok eski yıllara da dayansa ilginç müzik aleti olma özelliğini hiç bir zaman kaybetmez.

Kabak Kemane Nedir? ve Nasıl Yapılır?

Tekne kısmı genellikle su kabağından yapılmaktadır. Ayrıca ağaçtan yapılanı da yaygındır. Sap kısmı sert ağaçlardan yapılmaktadır. Tekne kısmının altında ağaçtan veya metalden yapılmış mil vardır. Bu mil diz üzerine konur ve çalgının sağa sola hareketi sağlanır. Yay ise bir çubuğun bir ucundan diğer ucuna at kuyruğunun kıllarının bağlanması ile yapılmaktadır. Kabak kemane'ye önceleri bağırsaktan yapılan Kiriş adı verilen teller takılırken günümüzde madeni teller kullanılmaktadır.

Kabak kemane perdesiz bir çalgı olup her türlü kromatik ses rahatlıkla elde edilebilmektedir. Sesi uzun çalma özelliğine sahiptir ve Legato, Staccato ve Pizzicato çalışlar yapılabilmektedir. Çalgıyı dinlerken çıkan ses bizi rahatsız etmez. Bu müzik aleti ile ilgili detaylı bilgileri MP3 ses dosyasını yazımıza ekleyeceğiz.

Bu Yazı İçin Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
1
angry
0
sad
0
wow
0