Valf Nedir?

Valf, sıvı veya gazı kontrol etmek için kullanılan bir mekanizmadır. Bir valf genellikle boru hatlarında veya sıhhi tesisat sistemlerinde bulunur ve sıvının geçişini açma veya kapatma özelliğine sahiptir.

Aralık 22, 2022 - 16:16
Temmuz 1, 2023 - 07:28
 0  319
Valf Nedir?

Valf, sıvı veya gazı kontrol etmek için kullanılan bir mekanizmadır. Bir valf genellikle boru hatlarında veya sıhhi tesisat sistemlerinde bulunur ve sıvının geçişini açma veya kapatma özelliğine sahiptir. Valf, bir valf gövdesi, hareketli bir kapak veya disk ve bir aktüatörden oluşur. Aktüatör, valf kapağının veya diskin hareketini kontrol eder. Valf, bir sistemdeki akışı yönlendirme, akış miktarını ayarlama veya akışı durdurma işlevlerini yerine getirir. Bu nedenle endüstriyel tesislerde, su ve gaz dağıtım sistemlerinde, enerji üretiminde, kimyasal proseslerde ve daha birçok uygulamada yaygın olarak kullanılmaktadır. Valf, sıvıların güvenli, verimli ve kontrollü yönetimini sağlar.

VALF ne anlama gelmektedir?


VALF, "Valve" kelimesinin Türkçe karşılığıdır. Valve, İngilizce kökenli bir terimdir ve "valf" anlamına gelir. Bir valf, bir sıvıyı kontrol etmek için kullanılan bir mekanizmadır. Bir valf, sıvının geçişini açabilen, kapatabilen veya yönlendirebilen bir cihazdır. Valf, boru hatlarında, sıhhi tesisat sistemlerinde, motorlarda, pompa sistemlerinde ve diğer endüstriyel uygulamalarda yaygın olarak kullanılır. Örneğin, evlerde ve işyerlerinde su akışını kontrol etmek için su vanaları kullanılırken, otomobillerde motor vanaları yakıt akışını yönlendirir. VALF terimi, vanaların kullanıldığı çeşitli endüstrilerde ve teknik alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bir araba motorunda kaç valf vardır ve nasıl çalışır?


Valf, otomobil terimi gibi Fransızcadan Türkçeye geçmiş bir kelimedir. Valf, silindir kapağında bulunan gaz geçiş valflerine verilen isimdir. Diğer adı vanadır. 8V ve 16V gibi işaretler araçta kaç tane valf olduğunu gösterir. 8V dört silindirli bir motorda 8 supap olduğunu, yani silindir başına iki supap (1 emme, 1 egzoz supabı) olduğunu gösterir ve dört silindirli motor için kullanılır. 16V (veya 16 valf), motorda silindir başına 4 valf (2 giriş, 2 egzoz) olduğu anlamına gelir. 24V, altı silindirli bir motorda silindir başına 4 supap olduğunu gösterir.

Emme ve egzoz valfleri olarak ikiye ayrılır.


8V ve 16V gibi işaretler arabanın kaç subabı olduğunu gösterir. Motorlar çoğunlukla dört silindirli olduğu için bu iki ifadeyi en sık görüyoruz. 8V dört silindirli bir motorda 8 supap olduğunu, yani silindir başına iki supap (1 emme, 1 egzoz supabı) olduğunu gösterir. Dört silindirli bir motor için 16V (veya 16 valf) ifadesi; Motorun silindir başına 4 supabı olduğunu gösterir (2 giriş, 2 egzoz). 24V, altı silindirli bir motorda silindir başına 4 supap olduğunu gösterir.

Örneğin, Citroën'in 4 silindirli 12 valfli (silindir başına 3 supap, 2 giriş, 1 egzoz) turbodizel motoru; Son dönemde Volkswagen'de gördüğümüz 5 silindirli 20 supaplı motor; (silindir başına dört valf) ve Ferrari otomobil motoru tarafından kullanılan silindir başına; 5 supaplı motor (3 giriş, 2 egzoz) gibi örnekler var.

8 subaplı araçlarda yakıt tüketimi 16 subaplı araçlara göre biraz daha fazladır. Ancak 8 subaplı araç düşük devirde yüksek güç ve tork üretirken 16 subaplı araç; 4000 devirden sonra gerçek gücünü vermeye başlar. 16 valfli aracın maksimum hızı 8 valfli olandan daha yüksektir.

Valflerin görevleri üç gruba ayrılabilir. Bunlar basınç izleme, akış kontrolü ve akışkan mantığı devreleridir.

Kendinden şekilli bir yuvaya oturan ve gövde içinde yukarı ve aşağı hareket eden basınç kontrol valfleri; Akış hızını artıran veya azaltan iğneli valfler. Evlerde merkezi ısıtma sistemlerinde ve radyatör kontrollerinde kullanılır. Akış kontrol valfleri, akan malzemeyi bölen veya yönlendiren tek bir giriş, birkaç çıkış düzenlemesidir. Sistemde giriş borusundan gelen akışkanı bir veya birden fazla çıkış borusuna yönlendiren boruların birleşim yerlerinde eğimli levha bulunmaktadır. Sıvı mantık devreleri, tanıdık mantık kavramından sonra adlandırılır. Vana nedir sorusuna baktığımızda bir nevi kontrollü geçiş sistemi olarak düşünülebilir.

Valf, birçok endüstride kullanılan makinelerde bulunur

Yönlendirme sistemlerinin doğrudan akan ortam aracılığıyla çalıştığı sıvı mantık devreleri, sıvı gücü ile karıştırılmamalıdır. Sıvı ile çalışan sistemlerde çalışabilmesi için; Basınçlı hava ve hidrolik yağ basınç pompaları kullanılmaktadır. Normalde kapalı veya açık olan iki yollu vanalardır. Bu, iki durum arasındaki akış ve basınç farkına göre ayarlanabilir. Buna en iyi örnek, basıncın bir ağırlık veya yay ile kapalı tutulması ve basıncın belirli bir değeri aşmasıdır; (Örneğin buhar kazanlarında ve hidrolik mekanizmalarda) açılan emniyet valfleridir.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Buraya Bakınız Bilgi paylaşım platformu olarak bilgilendirici içerikler, sektörel haberler ve sosyal haberlerin yanı sıra sağlık, yaşam ve güncel haberlere de yer vermektedir.