Online Kanallar Geri Dönüşüm Kutularına Erişimi Kolaylaştırdı

Geri dönüşüm kutusu üreticilerinden GKN Store, bugüne kadar pek çok kullanıcının atık kutularına uygun fiyatlarla ulaşmalarını sağladı.

Temmuz 24, 2023 - 15:01
Şubat 7, 2024 - 15:19
 0  124
Online Kanallar Geri Dönüşüm Kutularına Erişimi Kolaylaştırdı

Modern hayatın en önemli sorunlarından biri şüphesiz ki atık yönetimidir. Tüketim alışkanlıklarının değişmesiyle birlikte modern insan gün içinde yoğun miktarda çöp üretiyor. Bu çöpler bir taraftan çevre kirliliğine yol açıyor. Bir taraftan da ekonomik açıdan önemli bir kayıp anlamına geliyor.

2019 yılında yürürlüğe giren Sıfır Atık Yönetmeliği, kamuda ve özel sektörde geri dönüşüm kutusu kullanmayı zorunlu hale getirdi. Buna bağlı olarak kurumsal tarafta atık yönetimi konusunda önemli ilerlemeler kaydedildi. Aradan geçen 4 yıllık süreçte online kanallar üzerinden verilen geri dönüşüm kutusu siparişleri sürekli artmakta. Ürünlere erişim kolaylığı sağlayan bu kanallar, sundukları fiyat avantajlarıyla da geri dönüşüme katkı sağlıyor. 

Geri Dönüşüm Kutusu Nedir?

Kısaca ifade etmek gerekirse atıkları ayrıştırarak toplayan ve geri dönüşüm süreçlerine kazandıran kutulara geri dönüşüm kutusu denir. Bu kutularda kağıt, plastik, cam ve metal atıklar türlerine göre ayrıştırılır. Bazı geri dönüşüm kutuları kağıt ve plastik şeklinde iki bölümden oluşur. Bazıları ise kağıt ve plastiğin yanı sıra camlar için ayrıştırma yapmak için üç bölmelidir. Toplu yaşam ve çalışma alanlarında atık çeşitliliğine bağlı olarak bu ürünlerden uygun olanları tercih edilir. 

Hangi türde olursa olsun sıfır atık geri dönüşüm kutuları ile ayrıştırma işlemleri renkler üzerinden gerçekleşir. Nitekim atık türüne bağlı olarak her kutunun rengi farklıdır. Geri dönüşümün ilk ve en önemli aşaması olan ayrıştırma işlemi bu sayede kolayca gerçekleşir. Ürünün markası ve modeli ne olursa olsun kağıt atıklar için mavi, plastik atıklar için sarı kullanılır. Cam atıklar yeşil kutularda, metal atıklar ise gri kutularda toplanır.

Sıfır Atık Yönetmeliği’nin yayınlanmasından bu yana ikili, üçlü veya dörtlü geri dönüşüm kutularını çevremizde daha sık görmeye başladık. Bunun esas nedeni elbette ki bu ürünleri kullanmanın zorunlu hale gelmesidir. Ancak bir diğer nedeni de online satış kanallarının bu ürünlere erişimi kolaylaştırmasıdır. Günümüzde işletmeler online alışverişin imkanlarından yararlanarak diledikleri geri dönüşüm kutusu çeşidine kolayca ulaşmakta. Bu sayede her yıl binlerce ton atığı ayrıştırarak geri dönüşüme yollama imkanı kazanıyoruz. 

Geri Dönüşüm Kutusu Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Çevremizde giderek daha sık görmeye başladığımız geri dönüşüm kutularının en önemli faydası atıkları ayrıştırmayı kolaylaştırmasıdır. Gün içinde farklı türden pek çok çöp üretebiliyoruz. Ancak bunları ayrıştırmadan atmamız durumunda büyük bir israf oluşuyor. Sıfır atık geri dönüşüm kutuları renkleri sayesinde atıkları kolayca ayrıştırıyoruz. Bu sayede aynı anda ve ayrı şekilde büyük miktarda atığı kolayca toplamak mümkün oluyor. 

Geri dönüşüm kutuları sayesinde her yıl binlerce ton kağıt, plastik, cam ve metal atık ekonomiye geri kazandırılmakta. Bu durum bir taraftan ekonominin ihtiyaç duyduğu hammaddeleri daha kolay ve ekonomik şekilde temin etme imkanı sağlıyor. Bir taraftan da çevre kirliliğini önlüyor. Bu yolla doğanın korunmasına katkı sağlıyoruz. Kağıt atıkları ekonomiye geri kazandırarak her yıl binlerce ağacın kesilmesini önlüyoruz. Plastik atıkların doğayı ve insan sağlığını tehdit etmesini engelliyoruz. Cam atıkları değerlendirerek birbirinden güzel objelere dönüştürüyoruz. Metal atıkları ise çeşitli sanayi alanlarında hammadde ihtiyaçlarını karşılamak için kullanıyoruz. 

İnternet Üzerinden Geri Dönüşüm Kutusu Siparişleri

Son yıllarda geri dönüşüm kutularına ilgi giderek artıyor. Özellikle kurumsal tarafta siparişler hızla artıyor. Buna bağlı olarak üretici firmalar farklı model ve tasarımlarla ürün çeşitliliklerini artırmakta. Öyle ki çevremizde birbirinden güzel tasarımlarda ve farklı ebatlarda pek çok geri dönüşüm kutusu görebiliriz. Bu çeşitlilik bir taraftan kullanıcılara diledikleri ürünü seçme imkanı sağlıyor. Bir taraftan da üretici firmalar ve satış kanalları arasındaki rekabeti artırıyor. 

Perakende satışa oranla online satışın en önemli avantajları şüphesiz ki maliyet ve zaman yönetimidir. Eskiden mağaza mağaza dolaşarak satın alabileceğimiz ürünlerin hemen hepsine artık basit birkaç tıklamayla ulaşıyoruz. Geri dönüşüm kutusu üreticilerinden GKN Store, bugüne kadar pek çok kullanıcının atık kutularına uygun fiyat avantajıyla ulaşmalarını sağladı. Yüzde 100 orijinal ve yerli ürünleriyle GKN Store toptan satış imkanlarıyla da sektörün önemli bir oyuncusu. 

Çalıştığınız işletme, kurum veya şubeleriniz için geri dönüşüm kutusu satın almak isterseniz GKN Store'un internet sitesini mutlaka ziyaret etmenizi tavsiye ederiz. Nitekim gknstore.com adresi üzerinden hizmet veren site, yüzlerce çeşit ürünüyle kullanıcılarının dilediği ürünü seçmelerini kolaylaştırıyor. Uygun fiyat avantajı ve hızlı teslimat gibi özellikleri de GKN Store'un sıfır atık kutuları pazarında müşteri memnuniyetini artırmasını sağlıyor. 

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow