Ramazan Kor Klarnetleri Bursa’dan Dünyaya Ulaşıyor

Kor ailesi, 1950'lerden beri müzik endüstrisi için profesyonel klarnet üretmektedir. Bugün Ramazan Kor klarnetleri Bursa'dan tüm dünyaya ulaşıyor. Aynı zamanda yurt dışından gelen tüm talepleri karşılamaktadır.

Temmuz 24, 2023 - 15:17
Şubat 7, 2024 - 15:19
 0  284
Ramazan Kor Klarnetleri Bursa’dan Dünyaya Ulaşıyor

Türk müziği ve klarnete ilginiz varsa Ramazan Kor adını duymuşsunuzdur. Kor ailesi 1950'lerden beri klarnet üretiyor. Ülkemizde sol klarnet olarak bilinen Albert sistem klarneti uzun yıllardır üreten Ramazan Kor, kendi adıyla anılan klarnetlerini Bursalı tüm müzikseverlere ulaştırıyor. Aynı zamanda yurt dışından gelen tüm talepleri karşılamaktadır.

Türk Müziğinde Sol Klarnet


Klarnetin hem Türk müziğinde hem de Batı müziğinde önemli bir yeri var. Ancak ülkemizde sol klarnet daha fazla ilgi görüyor. Batı müziğinde ise si bemol klarnet tercih ediliyor. Türk müziğinde klarnet ilk olarak 19. yüzyılın sonlarında İbrahim Efendi ile kendisini gösterdi. Dönemin askeri bandosu olan Muzika-i Hümayun’da çalınan klarnet, Türk müziğinin ses yapısına daha uygun olan Albert sistem klarnetti. O yıllarda İbrahim Efendi, si bemol klarnet olarak bilinen Boehm sistem klarnetin sesini tiz, ses aralıklarını ise Türk müziği için yetersiz bulmuştu. Günümüzde sol klarnet olarak bilinen Albert sistem klarnet ise ara sesleri daha kolay veriyordu. Üstelik diğer Türk müziği enstrümanları ile daha uyumlu bir frekansa sahipti. 

Cumhuriyetin ilanından sonra meydana gelen değişimler müzik dünyasını da etkilemiştir. Bu dönemde hem klasik hem de modern formda bestelenen eserler sol klarnete olan ilgiyi artırdı. Türk müziğinin önemli değerlerinden biri olan Şükrü Tunar, klarnet için yaptığı bestelerle unutulmaz izler bırakmıştır. Yeni nesil Mustafa Kandıralı sol klarneti ile Türk müziğini sevdirmiştir. Günümüzde Hüsnü Şenlendirici ve Serkan Çağrı gibi usta klarnet virtüözlerinin elinde sol klarnet müzikseverlere farklı deneyimler yaşatıyor. Ve tabii sol klarnet denildiğinde akla ilk gelen isim ise şüphesiz ki Ramazan Kor. Klarnet imalatını geleneksel ve modern yöntemleri birleştirerek gerçekleştiren Ramazan Kor’un klarnetleri Türk müziği ve popüler müzikte pek çok sanatçının performanslarına eşlik ediyor. 

Sol Klarnet mi Si Bemol Klarnet mi?


Klarnete yeni başlayan pek çok müzisyen bu konuda tereddüt yaşamakta. Aslında klarnetin başka çeşitleri de var. Ancak diğerlerine oranla bu ikisi çok daha ön planda. Kısaca ifade edecek olursak si bemol klarnet, dünya çapında daha iyi bilinen bir müzik aletidir. Sol klarnet ise Türk ve Balkan müziğinde daha yaygındır. Sol klarnette ara sesleri yani komaları çalmak daha kolaydır. Si bemol klarnet ise tam ve yarım aralıktan oluşan sesler için uygundur. Bu yüzden si bemol klarnetle Türk müziği icrası gerçekleştirmek zordur. Ebat olarak baktığımızda si bemol klarnet daha kısadır. Sol klarnetin ise gövdesi daha uzundur. Sol klarnet daha tok bir ses verirken si bemol klarnetin ses frekansı tizdir. Her iki klarnette de nota ve mandal dizilimleri farklıdır. Genellikle her ikisi de aynı malzemelerden üretilir. Fakat talep ve işçiliğe bağlı olarak sol klarnet genellikle si bemol klarnetten daha pahalıdır. 

Türk ve Dünya Müziğinde Ramazan Kor Klarnetleri

Kor ailesinin klarnet üretimi ile tanışması 1950'li yıllara dayanmaktadır. Ramazan Kor'un amcası 1990'lı yıllara kadar İstanbul'da klarnet üretmeye devam etti. Ramazan Kor, 1978 yılında Bursa'da başladığı klarnet üretimine bugün devam ediyor. 1979 yılında Rekor Müzik'i kuran Ramazan Kor, oğlu Emin Kor ile klarnetlerini yurt içi ve yurt dışında müzikseverlerin beğenisine sunuyor.

Ramazan Kor klarnet denilince akla elbette sol klarnet gelir. Öyle ki Hüsnü Şenlendirici, Serkan Çağrı gibi günümüzün hemen hemen tüm klarnet virtüözleri Ramazan Kor klarnetleriyle çalmaktadır. Bugün si bemol klarnetlerde Ramazan Kor'un imzasını görüyoruz. Bu klarnetler özellikle Azerbaycan ve Kafkasya'da popülerdir. Klarnete ilginiz varsa Ramazan Kor sol klarnet veya si bemol klarnetleri mutlaka denemelisiniz.

Ürünlerin tüm parçaları yüksek teknolojili CNC makinelerde üretilmekte ve elle monte edilmektedir. Bu nedenle yapımı oldukça zordur. Ancak ses özellikleri ve yarattığı efektler de bir o kadar iyidir. Bursa'da yolunuz düşerse Rekor Müzik'in Nilüfer veya Osmangazi şubelerine uğrayıp bu harika enstrümanları yerinde inceleyebilirsiniz. Böylece dünyanın neresinde olursanız olun rekormuzik.com sitesinden klarnet siparişi verebilirsiniz. Ayrıca ilgilendiğiniz diğer tüm enstrümanlar için Rekor Müzik mağazalarını veya internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow