Direksiyonu Sağda Olan Ülkeler

Soldan akan trafik akışı, birkaç yüzyıl öncesine dayanan bir sorundur. Hangi ülkelerde trafik sol şeritte akıyor ve araba direksiyonu sağda? Türkiye'de araçlar soldan direksiyonlu ve trafik sağ şeritten akıyor.

 1  3199
Direksiyonu Sağda Olan Ülkeler

Dünyanın birçok ülkesinde trafik sağdan aktığı için direksiyon sol taraftadır. Ancak bazı ülkelerde trafik soldan aktığı için direksiyon simidi sağdadır. Bugün dünyadaki insanların 2/3'ü trafikte, sadece 1/3'ü soldan akan trafikte araç kullanıyor. Dünyadaki tüm yolların %72'sinde trafik sağdan, %28'inde ise soldan akmaktadır. Ancak trafik akışının yönünün sağ veya sol olarak belirlenmesi aslında ortak bir amaca yani araç trafiğinin düzenlenmesine hizmet etmektedir. Sağdan veya soldan trafik akışının aslında araçların icadından önceye gittiği düşünülüyor.

Aslında, bu konuda birden fazla teori var. Arkeolojik araştırmalara göre yolların kullanımı yaklaşık 6000 yıl öncesine kadar gitmektedir. Araba direksiyonunun sağda olduğu ülkeler, arabayı sağdan sola kullanan ülkelerdir. Bu uluslararası araç merkezlerinin sağdan sola yolu soldan devam ediyor. Bu özellik, bu ülkenin İngilizce tabanlı bir eğitim kitabıdır, çünkü Birleşik Krallık'ta yol kullanımı bu şekilde yaygınlaşmaktadır. Sol şerit kullanılarak trafik akışının yönlendirilmesi birkaç yüzyıl öncesine dayanan bir sorundur. Araç trafiğinin akış yönü genellikle sağdan akar. Bu, trafik düzenlemesini ve trafik kazalarını korumak için tasarlanmıştır. Ancak, bazı ülkelerde soldan direksiyonlu trafik de vardır. Bunun için trafik kurallarının ve güvenlik önlemlerinin alınması son derece önemlidir.

Türkiye'de araçlar soldan direksiyonlu ve trafik sağ şeritten akıyor. Bu durum her ülkede farklı olduğu için araç üreticileri ülke şartlarına göre araç üretiyor. Sağdan akan trafikte, ülkemiz de dahil olmak üzere dünyanın birçok yerinde arabalar sağ şeritten sürülüyor. Kuzey Kıbrıs'ta Türkiye'den farklı olarak bir trafik akışı var.

Direksiyon hangi ülkelerde sağda?


Eski zamanlarda insanlar İngilizler gibi arabayı yolun sol tarafından kullanırlardı. Bunun birçok geçerli nedeni vardı. Karşıdan karşıya geçen kişinin dost mu yoksa düşman mı olduğunu anlamak mümkün değildi. Çoğu insan sağ elini kullandığından, yolun sol tarafından (yaya ya da atla) gidip sol tarafını emniyete alır ve sağ eli kılıç çekmeye hazır beklerdi. Yolun solunda seyahat etmek ilk kez 1300'de papanın Roma'ya giden hacıların yolda kafa karışıklığını önlemek için soldan gideceklerini söylemesiyle resmiyet kazandı. Dünyada trafiğin hem sağdan hem de soldan aktığı ülkeler var. Bugün dünya nüfusunun çoğunluğu sağı yani 3 kişiden 1'i solu tercih ediyor. İngiltere, Japonya, Avustralya ve Güney Afrika gibi ülkeler başta gelir. Trafikte soldan gitmenin tarihi hakkında birçok söylenti var. Akla gelen söylenti, Papa 6. Boniface dönemine kadar uzanıyor.

Dünyadaki Trafik Akışı


Trafik 165 ülkede sağdan, 75 ülkede soldan akıyor. Dünyada araç trafiğine açık yolların sadece %28'i soldan akan trafiğe göre tasarlanmıştır. Dünya ülkelerinin çoğu sağ şeridi kullanıyor, dolayısıyla çoğu yol da bu şekilde tasarlanıyor. Ancak sol trafik şeridini kullanan ülkeler var ve bu ülkelerdeki yollar bu akışa göre dizayn ediliyor. Bu konu ülkelerin tarihlerine, kültürel kökenlerine ve yol kullanımlarına göre değişiklik gösterebilmektedir.

Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada gibi ülkeler İngiltere'den etkilenmiş ve sağdan sola sürüşü benimsemiştir. Diğer ülkeler, Fransa gibi ülkelerden etkilenmiş ve soldan sola sürüşü benimsemiştir. Bu nedenle, ülkeler arasında yol kullanımında bazı farklılıklar olabilir.

Hangi Ülkelerde Trafik Sol Şeritte Akıyor?


Avustralya ABD Virjin Adaları Alderney
Anguilla Antigua Barbuda
Bahamalar Bangladeş Barbados
Bermuda Bhutan Birleşik Krallık
Britanya Virjin Adaları Botsvana Brunei
Cayman Adaları Christmas Adası Cocos Adaları
Cook Adaları Doğu Timor Dominik
Endonezya Falkland Adaları Fiji
Guernsey Grenada Guyana
Güney Afrika Hindistan Hong Kong
İrlanda Jamaika Japonya
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti   Jersey
Kenya
Kiri-bati Lesoto
Makao
Malavi Maldivler
Malezya Malta Man adası
Mauritius Monserrat Mozambik
Namibya Nauru Nepal
Niue Norfolk Adası Pakistan
Papua Yeni Gine Pitcairn Adaları Saint Lucia
Saint Kitts ve Nevis Saint Helena Saint Vincent
Samoa Seyşeller Seyşel Adaları Singapur
Solomon Adaları Sri Lanka Surinam
Svaziland Tanzanya Tayland
Tonga Tokelau Trinidad ve Tobago
Turks ve Caicos Adaları Tuvalu Uganda
Yeni Zelanda Zambiya Zimbabve

Araba Direksiyonu Neden Sağda?

Araba direksiyonunun neden sağda olduğu sorusu, ülkelerin trafik yönetim standartlarına ve geçmişteki tercihlerine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bu nedenle, araba direksiyonunun neden sağda veya solda olduğu ülkeden ülkeye farklılık gösterir ve tarihsel olarak ortaya çıkan seçimlerin sonucudur.

Örneğin Commonwealth of Nations ülkelerinde, Japonya, Avustralya, Yeni Zelanda'da direksiyon simidi sağda ve trafik akışı soldadır. Bu tercihin kökeni, tarihsel olarak at sırtında seyahat eden insanların kılıçlarını daha kolay taşımak için sol ellerini serbest bırakmalarına kadar uzanabilir. Bu nedenle at sırtında seyahat eden kişiler yolun sol tarafından gitmeyi tercih ediyorlardı. Daha sonra otomobillerin ortaya çıkmasıyla birlikte bu tercih devam etti.

Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avrupa ülkeleri, Güney Kore ve diğer bazı ülkelerde araba direksiyonu solda ve trafik sağdadır. Bu tercihin kaynağı tam olarak bilinmemekle birlikte 18. Yüzyılda Fransa'da ortaya çıkan atlı arabaların solda olduğu ve sürücülerin sağ elleriyle kamçı salladıkları bilinmektedir. Ayrıca Fransız Devrimi sırasında trafik yönetim standartları değiştirilmiş ve diğer ülkeler örnek olarak Fransa'yı izlemiştir.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Buraya Bakınız Sosyal içerik platformu olarak bilgilendirici içerikler, medya paylaşımları, sektörel haberler, sosyal medya ve web haberlerinin yanı sıra sağlık, yaşam ve güncel haberleri de paylaşmaktadır.