Direksiyonu Sağda Olan Ülkeler

Soldan akan trafik akışı, birkaç yüzyıl öncesine dayanan bir sorundur. Hangi ülkelerde trafik sol şeritte akıyor ve araba direksiyonu sağda?

Aralık 19, 2022 - 18:42
Mart 20, 2023 - 10:21
 0  226
Direksiyonu Sağda Olan Ülkeler

Araba direksiyonunun sağda olduğu ülkeler, arabayı sağdan sola kullanan ülkelerdir. Bu ülkelerde araç sürücüleri sağdan sola giderken yolun sol tarafından da sürüyor. Bu özellik, bu ülkelerin İngiliz kökenli olmasının bir sonucudur, çünkü Birleşik Krallık'ta yol kullanımı bu şekilde düzenlenir. Soldan akan trafik akışı, birkaç yüzyıl öncesine dayanan bir sorundur. Trafik akışı genellikle sağdan akar. Bu, trafik akışını düzenlemek ve trafik kazalarını önlemek için tasarlanmıştır. Bununla birlikte, bazı ülkelerde de soldan direksiyonlu trafik vardır. Bu durumda, trafik kurallarına ve güvenlik gerekliliklerine uymak önemlidir.

Direksiyon hangi ülkelerde sağda?

Eski zamanlarda insanlar İngilizler gibi arabayı yolun sol tarafından kullanırlardı. Bunun birçok geçerli nedeni vardı. Karşıdan karşıya geçen kişinin dost mu yoksa düşman mı olduğunu anlamak mümkün değildi. Çoğu insan sağ elini kullandığından, yolun sol tarafından (yaya ya da atla) gidip sol tarafını emniyete alır ve sağ eli kılıç çekmeye hazır beklerdi. Yolun solunda seyahat etmek ilk kez 1300'de papanın Roma'ya giden hacıların yolda kafa karışıklığını önlemek için soldan gideceklerini söylemesiyle resmiyet kazandı. Dünyada trafiğin hem sağdan hem de soldan aktığı ülkeler var.

Bugün dünya nüfusunun çoğunluğu sağı yani 3 kişiden 1'i solu tercih ediyor. İngiltere, Japonya, Avustralya ve Güney Afrika gibi ülkeler başta gelir. Trafikte soldan gitmenin tarihi hakkında birçok söylenti var. Akla gelen söylenti, Papa 6. Boniface dönemine kadar uzanıyor.

Dünyadaki Trafik Akışı

Trafik 165 ülkede sağdan 75 ülkede sola doğru akıyor. Dünyada araç trafiğine açık yolların sadece %28'i soldan akan trafiğe göre tasarlanmıştır. Dünya ülkelerinin çoğu sağdan sola doğru sürer, bu nedenle çoğu yol da bu şekilde tasarlanmıştır. Ancak arabayı soldan sola kullanan ülkeler var ve bu ülkelerde yollar bu şekilde tasarlanıyor. Bu konu ülkelerin tarihine, kültürel kökenlerine ve yol kullanımlarına göre değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada gibi ülkeler İngiltere'den etkilenmiş ve sağdan sola sürüşü benimsemiştir. Diğer ülkeler, Fransa gibi ülkelerden etkilenmiş ve soldan sola sürüşü benimsemiştir. Bu nedenle, ülkeler arasında yol kullanımında bazı farklılıklar olabilir.

Hangi Ülkelerde Trafik Sol Şeritte Akıyor?

Avustralya ABD Virjin Adaları Alderney
Anguilla Antigua Barbuda
Bahamalar Bangladeş Barbados
Bermuda Bhutan Birleşik Krallık
Britanya Virjin Adaları Botsvana Brunei
Cayman Adaları Christmas Adası Cocos Adaları
Cook Adaları Doğu Timor Dominik
Endonezya Falkland Adaları Fiji
Guernsey Grenada Guyana
Güney Afrika Hindistan Hong Kong
İrlanda Jamaika Japonya
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti   Jersey
Kenya
Kiri-bati Lesoto
Makao
Malavi Maldivler
Malezya Malta Man adası
Mauritius Monserrat Mozambik
Namibya Nauru Nepal
Niue Norfolk Adası Pakistan
Papua Yeni Gine Pitcairn Adaları Saint Lucia
Saint Kitts ve Nevis Saint Helena Saint Vincent
Samoa Seyşeller Seyşel Adaları Singapur
Solomon Adaları Sri Lanka Surinam
Svaziland Tanzanya Tayland
Tonga Tokelau Trinidad ve Tobago
Turks ve Caicos Adaları Tuvalu Uganda
Yeni Zelanda Zambiya Zimbabve

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Buraya Bakınız Sosyal paylaşım ve medya platformu olarak bilgilendirici sektörel haberler, sosyal medya ve internet haberlerinin yanı sıra sağlık, yaşam ve güncel şirket haberlerini okuyucularımızla paylaşacağız.