Direksiyonun Sağda Olduğu Ülkeler

Bazı ülkelerde trafik sol şeritte akar ve direksiyon sağdadır; Soldan akan trafik birkaç yüzyıl öncesine dayanan büyük bir sorundur.

Aralık 19, 2022 - 18:42
Mayıs 24, 2024 - 23:54
 1  4114
Direksiyonun Sağda Olduğu Ülkeler

Dünyanın birçok ülkesinde trafik sağdan aktığı için direksiyon soldadır. Ancak bazı ülkelerde trafik soldan aktığı için direksiyon sağdadır. Bugün dünyadaki insanların 2/3'ü trafikte araç kullanıyor ve yalnızca 1/3'ü soldan giden trafikte araç kullanıyor. Dünyadaki tüm yolların %72'sinde trafik sağdan, %28'inde ise soldan akmaktadır. Ancak trafik akış yönünün sağ veya sol olarak belirlenmesi aslında ortak bir amaca, yani araç trafiğinin düzenlenmesine hizmet etmektedir. Trafiğin sağdan veya soldan akışının aslında araçların icadından önceye dayandığı düşünülüyor. Aslında bu konuyla ilgili birden fazla teori var. Arkeolojik araştırmalara göre yolların kullanımı yaklaşık 6000 yıl öncesine dayanıyor. Direksiyonun sağda olduğu ülkeler sağdan sola giden ülkelerdir.

Bu uluslararası araç merkezlerinin yolu sağdan sola devam ediyor. Bu özellik İngiltere'de yol kullanımının yaygın olması nedeniyle bu ülkeye yönelik İngilizce tabanlı bir eğitim kitabıdır. Trafik akışının sol şeridi kullanarak yönlendirilmesi birkaç yüzyıl öncesine dayanan bir sorundur. Araç trafiğinin yönü genellikle sağdan akar. Bu, trafik düzenlemelerini ve trafik kazalarını korumak için tasarlanmıştır. Ancak bazı ülkelerde soldan direksiyonlu trafik de mevcuttur. Bu nedenle trafik kurallarına ve güvenlik önlemlerine uymak son derece önemlidir.

Türkiye'de araçlar soldan direksiyonlu olup trafik sağ şeritte akmaktadır. Bu durum her ülkede farklı olduğundan araç üreticileri ülke şartlarına göre araç üretmektedir. Sağdan akan trafikte, ülkemiz dahil dünyanın birçok yerinde arabalar sağ şeritte seyrediyor. Kuzey Kıbrıs'ta Türkiye'nin aksine bir trafik akışı var.

Hangi ülkelerde direksiyon sağdadır?


Eski zamanlarda insanlar, İngilizler gibi yolun sol tarafından araç kullanıyorlardı. Bunun pek çok geçerli nedeni vardı. Karşıdan karşıya geçen kişinin dost mu, düşman mı olduğunu anlamak mümkün olmadı. Çoğu insan sağ elini kullandığı için yolun sol tarafına (yaya veya at sırtında) gider, sol tarafını emniyete alır ve sağ elleriyle kılıç çekmeye hazır halde dururdu. Yolun sol tarafından yolculuk yapmak ilk kez 1300 yılında papanın Roma'ya giden hacıların yolda karışıklığı önlemek için soldan araç kullanacaklarını ilan etmesiyle resmileşti.

Dünyada trafiğin hem sağdan hem de soldan aktığı ülkeler var. Bugün dünya nüfusunun çoğunluğu sağı tercih ediyor, yani her 3 kişiden 1'i solu tercih ediyor. Bunların başında İngiltere, Japonya, Avustralya ve Güney Afrika gibi ülkeler geliyor. Trafikte soldan araç kullanmanın tarihçesi hakkında pek çok söylenti vardır. Aklıma gelen söylenti Papa Boniface VI dönemine kadar uzanıyor.

Dünyadaki trafik akışı


Trafik 165 ülkede sağdan, 75 ülkede ise soldan akıyor. Dünyadaki araç trafiğine açık yolların yalnızca %28'i soldan giden trafiğe göre tasarlanmıştır. Dünyadaki çoğu ülke sağ şeridi kullanıyor, dolayısıyla yolların çoğu da bu şekilde tasarlandı. Ancak trafikte sol şeridi kullanan ülkeler var ve bu ülkelerde yollar bu akışa göre tasarlanıyor. Bu konu ülkelerin tarihine, kültürel kökenlerine ve yol kullanımına bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir.

Örneğin Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada gibi ülkeler İngiltere'den etkilenerek sağdan sola sürüşü benimsedi. Diğer ülkeler, Fransa gibi ülkelerden etkilenerek soldan sola sürüşü benimsedi. Bu nedenle ülkeler arasında yol kullanımında bazı farklılıklar olabiliyor.

Trafik hangi ülkelerde sol şeritten akar?

Avustralya ABD Virjin Adaları Alderney
Anguilla Antigua Barbuda
Bahamalar Bangladeş Barbados
Bermuda Bhutan Birleşik Krallık
Britanya Virjin Adaları Botsvana Brunei
Cayman Adaları Christmas Adası Cocos Adaları
Cook Adaları Doğu Timor Dominik
Endonezya Falkland Adaları Fiji
Guernsey Grenada Guyana
Güney Afrika Hindistan Hong Kong
İrlanda Jamaika Japonya
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti   Jersey
Kenya
Kiri-bati Lesoto
Makao
Malavi Maldivler
Malezya Malta Man adası
Mauritius Monserrat Mozambik
Namibya Nauru Nepal
Niue Norfolk Adası Pakistan
Papua Yeni Gine Pitcairn Adaları Saint Lucia
Saint Kitts ve Nevis Saint Helena Saint Vincent
Samoa Seyşeller Seyşel Adaları Singapur
Solomon Adaları Sri Lanka Surinam
Svaziland Tanzanya Tayland
Tonga Tokelau Trinidad ve Tobago
Turks ve Caicos Adaları Tuvalu Uganda
Yeni Zelanda Zambiya Zimbabve

Arabanın direksiyonu neden sağda?


Otomobilin direksiyonunun neden sağda olduğu sorusu ülkelerin trafik yönetim standartlarına ve geçmiş tercihlerine göre değişiklik gösterebiliyor. Bu nedenle, bir arabanın direksiyonunun neden sağda veya solda olduğu ülkeden ülkeye farklılık gösterir ve tarihsel olarak gerçekleşen seçimlerin sonucudur.

Örneğin, Commonwealth ülkeleri olan Japonya, Avustralya ve Yeni Zelanda'da direksiyon sağda, trafik ise soldadır. Bu tercihin kökenleri, tarihsel olarak at sırtında seyahat eden, kılıçlarını daha kolay taşımak için sol ellerini serbest bırakan insanlara kadar uzanabilir. Bu nedenle at sırtında seyahat eden insanlar yolun sol tarafından gitmeyi tercih ediyordu. Daha sonra otomobillerin ortaya çıkmasıyla birlikte bu tercih devam etti.

Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Avrupa ülkeleri, Güney Kore ve diğer bazı ülkelerde araba direksiyonu solda, trafik ise sağdadır. Bu tercihin kaynağı kesin olarak bilinmese de 18. yüzyılda Fransa'da ortaya çıkan at arabalarının solda olduğu ve sürücülerin sağ elleriyle kırbaç salladıkları biliniyor. Ayrıca Fransız Devrimi sırasında trafik yönetimi standartları değiştirildi ve diğer ülkeler de Fransa'nın örneğini takip etti.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Buraya Bakınız Bilgi paylaşım platformu olarak bilgilendirici içerikler, sektörel haberler ve sosyal haberlerin yanı sıra sağlık, yaşam ve güncel haberlere de yer vermektedir.