2022 Kurban Bayramı Ne Zaman?

Kurban bayramı ne zaman ve bayram tatili kaç gün olacak? 1. bayram günü 9 Temmuz'da başlıyor. İşte size 2022 yılı kurban bayramı

2022 Kurban Bayramı Ne Zaman?


2022 yılında 9 Temmuz'da başlıyan kurban bayramı 12 Temmuz'da sona eriyor. Bugün birçok insan, dini bayramımız olan kurban bayramı tarihi hakkında cevap arıyor. Bayrama kaç gün kaldı ve bu yıl bayram tatili kaç gün olacak diye merak ediyor iseniz işte size detaylar.

Kurban Bayramı 9 Temmuz 2022 Tarihinde Başlıyor.

Arife Günü 8 Temmuz Cuma

  1. Gün:   9 Temmuz 2022 Cumartesi.
  2. Gün: 10 Temmuz 2022 Pazar.
  3. Gün: 11 Temmuz 2022 Pazartesi.
  4. Gün: 12 Temmuz 2022 Salı.

Dinî Bayramların Dünü ve Bugünü.

Dinî bayramlar, kamerî takvime göre hesaplandığı için her yıl aynı tarihe denk gelmez. Günlük gerilemeye denk gelen Ramazan, Şevval ayının ilk üç günü Kurban bayramı ise Zilhicce  ayının onuncu gününde kutlanır. Orta Asya Türk'leri, İslamiyet döneminden önce "Gök Tanrı"ya inanarak Tanrı adına isteklerini yerine getirilmesi için; kurbanlarını keserek kutladıkları bayram, İslamiyet'in yayılması ile İslam usullerine göre değiştirmişlerdir. Fakat, Kırgız ya da Kazak Türk'leri eskiden beri süre gelen "Gök Tanrı" inanışlarını İslam inanışları ile harmanlayarak devam ettirmiştir.

Sovyetler Döneminde Orta Asya Türk'leri ister istemez, Rus kültürünün etkisinde kalarak dinî inanışlarından uzak kalmışlardır. Bu Rus nüfusunun yoğun yaşadığı bölgelerde daha etkili olmuştur.

Kazakistan'ın daha fazla etkilendiğini de söylenebilir. 

Kırgızistan'ın Kuzey bölgesi, bu durumdan daha çok etkilenirken güney bölgesi; Oş Batken Calalabad bölgeleri İslam dinînin etkilerini daha yoğun devam ettirmiştir. Özbekistan ve Türkmenistan coğrafi Fars kültürü ağırlıklı yaşanan Tacikistan ile iç içe yaşadığı için olaydan en az etkilenen bölgedir. Buralarda İslam dinînin etkisi her zaman daha baskın olmuştur.

Dinî bayramlara inanışlar, buradaki bölgelerde her zaman varlığını sürdürmüştür.

1917’den 1991 yılına kadar süren bu dönem sırasında, İslam dinînden çok az haberi olan bir nesil yaşamıştır. Orta Asya Türk'leri dönemin siyasi ya da sosyal ideolojisine göre "Ateist" bir dönem yaşamışlardır. 1991 yılından itibaren Orta Asya Türk'leri Kırgızistan, Kazakistan, Özbekistan ve Türkmenistan'ın bağımsızlıklarını ilan etmeleri ile birlikte yepyeni bir dönem başlamıştır. Bir dönem neredeyse kendi halklarının inanışlarından uzak kalan ülkeler; yeniden millî değer ve manevi inanışa dönüş yaparak dinî değerlerini canlandırmayı başarmışlardır.

Türk Cumhuriyetleri belirli bir dönem içinde Türkiye ile kardeşlik bağlarını güçlendirerek; Siyasi, sosyal, kültürel ve ekonomik anlamda yeni gelişmelere yol açmıştır. Burada ki bölgelerde din yeniden canlanır cami, din okulları ve din dernekleri artar. Diyanet işleri başkanlığı ile birlikte müftülükler açılır. Dinî inanışa yeniden ilgi doğar. Burada ki gelişmeler, beraberinde dinî bayramların gündeme gelmesini sağlamıştır.