Ahşap Duvar Kaplama Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ahşap duvar kaplama denince akla daha çok hakiki ahşaptan yapılma paneller gelir. Ancak bu kategorinin içinde cam elyaf, polyester ve doğaltaştan yapılma fiber paneller de yer almakta. Bu yazımızda ahşap duvar kaplamaların ne olduğundan ve nasıl kullanıldıklarından kısaca bahsedeceğiz.

Sep 5, 2023 - 18:26
Şubat 7, 2024 - 14:48
 0  135
Ahşap Duvar Kaplama Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ahşap duvar kaplama denince akla daha çok hakiki ahşaptan yapılma paneller gelir. Bu paneller genellikle ince olarak kesilen veya soyulan farklı odun türlerinden yapılır. Ancak bu kategorinin içinde cam elyaf, polyester ve doğaltaştan yapılma fiber paneller de yer almakta. Özellikle fiber ahşap paneller, diğerlerine kıyasla daha ucuz ve kullanışlıdır. Bu yüzden daha yaygın bir kullanıma sahiptir. Bu yazımızda ahşap duvar kaplamaların ne olduğundan ve nasıl kullanıldıklarından kısaca bahsedeceğiz.

Ahşap Duvar Kaplaması Kısaca Nedir?

Ahşap duvar kaplaması, hakiki odun veya sentetik fiber materyalden üretilen bir yüzey kaplama malzemesidir. Sentetik fiber ise cam elyaf veya polyester gibi materyallerden elde edilir. Bu materyallerin birbirine tutturulması, sentetik reçine veya başka yapıştırıcılarla sağlanır. Ayrıca başka birtakım işlemlerle ürünler farklı estetik özellikler kazanır. Ahşap duvar kaplama çeşitleri eskitme ahşap görünümünde, ağaç kabuğu desenlerinde veya doğal kesilmiş tahta şeklinde olabilir.

Çeşitli renk ve desen seçenekleriyle ahşap duvar kaplama panellerine evlerde, mağazalarda, restoranlarda veya kafelerde sıkça rastlayabilirsiniz. İç ve dış bina cephelerinde, duvarlarda ve tavanlarda tam kaplama amacıyla veya yalnızca süsleme amaçlı kullanılabilirler. Duvarlara statik yük bindirmedikleri ve binanın ağırlık dengesini korudukları için dış cephe kaplamada en kullanışlı ürünler arasında yer alırlar. 

Genel olarak bakacak olduğumuzda ahşap görünümlü duvar kaplamalarının başlıca özellikleri şunlardır:

  • Katlı yapılarına rağmen hammaddelerinin dayanıklılığı sayesinde ısı yüzünden genleşmez veya esneme yapmazlar. 
  • Su geçirmedikleri için rutubet tutmaz ve rüzgardan etkilenmezler.
  • Sentetik materyallerinin sıkı yapısı, tutuculuklarını kaybedip kısa sürede dökülmelerine ya da küçük darbelerle dağılıp kırılmalarına engel olur. 
  • Boya katmanının fiber madde ile uyuşumu, güneş ışınları sebebiyle renk solmasının önüne geçer. 
  • Standartlara uygun üretilen panellerin doğal havalandırmaları onları daha sağlıklı kılar. 
  • İnce ve hafif yapılarına rağmen tutuşmaya ve alevlere karşı dirençleri yüksektir.

Ahşap Duvar Kaplaması Nasıl Kullanılır?

Her konuda olduğu gibi ahşap duvar kaplamalarını kullanmanın da bazı temel kuralları ve püf noktaları var. Öncelikle ürün seçiminizi doğru yapmalı ve kullanım alanınıza en uygun ürünü satın almalısınız. Bu ürünün rengi, deseni, stili ve boyutunun kullanım için uygun olması gerekir. Uygulamaya başlamadan önce yüzeyi temizlemeli, varsa pürüzleri gidermelisiniz. Bu iş için zımpara kullanmak oldukça faydalı bir yöntemdir. Tabii oluşan tozları temizlemeyi de ihmal etmemelisiniz. 

Ahşap kaplama çeşitlerini doğru boyutlarda kesmek bu bağlamda önemli bir diğer konudur. Bu işlem için duvarın yüksekliğini ve genişliğini doğru ölçmelisiniz. İşlemin başarısı için hassas ölçümler yapmalı ve keskin bir testere kullanmalısınız. Montaj işlemini ise uygun bir yapıştırıcıyla gerçekleştirmeniz mümkün. Eğer kaliteli bir yapıştırıcı kullanırsanız yüzeye uygulayacağınız küçük bir basınç bile ürünün duvar yüzeyinde tutunmasını sağlar.

Ahşap kaplamaları monte ederken paneller arasında eşit mesafe bırakmalısınız. Bu sayede daha düzenli ve estetik bir görüntü oluşur. Montajın ardından panelleri vernik veya ahşap koruyucu ile kaplayabilirsiniz. Böylelikle kaplamanın dayanıklılığı artar. Aynı zamanda da daha canlı ve şık görünmesini sağlamış olursunuz. Ardından dilerseniz kaplamanın üzerine veya yakınlarına çeşitli dekoratif objeler yerleştirerek iç dekorasyonunuzu daha güzel hale getirebilirsiniz.

Ahşap Görünümlü Duvar Panellerinin Avantajları Nelerdir?

Bu paneller her şeyden önce mekana şık bir görünüm kazandırır. Her panelin mekana kattığı estetik değer birbirinden farklıdır. Bu yüzden ahşap görünümlü duvar panelleri dekorasyon alanında en kullanışlı ürünler arasında yer alır. Ancak panellerin monte edileceği yüzeyi doğru tespit etmek gerekir. Aksi durumda ne yazık ki mekanda hoş bir görüntü oluşmaz. 

Fiber paneller gerçek ahşaba kıyasla doğal şartlara daha dayanıklıdır. Bu nedenle daha kullanışlıdır. Üstelik bu ürünlerin bakım ve temizliği de oldukça kolaydır. Bu da sonraki süreçlerde daha kolay bir kullanım deneyimi sunmalarını sağlar. Ayrıca ısı ve ses izolasyonu konusunda da katkıları yüksektir. İzolasyon tabakası üzerine yaptıkları ekstra katkılar mekanı daha konforlu hale getirir.

Bu gibi avantajlarından dolayı siz de mekanlara cazibe katmak için ahşap duvar kaplama ürünlerini tercih edebilirsiniz. Bu konuda en uygun fiyatlar için ise europanelcovering.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bütçenize en uygun ahşap duvar kaplama fiyatları ile siz de bu ürünlerin keyfini çıkarabilir, yaşam alanlarınıza değer katabilirsiniz. 

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow