ALES Kitapları ile Sınava Nasıl Hazırlanılır?

Yılda 3 kez yapılan ALES sınavı yüzbinlerce adayın eğitim hayatını doğrudan etkilemektedir. ALES'e iyi hazırlanan adaylar sınavı başarı ile geçerler. Peki Ales sınavına nasıl hazırlanılır?

Temmuz 26, 2023 - 15:24
Ağustos 20, 2023 - 15:51
 0  74
ALES Kitapları ile Sınava Nasıl Hazırlanılır?

Yılda 3 kez yapılan ALES sınavı yüzbinlerce adayın eğitim hayatını doğrudan etkilemektedir. 100 soru ve 2 ayrı bölümden oluşan ALES'e iyi bir hazırlık yapan adaylar sınavı başarı ile geçerler. Beklenen puanı alamayan adaylar ALES kitaplarıyla yeniden sınava hazırlanıyor. ALES sınavlarının ikincisi bu yıl 20 Ağustos 2023 tarihinde yapılacaktır. Sınava 1 aydan az bir süre kalmışken bu yazımızda ALES kitaplarıyla sınava nasıl hazırlanacağımızı ele alacağız.

ALES hazırlık çalışmaları


Her işte olduğu gibi ALES hazırlık çalışmalarında da planlama ilk ve en önemli adımdır. İyi bir hazırlık ile sınav performansınız artacaktır. Yetersiz hazırlık, düşük başarı düzeyi ile sonuçlanır. Ayrıca sınav stresi ve kaygısı nedeniyle adayların psikolojileri bozulmaktadır. İyi bir çalışma programınız yoksa hazırlıklara aylar öncesinden başlasanız bile başarınız düşük olacaktır. İyi bir hazırlık programı hazırlar ve kaliteli yayınları tercih ederseniz başarınızla birlikte kendinize olan güveniniz de artacaktır.

ALES’e hazırlık için ipuçları


ALES'te Sayısal, Sözel ve Eşit Ağırlık olmak üzere üç farklı puan türü vardır. Hangi alanda sınava girerseniz girin, hazırlık tüyoları sayesinde alanınızda yüksek puanlara ulaşmanız mümkün.

Peki nedir bu ipuçları?

 • Her şeyden önce, almak istediğiniz puan türüne ve hedefinize uygun bir çalışma programı oluşturmalısınız. Bu programa titizlikle uymalı, zorunlu haller dışında aksatma yapmamalısınız.
 • Sınav konularının neler olduğunu öğrenmeli, konu eksiklerinizi tespit etmelisiniz. ALES kitapları bu bağlamda size yol gösterecektir. 
 • Başarı düzeyinize uygun kaynak kitaplar seçmeli, seviyenizin altında veya üzerinde kitaplar kullanmamalısınız.
 • İyi bildiğiniz konularla vakit kaybetmemeli, zorluk çektiğiniz konulara ağırlık vermelisiniz. 
 • Öğrendiğiniz bilgileri pekiştirmek için yeterince soru çözmeli, farklı soru stillerine karşı kendinizi hazırlamalısınız. 
 • Yanlış çözdüğünüz soruları mutlaka değerlendirmeli, niçin hata yaptığınızı anlamalısınız. Bu sayede aynı hatayı tekrar yapmazsınız.
 • Uzun paragraf soruları için hızlı okuma egzersizleri yapmalısınız. Bu sayede daha kısa sürede daha çok şey okuyup anlama beceriniz gelişir.
 • ÖSYM’nin sınav mantığını ve soru stillerinin neleri sınadığını iyi anlamalısınız.
 • Deneme sınavlarıyla ALES’e hazırlanırken süre tutmalı, tıpkı sınavdaymışsınız gibi kendinizi duruma adapte etmelisiniz. 
Sınava 1 ay kala ALES’e nasıl hazırlanmak gerekir?

 ALES adayları çeşitli nedenlerden dolayı sınava hazırlanmada geç kalabiliyor. Hazırlığa eğer son 1 ay içinde başlayacaksanız şu konulara mutlaka dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

 • ALES Çıkmış Sorular Kitapları ile önceki yıllarda sorulan soruları çok iyi incelemelisiniz. Nitekim çıkmış sorular çözümlü soru bankaları bu süreçte en önemli yardımcılarınızdır.
 • Konu eksiğiniz varsa ALES Konu Anlatımlı Test Kitapları ile ilgili konuların üzerinden mutlaka geçmelisiniz. Bu kitaplarda konular sınav tekniğine uygun şekilde ele alınır. Böylelikle adayların zihinleri gereksiz bilgilerle meşgul olmaz.
 • Konu anlatımları için dilerseniz cep kitaplarından da yararlanabilirsiniz. Böylelikle küçük zaman dilimlerinde bile yeni şeyler öğrenip konu açığınızı kapatabilirsiniz.
 • Sözel mantık ve sayısal mantık soruları konu çalışması gerektirmez. Fakat yüksek bir muhakeme becerisine ihtiyaç duyar. Bu yüzden, bulduğunuz her fırsatta bu soru çeşitlerinde egzersizler yapmalısınız.
 • Sınav öncesinde uyku düzeni ve beslenmenize mutlaka dikkat etmelisiniz. ALES’te birçok soru çeşidini basit bir muhakemeyle çözmek mümkündür. Ancak adaylar zihinsel bakımdan yorgun olduklarında basit sorularda bile hata yapabilirler. 
En ucuz ALES Kitapları nereden alınır?

ALES kitaplarıyla sınava nasıl hazırlanılacağına dair bu yazımızı önemli bilgilerle bitirmek istiyoruz. ALES'e ilk kez veya tekrar girecek adaylar hazırlık kitaplarının fiyatlarından şikayetçi. Nitekim sınav hazırlık kitaplarının maliyetleri son yıllarda önemli ölçüde artmıştır. Ayrıca sektörün önemli oyuncuları arasında artan rekabet koşulları da ucuz ALES kitaplarının bulunmasını zorlaştırdı.

Hazırlık kitapları pazarının lider oyuncularından Alternatif Kitap, bugüne kadar yüzbinlerce adayın ALES ve diğer sınavlara hazırlık süreçlerinde yanlarında oldu. Kaynak kitap çeşitliliği ve uygun fiyat politikasıyla adayları destekledi. Siz de aradığınız en ucuz ALES kitapları için alternatifkitap.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. Hazırlık kitaplarının yanı sıra diğer türlerde de uygun fiyata kitap siparişi verebilirsiniz. 200 binden fazla ürün çeşidiyle Alternatif Kitap, internet üzerinden kitapla buluşmanın alternatif yoludur.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow