Fırında Kuzu Tandır Nasıl Yapılır?

Fırında Kuzu Tandır lezzetli ve özel bir Türk yemeğidir. Bu yemekte kuzu eti özel baharatlarla harmanlanıp marine edildikten sonra kısık ateşte uzun süre pişirilerek mükemmel bir lezzet elde edilir.

Aralık 20, 2022 - 19:05
Haziran 26, 2023 - 06:14
 0  55
Fırında Kuzu Tandır Nasıl Yapılır?

Fırında Kuzu Tandır lezzetli ve özel bir Türk yemeğidir. Bu yemekte kuzu eti özel baharatlarla harmanlanıp marine edildikten sonra kısık ateşte uzun süre pişirilerek mükemmel bir lezzet elde edilir. Kuzu tencereye konulup fırında pişirilirken yoğun aromalar etin üzerine yayılır ve et tamamen yumuşayarak ağızda dağılan bir dokuya sahip olur. Fırında Kuzu Tandır, misafirlerinizi etkilemek ve onlara özel anlarda hediye etmek için harika bir seçenek. Servis edildiğinde genellikle pilav, cacık ve salata gibi yan lezzetlerle servis edilir. Tandırda kuzu eti pişirmenin püf noktalarından biri de et seçimi olmalı. Orta yağlı et seçmeye özen gösterin.

Fırında kuzu tandır hazırlama

Kuzu tandır denilince hepimizin aklına taze etle hazırlanmış lezzetli bir et yemeği gelir. Bazı coğrafi bölgelerde yollara rastlamak mümkündür. Çoğumuz zaman zaman özel bir yemeği dört gözle bekleriz. Öyleyse programa geçelim. Kuzu tandır yapılırken en önemli püf noktalardan biri de et seçimidir. Orta sertlikte ve orta yağlı et seçmeye özen gösterin. Eti pişirmeden önce tuzla da ovabilirsiniz. Et pişirirken yüksek ısı tercih edilmemelidir. Yüksek ısı etin kasılmasına veya sertleşmesine neden olur. Bunun yerine uzun ve düşük sıcaklıkta pişirin.

Fırında kaç saat pişiyor?

Fırını 180 dereceye ayarlayın ve ısıtın. Tepsiyi fırına verin ve 2,5 saat pişirin. Tandırı fırına koymadan önce tepsiyi folyo ile kaplarsanız tandır eti kendi buharında daha iyi pişecektir. Dilerseniz son yarım saat folyoyu açıp etin nar gibi kızarmasını sağlayabilirsiniz. Bu sürenin sonunda et kemikten ayrılacaktır. Son olarak, folyoyu etten çıkarın. 2,5 saat sonra pişen tandırı fırından çıkarın. Et parçaları kopartarak servis edebilirsiniz.

Malzemeler
  • 1 kg Kuzu Kol Veya Bacak
  • Birkaç defne yaprağı
  • Zeytin yağı
  • Karabiber,
  • Kekik
  • Tuz
Fırında tandır kebabı yapımı

Tandır Kebabı, kuzunun sinir ve yağlarından arındırılır. Büyük parçalar halinde kesilen, tuza batırılan ve 24 saat buzdolabında bekletilen etten yapılır. Eti fırında pişirmeden önce marine edin. Eti bir kaseye koyun ve zeytinyağı, tuz, karabiber, kekik ve defne yaprağı ile kaplayın. Tandır etini 2 saat dinlenmesi için buzdolabına koyun. 2 saatin sonunda eti buzdolabından çıkarın ve marinede hazırladığınız sosu tepsiye dizdikten sonra etin üzerine yayın. Ardından buharlı fırını 100 dereceye ayarlayın ve eti 2,5 saat pişirin.

Buharlı fırınınız yoksa tepsiye su ekleyerek etleri pişirebilirsiniz. Afiyet olsun.

Kaynak: Yemek Profesörü

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Buraya Bakınız Sosyal içerik platformu olarak bilgilendirici içerikler, medya paylaşımları, sektörel haberler, sosyal medya ve web haberlerinin yanı sıra sağlık, yaşam ve güncel haberleri de paylaşmaktadır.