Fırında Kuzu Tandır Nasıl Yapılır?

Aralık 20, 2022 - 19:05
Aralık 20, 2022 - 19:07
 0  15
Fırında Kuzu Tandır Nasıl Yapılır?

Tandırda kuzu eti pişirmenin püf noktalarından biri de et seçimi olmalıdır. Orta yağlı et seçmeye özen gösterin.

Kuzu tandır nasıl yapılır?

Kuzu tandır denilince hepimizin aklına mis gibi taze etlerle hazırlanmış lezzetli bir et yemeği gelir. Bazı coğrafi bölgelerde yollara rastlamak mümkündür. Çoğumuz zaman zaman özel bir yemeği dört gözle bekleriz.

Öyleyse tarife geçelim. Kuzu Tandır yapılırken en önemli püf noktalardan biri de et seçimidir. Orta sertlikte ve orta yağlı et seçmeye özen gösterin. Eti pişirmeden önce tuzla da ovabilirsiniz. Et pişirirken yüksek ısı tercih edilmemelidir. Yüksek ısı etin kasılmasına veya sertleşmesine neden olur. Bunun yerine uzun süreli ve düşük sıcaklıkta pişirme tekniğini kullanın.

Fırında kaç saat pişiyor?

Fırını 180 dereceye ayarlayın ve ısıtın. Tepsiyi fırına verin ve 2,5 saat pişirin. Tandırı fırına koymadan önce tepsiyi folyo ile kaplarsanız tandır eti kendi buharında daha iyi pişecektir. Dilerseniz son yarım saat folyoyu açıp etin nar gibi kızarmasını sağlayabilirsiniz. Bu sürenin sonunda et kemikten ayrılacaktır. Son olarak, folyoyu etten çıkarın. 2,5 saat sonra pişen tandırı fırından çıkarın. Et parçaları kopartarak servis yapabilirsiniz.

Malzemeler

1 kg Kuzu Kol Veya Bacak
Birkaç defne yaprağı
Zeytin yağı
Karabiber, Kekik
Tuz

Tandır yapmak

Tandır Kebabı, kuzunun sinir ve yağlarından arındırılır. İri parçalar halinde kesilip tuza batırılması ve 24 saat buzdolabında bekletilmesi sonucu elde edilen etten yapılır. Fırında pişirmek için önce eti marine edin. Eti bir kaseye koyun ve zeytinyağı, tuz, karabiber, kekik ve defne yaprağı ile kaplayın. Tandır etini 2 saat dinlenmesi için buzdolabına koyun. 2 saatin sonunda eti buzdolabından çıkarın ve marinede hazırladığınız sosu tepsiye dizdikten sonra etin üzerine sürün. Ardından buharlı fırını 100 dereceye ayarlayın ve eti 2,5 saat pişirin. Buharlı fırınınız yoksa eti pişirdiğiniz tepsiye su ekleyerek pişirebilirsiniz.

Kaynak: Yemek Profesörü

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Buraya Bakınız Sosyal paylaşım ve medya platformu olarak bilgilendirici içerikler, sektörel haberler, sosyal medya ve internet haberlerinin yanı sıra sağlık, yaşam ve güncel şirket haberlerini okuyucularımızla paylaşacağız.