Kişiselleştirilmiş Ürün Önerisi

Ürün tavsiyesi, Herhangi bir mağazada satış danışmanından ürün talep ettiğinizde bu ürünün yanında size alternatif ürünler sunarak tercihlerinizi etkilemeye ve mümkünse ziyaretinizi satışa dönüştürmeye çalışır.

Nisan 15, 2023 - 00:09
Nisan 15, 2023 - 00:25
 0  12
Kişiselleştirilmiş Ürün Önerisi

Ürün önerileri, gerçek zamanlı alışveriş yapanların isteklerine dayalı olarak bir web sitesinde oluşturulur. Herhangi bir mağazada bir satış danışmanından ürün istediğinizde bu ürünün yanında size alternatif ürünler sunarak tercihlerinizi etkilemeye ve mümkünse ziyaretinizi satışa dönüştürmeye çalışır. E-ticaret sitelerinde bu tür önerilerin yapılması oldukça zordur. E-ticarette ürün tavsiyesi nasıl yapılır, nedir ve nasıl kullanılır ondan bahsedelim.

Ürün Önerileri Neden Yararlıdır?

Ürün önerileri, ürünleri bulmak ve ürün keşif sürecini kontrol etmek için kullanışlı bir araçtır. Bu araç, müşteriyi odakta tutar ve bağlılığı ve sadakati artırır. Ürün önerileri, doğru ürünü doğru müşteriye doğru zamanda ulaştırır.

İstenen ürünü bulamamak ve seçenekler arasında çok fazla zaman ve çaba harcamak, kötü bir müşteri deneyimine ve müşterinin siteden ayrılmasına neden olabilir. Bu özellik daha yüksek gelir ve kar imkanı yaratır. Statista'da yayınlanan bir araştırmaya göre kişiselleştirilmiş ürün önerileri, e-ticaret sitelerindeki toplam ciroya %12 katkı sağlıyor. Yine aynı araştırmaya göre yeniden pazarlama e-postalarında ürün önerileri kullanıldığında satış dönüşüm oranlarında %30, tıklama oranlarında %35'e varan artış sağlıyor.

Ürün Önerisi Nasıl Çalışır?

Müşterinin Amacı: Yazılım, ziyaretçinin son satın alma işlemleri, tarama verileri, genel alışveriş davranışı ve tarama geçmişi hakkında veri toplar. Benzer ürünleri satın alan kişiler ile bireysel alışveriş yapan kişiler arasında ilişki oluşturan verileri kullanır. En çok satanlar, popüler tıklanan ürünler ve manuel olarak seçilen ürünler gibi özelleştirilmiş değişkenlere göre özelleştirebilir ve gruplandırabilirsiniz.

Öneriler Nerede Görüntülenmeli?

Ürün önerileri herhangi bir sayfada görüntülenebilir. En sık görüntülenen sayfalar; ana sayfa, kategori, ürün detayları ve sepet sayfaları. Ayrıca aynı sayfada birden fazla ürün önerisi sunulabilir.

Ürün Önerileri Ne Zaman Üretilir?

Ürün önerileri, güvenilir ve güncel olmak için müşteri tercihlerine ve ürün mevcudiyetine dayalı olarak oluşturulur. Web sitesindeki ürün önerileri, gerçek zamanlı alışveriş yapanların isteklerine göre oluşturulur. Örneğin, bir müşteri bir kategoriyi düşükten yükseğe sıralıyorsa, bunun fiyata duyarlı olduğunu düşünebilirsiniz. Bundan sonra ürün tavsiyelerinde bu müşteriye daha uygun fiyatlı ürünler sunulur. Başka bir ürün önerisine örnek verecek olursak; örneğin, müşteri bir beden seçtikten sonra, ürün önerileri yalnızca o bedende stokta olan ürünleri içermelidir.

Önerilerde Neler Gösterilmeli?

Sistemde deneyimi olmayan yeni ve rastgele alışveriş yapanlar; yeni gelenler, en çok satanlar, en çok oy alanlar gibi genelleştirilmiş önerileri görecek. Geri dönen müşteriler veya siteyi uzun süredir ziyaret etmeyen müşteriler, yeniden etkileşime geçtiklerinde verilerine göre kişiselleştirilmiş ürün önerileri görmelidir. Bunlar çoğunlukla benzer öğeleri içerir ve yakın zamanda görüntülenmiştir. Ürünlere ait resim ve isimlerin yanı sıra fiyatlar, mevcut renk ve bedenler, sosyal uygunluk bildirimleri gibi diğer bilgiler de önerilerde görüntülenebilir.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Buraya Bakınız Sosyal paylaşım ve medya platformu olarak bilgilendirici içerikler, sektörel haberler, sosyal medya ve internet haberlerinin yanı sıra sağlık, yaşam ve güncel şirket haberlerini okuyucularımızla paylaşacağız.