Kişiselleştirilmiş Ürün Önerisi Nedir?

Herhangi bir mağazada satış danışmanından ürün talep ettiğinizde ürün tavsiyesi, size bu ürünün yanında alternatif ürünler de sunarak tercihlerinizi etkilemeye ve mümkünse ziyaretinizi satışa dönüştürmeye çalışır.

Nisan 15, 2023 - 00:09
Temmuz 2, 2023 - 06:08
 0  47
Kişiselleştirilmiş Ürün Önerisi Nedir?

Kişiye özel ürün tavsiyesi, müşterinin tercihlerine, ilgi alanlarına ve ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş ürünlerin sunulmasıdır. Bu tür öneriler, müşteriye daha kişisel ve tatmin edici bir alışveriş deneyimi sağlamak için kullanılır. Kişiselleştirilmiş ürün önerileri, müşterinin geçmiş alışveriş verileri, tercihleri, demografisi veya çevrimiçi davranışı gibi verilerden elde edilen bilgilerle desteklenir. Bu bilgiler, algoritmalar ve yapay zeka teknolojilerine dayalı olarak analiz edilerek müşterinin en uygun ve ilgi çekici ürünleri önermesini sağlar. Kişiye özel ürün önerileri, müşteri memnuniyetini artırır, alışveriş deneyimini iyileştirir ve müşteri bağlılığının sağlanmasına yardımcı olur.

Ürün önerileri, gerçek zamanlı alışveriş yapanların isteklerine dayalı olarak bir web sitesinde oluşturulur. Herhangi bir mağazada satış danışmanından ürün istediğinizde tercihlerinizi etkilemeye çalışır ve mümkünse bu ürünün yanında size alternatif ürünler sunarak ziyaretinizi satışa dönüştürür. E-ticaret sitelerinde bu tür önerilerde bulunmak oldukça zordur. E-ticarette ürün tavsiyesi nasıl yapılır, nedir ve nasıl kullanılır ondan bahsedelim.

Ürün önerileri neden faydalıdır?


Ürün önerileri, ürünleri bulmak ve ürün keşif sürecini kontrol etmek için kullanışlı bir araçtır. Bu araç, müşteriyi odakta tutar ve bağlılığı ve sadakati artırır. Ürün önerileri, doğru ürünü doğru müşteriye doğru zamanda ulaştırır. Aradığınız ürünü bulamamak, seçenekler arasında çok fazla zaman ve emek harcamak, kötü bir müşteri deneyimi yaşamanıza ve müşterinin siteden ayrılmasına neden olabilir. Bu özellik daha yüksek gelir ve kar fırsatları yaratır. Statista'da yayınlanan bir araştırmaya göre kişiselleştirilmiş ürün önerileri, e-ticaret sitelerindeki toplam ciroya %12 katkı sağlıyor. Yine aynı araştırmaya göre yeniden pazarlama e-postalarında ürün önerileri kullanıldığında satış dönüşüm oranlarını %30, tıklama oranlarını %35'e varan oranlarda artırıyor.

Ürün önerisi nasıl çalışır?


Müşterinin amacı: Yazılım, ziyaretçinin son satın alımları, tarama verileri, genel alışveriş davranışı ve tarama geçmişi hakkında veri toplar. Benzer ürünleri satın alan kişiler ile bireysel alışveriş yapan kişiler arasında bir ilişki oluşturan verileri kullanır. En çok satanlar, popüler tıklanan ürünler ve manuel olarak seçilen ürünler gibi özelleştirilmiş değişkenlere göre özelleştirebilir ve gruplandırabilirsiniz.

Öneriler nerede görüntülenmeli?

Ürün önerileri herhangi bir sayfada görüntülenebilir. En sık görüntülenen sayfalar; ana sayfa, kategori, ürün detayları ve sepet sayfaları. Ayrıca aynı sayfada birden fazla ürün önerisi sunulabilir.

Ürün önerileri ne zaman üretilir?

Ürün önerileri, güvenilir ve güncel olması için müşteri tercihlerine ve ürün mevcudiyetine göre oluşturulur. Web sitesindeki ürün önerileri, gerçek zamanlı alışveriş yapanların isteklerine göre oluşturulur. Örneğin, bir müşteri bir kategoriyi düşükten yükseğe sıralıyorsa, bunun fiyata duyarlı olduğunu düşünebilirsiniz. Sonrasında ürün tavsiyelerinde bu müşteriye daha uygun fiyatlı ürünler sunulur. Başka bir ürün önerisine örnek verecek olursak; örneğin, bir müşteri bir beden seçtikten sonra, ürün önerileri yalnızca o bedende stokta olan ürünleri içermelidir.

Önerilerde neler gösterilmeli?

Sistemde deneyimi olmayan yeni ve rastgele alışveriş yapanlar; yeni gelenler, en çok satanlar, en çok oy alanlar gibi genelleştirilmiş önerileri görecek. Geri dönen müşteriler veya siteyi uzun süredir ziyaret etmeyen müşteriler, yeniden etkileşime geçtiklerinde verilerine göre kişiselleştirilmiş ürün önerileri görmelidir. Bunlar çoğunlukla benzer öğeleri içerir ve yakın zamanda görüntülenmiştir. Ürünlere ait resim ve isimlerin yanı sıra fiyatlar, mevcut renk ve bedenler, sosyal uygunluk bildirimleri gibi diğer bilgiler de önerilerde görüntülenebilir.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Buraya Bakınız Sosyal içerik platformu olarak bilgilendirici içerikler, medya paylaşımları, sektörel haberler, sosyal medya ve internet haberlerinin yanı sıra sağlık, yaşam ve güncel şirket haberleri okuyucularımızla paylaşılmaktadır.