Kişiselleştirilmiş Ürün Önerisi Nedir?

İnternetten alışveriş yaparken ürün önerileri bu ürünün yanı sıra alternatif ürünleri de size sunarak tercihlerinizi satışa dönüştürmeye çalışır.

Nisan 15, 2023 - 00:09
Mayıs 11, 2024 - 00:18
 0  106
Kişiselleştirilmiş Ürün Önerisi Nedir?

Kişiselleştirilmiş ürün tavsiyesi, müşterinin tercihlerine, ilgi alanlarına ve ihtiyaçlarına göre özelleştirilmiş ürünlerin sunulmasıdır. Bu tür öneriler müşteriye daha kişisel ve tatmin edici bir alışveriş deneyimi sunmak için kullanılır. Kişiselleştirilmiş ürün önerileri, müşterinin geçmiş alışveriş verileri, tercihleri, demografik bilgileri veya çevrimiçi davranışları gibi verilerden elde edilen bilgilerle desteklenir.

Bu bilgiler algoritmalar ve yapay zeka teknolojilerine dayalı olarak analiz edilerek müşterinin en uygun ve ilgi çekici ürünleri önermesine olanak sağlanır. Kişiselleştirilmiş ürün önerileri müşteri memnuniyetini artırır, alışveriş deneyimini iyileştirir ve müşteri bağlılığının sağlanmasına yardımcı olur. Ürün önerileri, gerçek zamanlı alışveriş yapanların istekleri doğrultusunda bir web sitesinde oluşturulur. Herhangi bir mağazadaki satış danışmanından ürün istediğinizde tercihlerinizi etkilemeye çalışır ve mümkünse bu ürünün yanı sıra size alternatif ürünler de sunarak ziyaretinizi satışa dönüştürür. E-ticaret sitelerinde bu tür önerilerde bulunmak oldukça zordur. E-ticarette ürün önerileri nasıl yapılır, nedir ve nasıl kullanılır bunlardan bahsedelim.

Ürün önerileri neden faydalıdır?


Ürün önerileri, ürünleri bulmak ve ürün keşif sürecini kontrol etmek için yararlı bir araçtır. Bu araç müşterinin odaklanmasını sağlar ve etkileşimi ve bağlılığı artırır. Ürün önerileri, doğru ürünü doğru müşteriye doğru zamanda ulaştırır. Aradığınız ürünü bulamamak, seçenekler arasında arama yaparken çok fazla zaman ve çaba harcamak, kötü bir müşteri deneyimi yaşamanıza ve müşterinin siteden ayrılmasına neden olabilir. Bu özellik daha yüksek gelir ve kar fırsatları yaratır. Statista'da yayınlanan bir araştırmaya göre kişiselleştirilmiş ürün önerileri, e-ticaret sitelerindeki toplam ciroya %12 katkı sağlıyor. Aynı araştırmaya göre, yeniden pazarlama e-postalarında ürün önerilerinin kullanılması, satış dönüşüm oranlarını %30, tıklama oranlarını ise %35'e kadar artırıyor.

Ürün önerisi nasıl çalışır?


Yazılım, ziyaretçinin son satın alma işlemleri, gezinme verileri, genel alışveriş davranışı ve tarama geçmişi hakkında veriler toplar. Bireysel alışveriş yapanlar ile benzer ürünleri satın alanlar arasında ilişkiler oluşturan verileri kullanır. En çok satanlar, tıklanan popüler ürünler ve manuel olarak seçilen ürünler gibi özelleştirilmiş değişkenlere göre özelleştirebilir ve gruplandırabilirsiniz.

Öneriler nerede görüntülenmeli?

Ürün önerileri herhangi bir sayfada görüntülenebilir. En sık görüntülenen sayfalar; ana sayfa, kategori, ürün detayları ve sepet sayfaları. Ayrıca aynı sayfada birden fazla ürün önerisi sunulabilmektedir.

Ürün önerileri ne zaman üretilir?

Ürün önerileri, güvenilir ve güncel olmalarını sağlamak için müşteri tercihlerine ve ürün bulunabilirliğine göre oluşturulur. Sitede yer alan ürün önerileri, gerçek zamanlı alışveriş yapanların istekleri doğrultusunda oluşturulmaktadır. Örneğin, bir müşteri bir kategoriyi düşükten yükseğe doğru sıralıyorsa, bunun fiyata duyarlı olduğunu düşünebilirsiniz. Daha sonra ürün önerilerinde bu müşteriye daha uygun fiyatlı ürünler sunulur. Başka bir ürün önerisine örnek vermek gerekirse; Örneğin, müşteri bir beden seçtikten sonra ürün önerileri yalnızca stokta o bedende bulunan ürünleri içermelidir.

Önerilerde neler gösterilmeli?

Sistemde deneyimi olmayan yeni ve rastgele alışveriş yapanlar; yeni gelenler, en çok korunan, en çok puan alan vb. gibi genelleştirilmiş teklifler. Tekrar gelen müşteriler veya uzun süreli site ziyaretçileri, tekrarlanan iletişim devam ettikçe kişiselleştirilmiş ürün önerilerini görmelidir. Bunlara benzer parçalar içeriyor ve yakın zamanda görüntülendi. Önerilerde ürünlerin görselleri ve isimlerinin yanı sıra fiyatları, mevcut renk ve bedenleri, sosyal koruma etiketleri gibi diğer bilgiler de görüntülenebiliyor.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Buraya Bakınız Bilgi paylaşım platformu olarak bilgilendirici içerikler, sektörel haberler ve sosyal haberlerin yanı sıra sağlık, yaşam ve güncel haberlere de yer vermektedir.