Oto Ekspertiz Nedir?

Oto ekspertiz hizmeti ile yapılan, başta kaporta, boya, şase, motor, elektronik ve mekanik kontrolleridir.

Oto Ekspertiz Nedir?

Oto ekspertiz hizmetini bütün olarak ele alınırsa satın alınacak otomobilin veya satılacak otomobilin geçmişini gösteren hizmetlerin bütünüdür. Kullanılmış araba satın almadan önce oto ekspertiz raporunu almanız çok önemlidir. Binek araçlar, SUV, kamyon, servis otobüsleri ya da iş aracı modelleri dahil olmak üzere tüm araçlara oto ekspertiz yaptırılabilir. Bu kelime eksper şeklinde Türkçeye çevrilerek günlük kullanıma dahil edilmiştir.

Oto Ekspertiz Nedir?

Eksper, belirli bir konuda teknik bilgisi olan kişi anlamına gelmektedir. 2. el ''oto ekspertiz'' ise ustaların teknik cihaz ve ekipmanlarla otomobilleri detaylı bir biçimde inceleyerek onlar hakkında görüş bildirmesi anlamına gelmektedir. Ekspertiz raporu ile arabayı her açıdan tanımlayabilir veya aracın kusurları hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu sayede satın alınacak aracın geçmişi öğrenilebilir. Belirtilen kontrollerden geçirilen araç hakkında rapor hazırlanır. Bu testler sonucunda, tüm kusurlar tespit edilir ve raporda gösterilir. Araç alımlarında araçların temiz olması alıcı için önemlidir. Fakat bu durum her zaman alıcı tarafından doğru bir şekilde tespit edilememektedir. Satıcı araçtaki herhangi bir kusuru gizleyebilir ya da alıcı tarafına kusurun olmadığını söyleyebilir.

Bu durum araç değerini yükseltecektir. Aracın temizliğinden emin olmak için oto ekspertiz işlemi yapılması gerekmektedir. Alıcı tarafından araç ve satıcı güvenini kazanmak ve aracın gerçek değerini tespit edebilmek için bu işlem yapılmalıdır.

Oto ekspertiz hizmeti ile yapılan kontroller:

  • Kaporta Boya Kontrolleri.
  • Şase Kontrolü.
  • Motor Mekanik Kontroller.
  • Mekanik Alt Kontroller.
  • Diagnostic (OBD Beyin Testi).
  • İç - Dış Ekspertiz.
  • Fren/Amortisör/Yanal Kayma Test.
  • Dyno/Motor Güç Testi.
  • Elektronik Kontroller.

Ekspertizin Önemi Nedir?​

İkinci el oto almadan önce yapılması gereken en önemli nokta oto ekspertiz işleminin yapılmasıdır. Araç ekspertiz hizmeti hem güvenli sürüş hem de satın alma açısından önemlidir. Araçtaki arıza benzeri kusurlar satın almadan önce bilinir ise daha güvenli sürüşe olanak tanır. Ayrıca almak istediğiniz araçta oluşan hasar, arıza ya da masraflar ile ilgili bilgi sahibi olursunuz.

Bu duruma göre aracın değerini belirlemiş olursunuz. Kaza sorgusunda bir şey bulunmasa bile, kaporta ve boya kontrollerinde son derece dikkatli olmak gerekir.

Bazen, kaza durumlarında kaza kaydı oluşturulmadan, şahıslar aralarında anlaşabilir. Bu nedenle aracın, kazaya karışıp karışmadığını oto ekspertiz raporu sonucunda, kaporta ve boya kontrolünden anlamak mümkündür. Bu tür konularda, tespit için oto ekspertizin uzmanı olan oto ustaları, aracı her açıdan inceleyerek size bir rapor sunar.

Sunulanlar doğrultusunda, aracı belirlenen fiyattan alıp almamak tamamen sizin tercihinize kalır. Oto ekspertiz nedir denildiğinde genel bir tanımlama yapış olduk. Ancak, bunun için genel bir tanım her zaman doğru değildir. Bu nedenle, nasıl yapılır sorusuna değinmek ve detaylı bir şekilde açıklamak gerekmektedir. Bu işlemin, alıcı veya satıcı tarafında oldukça önemlidir. Eksper tarafından yapılacak olan işlemden önce aracın, temiz bir şekilde servise gelmiş olması gerekmektedir. Kirli bir araç üzerinde boya kontrolü doğru bir sonuç vermeyecektir.

Bu Yazı İçin Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0