Android Nedir, Ne Anlama Gelmektedir?

Aralık 20, 2022 - 03:54
Aralık 20, 2022 - 04:53
 0  25
Android Nedir, Ne Anlama Gelmektedir?

Android, Google Open Handset Alliance tarafından mobil cihazlar, tabletler ve (PDA) akıllı telefonlar için kodlanmış bir Linux İşletim sistemidir.

Android İşletim Sistemi Nedir?

İnsansı anlamına gelen eski Yunanca human kelimesinden türemiştir. Zeki canlılar tarafından yapılan insansı makinelere verilen isimdir. Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından oluşturulmuştur; Linux İşletim Sistemi tabanlı bir mobil cihaz (Tablet, PDA, cep telefonu vb.) için geliştirilmiş açık kaynak kodu; Amerikan şirketi Google tarafından yapılmış bir işletim sistemidir. Akıllı telefonlara veya tabletlere önceden yüklenmiş olarak gelir. Kullanıcıların Google'ın kendi hizmetleri olan Arama, Youtube, Haritalar, Gmail vb. hizmetlerini kullanmasına olanak sağlar. Günümüz teknolojilerinin en çok tercih edilen telefonlarından biri olan Android tabanlı telefonlar, kullanışlılıkları ile birçok kullanıcının gönlünde taht kurmuştur.

En çok kullanılmasına rağmen hala bilmeyen birçok kullanıcı bulunmaktadır. Cihazın kökeninin ve işletim sisteminin bilinmemesi karşılaşılan sorunların çözüm süresini uzatmaktadır. Şimdi dilerseniz Android hakkında bilgi verelim. Bilindiği üzere artık pek çok telefon Android uyumludur. Günümüzde birçok kullanıcı, Android sayesinde telefonlarını çok yönlü bir şekilde kullanabilmektedir.

Android nedir?

Android ile telefonları istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Duvar kağıtları, tema başlatıcı ile cihazınızın arayüzünü zevkinize göre değiştirebilirsiniz. Akıllı telefonlarda hemen hemen her iş için indirebileceğiniz bir uygulama bulunmaktadır. Telefonunuzun takviminden planlar yapıp bilgisayarınıza aktarabilir veya masaüstünden açtığınız web sitelerini telefonunuza aktarabilirsiniz. Android'in bir başka güzel özelliği de verilerinizi otomatik olarak yedekleyebilmesidir. Telefonunuzu kurarken yapmanız gereken ilk şey, bir Google hesabı oluşturmak veya onunla giriş yapmaktır. Telefonunuzdaki adres defterinize her 1 yeni numara eklediğinizde, telefonunuz Google hesabınızla senkronize edilir. Telefonunuzu kaybetseniz dahi Google hesabınız ile tüm numaralara ulaşabileceksiniz. Bir dahaki sefere yeni bir Android telefon veya benzeri bir telefon satın aldığınızda; Google hesabınızla oturum açtığınızda, tüm bilgileriniz ve arkadaşlarınızın numaraları yeni telefonunuzun adres defterinde anında görünecektir. Senkronizasyon, telefonunuzun tüm bilgilerini tutmasını sağlar.

Web sitesi bağlantısı, takvim girişleri ve mevcut uygulamalar gibi. Buradaki işlem, mobil veri veya WiFi bağlantısı aracılığıyla telefonunuzun arka planından sorunsuz bir şekilde gerçekleşir.

Akıllı Telefonlarla Neler Yapılabilir?

Yazılım sektörünün önde gelen firmaları ve cep telefonu üreticileri tarafından yazılmış onlarca farklı işletim sistemi bulunsa da en yaygın olarak kullanılanlardan biri Android işletim sistemidir. Android nedir? Mobil cihazlardan yani tabletlerden, bilgisayarlardan (PDA) akıllı cep telefonlarına; Google ve Open Handset Alliance tarafından kodlanan Linux İşletim Sistemine dayalı açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Android işletim sisteminin desteklediği uygulama uzantısı apk'dir. İşletim sistemi açık kaynak kodlu olduğu için cihazların işlevselliğini arttırmaya yönelik uygulamalar geliştiren geniş bir geliştirici grubuna sahiptir. Android işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılmak üzere 400.000'den fazla uygulama bulunmaktadır. Bu sayı gün geçtikçe artmaktadır.

Açık Kaynak Kodlu İşletim Sistemi Nedir?

2008'de piyasaya sürüldüğünde, birçok Android İşletim Sistemi, Apache özgür yazılım Açık Kaynak Kodu lisansı altında geliştirilmeye hazır hale geldi. Android, linux çekirdeği üzerine kurulmuş bir mobil işletim sistemidir. Sistemdeki ara yazılımlar, kütüphaneler API c dilinde yazılmıştır. Uygulama yazılımı, apache uyumluluğu üzerine inşa edilmiş java uyumlu kitaplıkları içeren bir uygulama çerçevesi üzerinde çalışır.

Android, derlenmiş java kodunu çalıştırmak için dinamik çevirmeli (JIT) Dalvik sanal makinesini kullanır. Cihazların işlevselliğini artıran uygulamalar geliştirmek için çalışan geniş bir programcı yelpazesine sahiptir. Linux Çekirdeği üzerine kurulmuş bir mobil işletim sistemidir. Sistemdeki ara yazılım ve kütüphaneler API C dilinde yazılmıştır. Android SDK, geliştiriciler için mevcuttur ve her sürüm güncellenir.

Uygulama yazılımı

Uygulama yazılımı, Apache Harmony üzerinde oluşturulmuş Java uyumlu kitaplıkları içeren bir uygulama çerçevesi üzerinde çalışır. Ayrıca, geliştiricilerin uygulamalarını ücretsiz/ücretli olarak yayınlayabilecekleri Android market adlı bir ekosistem oluşturur. Mobil cihazlarda kullanılan işletim sistemi akıllı telefon, laptop, tablet bilgisayar, e-kitap okuyucu, televizyon (Google TV), saat (I'm Watch) gibi birçok elektronik cihazda kullanılmaktadır. Özellikle bankaların çalışmalarından sonra; Birçok kişi bilgisayarlarında yaptıkları işlemlerin çoğunu cep telefonlarını kullanarak saniyeler içinde gerçekleştirme imkanına sahiptir.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

BB Medya Türkiye'deki ticari gelişmeleri, son dakika internet haberlerini, sektörel makaleleri ve en son şirket haberlerini okuyucularımızla paylaşacağız. Bizi takip edin.