Android Nedir?

Android işletim sistemi, mobil cihazlarda, tabletlerde ve (PDA) akıllı telefonlarda kolay kullanım için Google Open Handset Alliance tarafından kodlanan Linux tabanlı bir sistemdir.

Aralık 20, 2022 - 03:54
Mart 16, 2024 - 19:40
 0  103
Android Nedir?

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından cep telefonları, tabletler ve televizyonlar için geliştirilmiş özgür ve ücretsiz bir Linux tabanlı işletim sistemidir. Sistem açık kaynak olmasına rağmen kodunun küçük ama çok önemli bir kısmı Google tarafından kapalı tutulmaktadır. Android kelimesinin kökenini incelediğimizde İngilizce "insan benzeri yaratık, humanoid" kelimesinden alıntıdır. Aynı anlama gelen Latince androides kelimesinden alınmıştır. Bu kelime, Eski Yunanca “insan, adam” ve “şekil, görüntü” kelimelerinin birleşimidir. Android işletim sistemi Youtube, Haritalar, Gmail gibi birçok hizmeti kullanmanıza olanak sağlar.

Günümüz teknolojilerinin en çok tercih edilen telefonları kullanışlılıkları ile birçok kullanıcının gönlünde taht kurmuştur. Sık kullanılmasına rağmen sistemi bilmeyen birçok kullanıcı bulunmaktadır. Cihazın menşei ve işletim sisteminin bilinmemesi karşılaşılan problemlerin çözüm süresini uzatmaktadır. Şimdi dilerseniz bu işletim sistemi hakkında bilgi verelim. Bilindiği üzere pek çok telefon bu işletim sistemi ile uyumludur ve günümüzde pek çok kullanıcı telefonunu çok yönlü bir şekilde kullanabilmektedir.

Android işletim sistemi nedir?


Android ile telefonları istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Duvar kağıtları, tema başlatıcı ile cihazınızın arayüzünü beğeninize göre değiştirebilirsiniz. Akıllı telefonlarda hemen hemen her iş için indirebileceğiniz bir uygulama vardır. Telefonunuzun takviminden planlar yapıp bilgisayarınıza aktarabilir veya masaüstünden açtığınız web sitelerini telefonunuza aktarabilirsiniz. Android'in bir özelliği de verilerinizi otomatik olarak yedeklemesidir.

Telefonunuzu kurarken yapmanız gereken ilk şey bir Google hesabı oluşturmak ve giriş yapmaktır. Telefonunuzda adres defterinize her 1 yeni numara eklediğinizde, telefonunuz Google hesabınızla senkronize edilir. Telefonunuzu kaybetseniz dahi Google hesabınız ile tüm numaralara ulaşabileceksiniz. Bir dahaki sefere yeni bir telefon satın alıp Google hesabınızla oturum açtığınızda, tüm bilgileriniz ve arkadaşlarınızın numaraları anında yeni telefonunuzun adres defterinde görünecektir. Senkronizasyon, telefonunuzun tüm bilgilerini tutmasını sağlar. Web sitesi bağlantısı, takvim kayıtları ve mevcut uygulamalar gibi birçok işlem, mobil veri veya WiFi bağlantısı aracılığıyla telefonunuzun arka planından sorunsuz bir şekilde gerçekleşir.

Akıllı telefonlarla neler yapılabilir?


Yazılım sektörünün önde gelen firmaları ve cep telefonu üreticileri tarafından yazılmış onlarca farklı işletim sistemi bulunsa da en yaygın olarak kullanılanlardan biri Android işletim sistemidir. Mobil cihazlardan yani tabletlerden, bilgisayarlardan (PDA) akıllı cep telefonlarına; Google ve Open Handset Alliance tarafından kodlanan Linux İşletim Sistemine dayalı açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Bu işletim sisteminin desteklediği uygulama uzantısı apk'dir. İşletim sistemi açık kaynak kodlu olduğu için cihazların işlevselliğini arttırmaya yönelik uygulamalar geliştiren geniş bir geliştirici grubuna sahiptir. Ayrıca işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılmak üzere 400.000'den fazla uygulama bulunmaktadır. Bu sayı gün geçtikçe artmaktadır.

Açık kaynak sistemi nedir?


2008 yılında piyasaya sürülen Android Apache özgür yazılımı, Açık Kaynak Kodu lisansı altında linux çekirdeği üzerine kurulmuş bir mobil işletim sistemidir. Sistemdeki ara yazılım ve kütüphaneler API c dilinde yazılmıştır. Uygulama yazılımı, apache uyumluluğu üzerine inşa edilmiş java uyumlu kitaplıkları içeren bir uygulama çerçevesi üzerinde çalışır. Akıllı telefon yazılımı, derlenmiş java kodunu çalıştırmak için dinamik çevirmeli (JIT) Dalvik sanal makinesini kullanır. Cihazların işlevselliğini artıran uygulamalar geliştirmek için çalışan geniş bir programcı yelpazesine sahiptir. Linux Çekirdeği üzerine kurulu mobil işletim sistemi, sistemdeki ara yazılımlar ve kütüphaneler API C dili ile yazılmıştır. Android SDK, geliştiriciler için mevcuttur ve her sürümde güncellenir.

Uygulama yazılımı

Uygulama, Apache Harmony üzerinde oluşturulmuş Java uyumlu kitaplıkları içeren bir uygulama çerçevesi üzerinde çalışır. Ayrıca, geliştiricilerin uygulamalarını ücretsiz/ücretli olarak yayınlayabilecekleri Android market adlı bir ekosistem oluşturur. Mobil cihazlarda kullanılan işletim sistemi akıllı telefon, laptop, tablet bilgisayar, e-kitap okuyucu, televizyon (Google TV), saat (I'm Watch) gibi birçok elektronik cihazda kullanılmaktadır. Özellikle bankacılık işlemlerinin çoğunu cep telefonlarını kullanarak saniyeler içinde gerçekleştirme imkanına sahiptir.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Buraya Bakınız Bilgi paylaşım platformu olarak bilgilendirici içerikler, sektörel haberler ve sosyal haberlerin yanı sıra sağlık, yaşam ve güncel haberlere de yer vermektedir.