Android Nedir, Nasıl Çalışır?

Android bir işletim sistemidir. Mobil cihazlarda, tabletlerde ve (PDA) akıllı telefonlarda kolay kullanım için Google Open Handset Alliance tarafından kodlanmış bir Linux İşletim sistemidir.

Aralık 20, 2022 - 03:54
Mart 20, 2023 - 11:02
 0  74
Android Nedir, Nasıl Çalışır?

Android kelimesinin kökenini incelediğimizde İngilizce Android "insan benzeri yaratık, insanımsı" kelimesinden alıntıdır. Aynı anlama gelen Latince androides kelimesinden alınmıştır. Bu kelime, Eski Yunanca “adam, adam” ve “şekil, görüntü” kelimelerinin birleşimidir. Bu yazımda mobil cihazlarınızda kullandığınız Android işletim sisteminin geçmişten günümüze serüveninden ve özelliklerinden bahsedeceğim.

Android isminin anlamını hiç merak ettiniz mi?

Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından cep telefonları, tabletler ve televizyonlar için geliştirilmiş özgür ve ücretsiz bir Linux tabanlı işletim sistemidir. Sistem açık kaynak olmasına rağmen kodunun küçük ama çok önemli bir kısmı Google tarafından kapalı tutulmaktadır.

Android kelimesi, insansı anlamına gelen eski Yunanca insan kelimesinden türetilmiştir. Zeki yaratıklar tarafından yapılan insansı makinelere verilen isimdir. Android, Google ve Open Handset Alliance tarafından oluşturuldu. Amerikan şirketi Google tarafından Linux İşletim Sistemi tabanlı bir mobil cihaz (Tablet, PDA, cep telefonu) için geliştirilmiş açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Akıllı telefonlara veya tabletlere önceden yüklenmiş olarak gelir. Kullanıcılar Google'ın kendi hizmetlerini kullanabilir.

Android işletim sistemi arama, Youtube, Haritalar, Gmail vb. hizmetlerini kullanmanıza olanak tanır. Günümüz teknolojilerinin en çok tercih edilen telefonlarından biri olan Android tabanlı telefonlar, kullanışlılıkları ile birçok kullanıcının gönlünde taht kurmuştur. En çok kullanılmasına rağmen hala bilmeyen birçok kullanıcı bulunmaktadır. Cihazın menşei ve işletim sisteminin bilinmemesi karşılaşılan problemlerin çözüm süresini uzatmaktadır. Şimdi dilerseniz Android hakkında bilgi verelim. Bilindiği üzere artık pek çok telefon Android uyumludur. Günümüzde birçok kullanıcı, Android sayesinde telefonlarını çok yönlü bir şekilde kullanabilmektedir.

Android nedir?

Android ile telefonları istediğiniz gibi özelleştirebilirsiniz. Duvar kağıtları, tema başlatıcı ile cihazınızın arayüzünü beğeninize göre değiştirebilirsiniz. Akıllı telefonlarda hemen hemen her iş için indirebileceğiniz bir uygulama vardır. Telefonunuzun takviminden planlar yapıp bilgisayarınıza aktarabilir veya masaüstünden açtığınız web sitelerini telefonunuza aktarabilirsiniz. Android'in bir özelliği de verilerinizi otomatik olarak yedeklemesidir.

Telefonunuzu kurarken yapmanız gereken ilk şey, bir Google hesabı oluşturmak veya onunla giriş yapmaktır. Telefonunuzdaki adres defterinize her 1 yeni numara eklediğinizde, telefonunuz Google hesabınızla senkronize edilir. Telefonunuzu kaybetseniz dahi Google hesabınız ile tüm numaralara ulaşabileceksiniz. Bir dahaki sefere yeni bir Android telefon veya benzeri bir telefon satın aldığınızda ve Google hesabınızla giriş yaptığınızda, tüm bilgileriniz ve arkadaşlarınızın numaraları anında yeni telefonunuzun adres defterinde görünecektir. Senkronizasyon, telefonunuzun tüm bilgilerini tutmasını sağlar.

Web sitesi bağlantısı, takvim girişleri ve mevcut uygulamalar gibi. Buradaki işlem, mobil veri veya WiFi bağlantısı aracılığıyla telefonunuzun arka planından sorunsuz bir şekilde gerçekleşir.

Akıllı Telefonlarla Neler Yapılabilir?

Yazılım sektörünün önde gelen firmaları ve cep telefonu üreticileri tarafından yazılmış onlarca farklı işletim sistemi bulunsa da en yaygın olarak kullanılanlardan biri Android işletim sistemidir. Android nedir? Mobil cihazlardan yani tabletlerden, bilgisayarlardan (PDA) akıllı cep telefonlarına; Google ve Open Handset Alliance tarafından kodlanan Linux İşletim Sistemine dayalı açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Android işletim sisteminin desteklediği uygulama uzantısı apk'dir. İşletim sistemi açık kaynak kodlu olduğu için cihazların işlevselliğini arttırmaya yönelik uygulamalar geliştiren geniş bir geliştirici grubuna sahiptir. Android işletim sistemine sahip cihazlarda kullanılmak üzere 400.000'den fazla uygulama bulunmaktadır. Bu sayı gün geçtikçe artmaktadır.

Açık Kaynak Kodlu İşletim Sistemi Nedir?

2008'de piyasaya sürüldüğünde, birçok Android İşletim Sistemi, Apache özgür yazılımı Açık Kaynak Kodu lisansı altında geliştirilmeye hazırdı. Android, linux çekirdeği üzerine kurulmuş bir mobil işletim sistemidir. Sistemdeki ara yazılım ve kütüphaneler API c dilinde yazılmıştır. Uygulama yazılımı, apache uyumluluğu üzerine inşa edilmiş java uyumlu kitaplıkları içeren bir uygulama çerçevesi üzerinde çalışır.

Android yazılımı, derlenmiş java kodunu çalıştırmak için dinamik çevirmeli (JIT) Dalvik sanal makinesini kullanır. Cihazların işlevselliğini artıran uygulamalar geliştirmek için çalışan geniş bir programcı yelpazesine sahiptir. Linux Çekirdeği üzerine kurulmuş bir mobil işletim sistemidir. Sistemdeki ara yazılım ve kütüphaneler API C dilinde yazılmıştır. Android SDK, geliştiriciler için mevcuttur ve her sürümde güncellenir.

Uygulama yazılımı

Uygulama, Apache Harmony üzerinde oluşturulmuş Java uyumlu kitaplıkları içeren bir uygulama çerçevesi üzerinde çalışır. Ayrıca, geliştiricilerin uygulamalarını ücretsiz/ücretli olarak yayınlayabilecekleri Android market adlı bir ekosistem oluşturur. Mobil cihazlarda kullanılan işletim sistemi akıllı telefon, laptop, tablet bilgisayar, e-kitap okuyucu, televizyon (Google TV), saat (I'm Watch) gibi birçok elektronik cihazda kullanılmaktadır. Özellikle bankaların çalışmalarından sonra; Birçok kişi bilgisayarlarında yaptıkları işlemlerin çoğunu cep telefonlarını kullanarak saniyeler içinde gerçekleştirme imkanına sahiptir.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Buraya Bakınız Sosyal paylaşım ve medya platformu olarak bilgilendirici içerikler, sektörel haberler, sosyal medya ve internet haberlerinin yanı sıra sağlık, yaşam ve güncel şirket haberlerini okuyucularımızla paylaşacağız.