Antalya'da Doğa ve Tarih Yok Edilecek!

Demokrat Parti (DP) Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Haydar Altıntaş, Antalya halkının otoyol projesinin iptal edilmesini istediğini söyledi.

Şubat 7, 2024 - 16:20
Şubat 7, 2024 - 16:29
 0  97
Antalya'da Doğa ve Tarih Yok Edilecek!

Demokrat Parti Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Haydar Altıntaş, Finike-Demre-Kaş-Kalkan arasında yapılması planlanan otoyol projesinin birçok doğal ve tarihi değeri yok edeceğini belirterek, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu'na yıkımın boyutunu sordu.

Demokrat Parti (DP) Sözcüsü ve İzmir Milletvekili Haydar Altıntaş, TBMM'ye sunduğu soru önergesinde Batı Akdeniz'de yapılması planlanan otoyol projesini eleştirerek Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu'ndan cevap talebinde bulundu. "Antalya halkı otoyol projesinin iptal edilmesini istiyor." dedi.

Doğa ve tarih zarar görecek


Altıntaş, duble yol etki alanı ve yakın çevresinde doğal ve kültürel varlıkların bulunması nedeniyle bölge halkının projeye tepki gösterdiğini belirterek, "Projenin hayata geçmesi halinde 11 arkeolojik alan ve arkeolojik alanın inşa edileceği iddia ediliyor. 9 koruma alanı zarar görecek, 66 bin 073 ağaç kesilecek." dedi.

"Likya orkidesi, Kaputaş antrasit ve Sürmeli çiğdem otoyol nedeniyle yok olabilir!"

Altıntaş, soru önergesinde şu ifadeleri kullandı:

"Finike-Demre-Kaş-Kalkan arasında yapılması planlanan otoyol projesiyle ilgili çalışmaların devam ettiği kamuoyuna yansımıştır. Genişliği en az 60 metreye yayılan duble yolun etki alanında ve yakın çevresinde doğal ve kültürel varlıklar bulunması nedeniyle bölge halkı tarafından projeye tepki gösterilmektedir. Proje hayata geçerse, 11 arkeolojik sit ve 9 koruma alanının zarar göreceği, 66.073 adet ağacın kesileceği öne sürülmektedir.

Duble yolun geçeceği bölge 22'si endemik olmak üzere 454 bitki cinsine ev sahipliği yapmaktadır. Duble yolun, dünyada sadece bu bölgede yetişen Likya Orkidesi, Kaputaş Andızotu, Sürmeli Çiğdemi yayılım alanları üzerinden geçerek bu endemik türlerin popülasyonuna zarar vereceği belirtilmektedir.

Yol güzergâhında 118 hektar tarım alanı, 57 hektar toplam orman alanı, 44 hektar zeytinlik alan ve 95 hektar makilik vejetasyon alanı olmak üzere toplam 321 hektar alanın tahrip olacağı ifade edilmektedir.

Buna göre;

1)     Duble yol projesinin vereceği zararlarla ilgili bir değerlendirme raporu hazırlanmış mıdır?

2)     Bölge halkının mevcut yolların iyileştirilmesi ve duble yol projesinin iptal edilmesi yönündeki talepleri dikkate alınacak mıdır?"

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Buraya Bakınız Bilgi paylaşım platformu olarak bilgilendirici içerikler, sektörel haberler ve sosyal haberlerin yanı sıra sağlık, yaşam ve güncel haberlere de yer vermektedir.