Aplik Nedir? Nereden Alınır?

Dekoratif aydınlatma ürünleri denildiğinde akla ilk gelen ürünlerden biri apliklerdir. Aplik nedir ve nereden alınır diye merak ediyorsanız ihtiyaç duyduğunuz bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Aralık 11, 2023 - 10:47
Ocak 4, 2024 - 09:22
 0  30
Aplik Nedir? Nereden Alınır?

Dekoratif aydınlatma ürünleri denildiğinde akla ilk gelen ürünlerden biri apliklerdir. Duvara monte edildiği için duvar lambası olarak da bilinen aplik çeşitleri birbirinden güzel tasarımlara sahip. Bugüne kadar aplik lamba çeşitleriyle henüz tanışmamış olabilirsiniz. Aplik nedir ve nereden alınır diye merak ediyorsanız ihtiyaç duyduğunuz bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Aplik Nedir?

Kısaca ifade etmek gerekirse duvara veya tavana monte edilen dekoratif aydınlatma armatürlerine aplik denir. Diğer aydınlatma ürünlerinden farklı olarak aplikler özel bir aydınlatma ürünüdür. Ana ışık kaynağını destekler ve mekanda farklı bir aydınlatma dekorasyonu oluştururlar. Ürünlerin tasarım özellikleri kadar ışık miktarları da önemlidir. Gerekli niteliklere sahip olmayan ürünler göz sağlığı için zararlıdır.

Dekoratif aplik çeşitleri söz konusu olduğunda piyasada farklı pek çok aplik çeşidi bulmak mümkün. Cam, metal, seramik gibi materyaller en yaygın aplik çeşitlerine hayat vermekte. Bunların yanı sıra bambu ve rattan aplik modelleri de özel bir öneme sahip. Dekorasyon tercihi bohem veya rustik stilden yana olan kullanıcılar bu ürünlere daha fazla ilgi göstermekte.

Hangi çeşitte olursa olsun aplikler mekanda şık bir görüntü oluşturur. Işığı belli noktalara odaklayan bu ürünler, diğer aydınlatma armatürlerine oranla daha spesifik bir ihtiyaca karşılık verir. Bu ürünleri farklı pek çok mekanda görmek mümkün. Örneğin oturma odaları, yatak odaları, koridor ve banyolar apliklerin en çok kullanıldığı mekanlardır. Tabii kullanım yeri ve amacına göre aplikler arasında çeşitli farklılıklar da mevcut.

Aplik Çeşitleri Nelerdir?

Aplikler hakkında farklı bağlamlarda farklı sınıflandırmalar yapmak mümkün. Bunlar arasında materyal farkı en önemli ayırt edicilerden biridir. Nitekim piyasada farklı materyallerden birçok aplik çeşidi mevcut. Metal, cam, seramik veya kumaş aplikler bunlardan birkaçıdır. Kullanım yerine göre banyo, yatak odası veya salon aplikleri de farklı bir ayrım içerir. Duvar aplikleri birçok dekorasyon stiliyle uyumlu olma özellikleriyle dikkat çekmekte.

Banyolarda kullanılan banyo aplikleri bu kategoride en fazla tercih edilen aplik çeşitlerinden birini ifade eder. Ürünlerin su geçirmemesi en önemli avantajlarından biridir. Farklı renk seçeneklerine sahip olması bu ürünlerin gördüğü ilgiyi artırmakta. Bunların yanı sıra tavan aplikleri ile Antik aplikler de farklı beğeni gruplarına hitap ediyor. 

Dekoratif aplik çeşitleri arasında doğal malzemelerden yapılan ürünler ayrı bir öneme sahip. Özellikle bambu ve rattan aplik çeşitlerine talep yüksek. Tamamen el emeği olan bu ürünlerin her biri benzersiz bir tasarıma sahip. Başka herhangi bir materyal kullanılmadan üretilmeleri kullanıcılara doğanın güzelliklerini keşfetme imkanı tanımakta. 

Burada kısaca ifade ettiğimiz ürün çeşitlerinin yanı sıra ayaklı aplik veya taşınabilir aplik gibi daha modern aplik çeşitleri de mevcut. Bu ürünlerin en önemli özelliği ise hareket kolaylığı sunmasıdır. Özellikle kablosuz ve taşınabilir olanları montaj gerektirmediği için daha pratiktir. İstenilen ortama rahatlıkla taşınabildiği için konforlu bir deneyim sunar. 

Aplik Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? 

Aplikler hakkında en merak edilen konulardan biri de aplik alırken dikkat edilmesi gerekenlerdir. Bu konuda her şeyden önce malzeme kalitesine dikkat etmelisiniz. Kalitesiz malzemelerden yapılan aplik çeşitleri uzun süreli bir kullanım deneyimi sağlamaz. Üstelik malzeme kalitesinin yanı sıra işçilik kalitesi de önemlidir. Üretim sırasında gerekli hassasiyetin gösterilmemesi özellikle el yapımı aplikler için ciddi sorunlara yol açar. 

Aplik çeşitleri kullanım yeri ve amacına göre farklılaştığı için satın alma sürecinizde bunlara da dikkat etmelisiniz. Nitekim örneğin yatak odası duvar lambaları ile banyo duvar lambaları arasında ciddi farklar mevcut. İhtiyacınıza en uygun aplik çeşidini seçmek için ortamın genel dekorasyon stilini ve renk tercihini de gözetmelisiniz. Ayrıca ışık ve renk kalitesi ile enerji verimliliği de aplik satın alırken dikkat etmeniz gereken konular arasında yer almakta. 

Aplik Çeşitleri Nereden Alınır? 

Piyasada birçok kanalda aplik çeşitlerini bulmak mümkün. Örneğin mobilya ve dekorasyon mağazaları bunlar arasında başı çekiyor. Mobilya alanında hizmet veren zincir mağazalarda da tarzınıza uygun aplik çeşitlerini bulabilirsiniz. Hem perakende hem de online satış kanallarında dilediğiniz aplik çeşidini kolayca bulabilirsiniz. Ancak elbette bütçenize en uygun aplikleri internet üzerinden sipariş verebilirsiniz. 

Aplik konusunda tercihiniz doğal apliklerden yanaysa tarzınıza ve bütçenize en uygun ürünler için MyLamp dünyasıyla mutlaka tanışmalısınız. Fethiye merkezli MyLamp, uzun yıllardır aydınlatma ve ev dekorasyonu alanında hizmet vermekte. Bireysel kullanıcıların yanı sıra kurumsal pazarın da bambu aplik ve benzeri ihtiyaçlarını karşılamakta. Online satış sitesi mylamp.com.tr adresini ziyaret ederek siz de tarzınıza ve bütçenize en uygun aplik çeşitlerini sipariş verebilirsiniz. 

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

EXENONLINE EXENONLINE olarak sektördeki bilgi birikimimizi müşterilerimizin benzersiz ihtiyaçlarına uygun üstün kaliteli çözümler üreterek sunuyoruz.