Duvar Kaplama Paneli Satın Alma Rehberi

Duvar kaplama paneli, iç ve dış mekan tasarımında sıklıkla kullanılan malzemeler arasındadır. Peki bu ürünleri satın alırken nelere dikkat etmek gerekir? Bu yazımızda konuya ilişkin faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Ekim 5, 2023 - 10:46
Şubat 7, 2024 - 14:53
 0  10
Duvar Kaplama Paneli Satın Alma Rehberi

Duvar kaplama paneli, iç ve dış mekan tasarımında sıklıkla kullanılan malzemeler arasındadır. Peki birçok çeşide sahip iç ve dış cephe kaplama panellerini satın alırken nelere dikkat etmek gerekir? Bu yazımızda konuya ilişkin faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Duvar Kaplama Paneli Çeşitleri

Duvar kaplama paneli çeşitleri oldukça fazladır. Örneğin ahşap, beton, karo, taş ve tuğla görünümlü duvar panelleri bunlardan birkaçıdır. Ahşap duvar kaplama panelleri, doğal görünüme sahip ve ortama sıcak bir hava katan panellerdir. Ürünü satın alırken mekana uygun bir renk tonunu tercih edebilirsiniz. 

Bir diğer duvar kaplama paneli olan taş duvar kaplamaların da birçok çeşidi mevcuttur. Düzenli veya düzensiz yapıda olanlar, mozaik desenliler, yassı taş görünümlüler bunlardan birkaçıdır. 

Beton duvar kaplama paneli brütalist dekorasyon sevenler için ideal bir ürün çeşididir. Taş duvar kaplamalarda olduğu gibi bu ürünlerin de farklı renk ve desenleri vardır. Eğer brütalist dekorasyon stilini tercih ediyorsanız tarzınıza en uygun beton duvar kaplamasını tercih edebilirsiniz. 

Tuğla görünümlü modeller hem iç mekanlarda hem de dış cephelerde en fazla rağbet gören modeller arasındadır. Dekorasyon tercihinize göre tarzınıza en uygun ürünleri piyasada kolayca bulabilirsiniz. Düzensiz yapıda veya mono görünümlü olanlardan dilediğinizi seçebilirsiniz.

Karo görünümlü paneller en fazla çeşide ve en şık görünüme sahip duvar kaplama panellerinden biridir. Özellikle iç cephe duvarları ile tavan kaplaması için en ideal ürünler arasındadır. 

Duvar Kaplama Paneli Özellikleri

Farklı çeşitlere sahip olsa da bütün duvar kaplama panelleri benzer özelliktedir. Ancak yine de satın alma süreçlerinde bazı özelliklere dikkat etmek gerekir. Bu özellikler kısaca şu şekildedir:

  • Duvar kaplama panelleri iklim koşullarına dayanıklı şekilde üretilmiştir. Dolayısıyla nem ve sıcaklık gibi dış koşullardan etkilenmezler. Renk değişimi ve deformasyona dayanıklıdır. 
  • Uygulaması oldukça pratiktir. Bununla birlikte uygulandığı zeminden kolayca sökülüp tekrar kullanılabilirler. 
  • Doğal malzemelere kıyasla çok daha fazla renk ve desen çeşitliliğine sahiptir. Dilediğiniz her dekorasyon tarzına hem model hem de renk tonu seçeneği olarak uyum sağlarlar. 
  • Duvar kaplama panellerinin su emilimi yoktur. Bu sebeple nem tutmaz ve uzun süre kullanılabilirler. 
  • Uygulama sırasında inşaat pisliği ve kirlilik gibi sonuçlar doğurmazlar. 
  • Doğal malzemelerden üretilen kaplamaların aksine böcek, rutubet ve yosun barındırmazlar. Bu bağlamda sağlık için sorun teşkil etmezler.

Mekana Özgü Duvar Paneli Seçimi

Duvar kaplama paneli modellerini birçok mimari tasarım sahasında kullanabilirsiniz. Ancak bazı modeller bazı mekanlar için daha uygundur. Örneğin dış cephe kaplamalarında taş ve tuğla kaplama modelleri daha hoş bir görünüm sunar. Aynı şekilde karo paneller iç mekan tasarımı ve tavan kaplamalarında daha sık tercih edilir. 

Duvar panellerinde renk ve desen çeşitliliği mekana en uygun ürünleri seçme imkanı sağlar. Örneğin ahşap görünümlü modeller bahçe ve balkon gibi yaşam alanları için daha uygundur. Ayrıca dağ evleri için de oldukça kullanışlıdır. Beton kaplama modellerini ise hem iç hem dış mekan duvar kaplama uygulamalarında kullanabilirsiniz.

Dekorasyon Tarzına Uygun Duvar Kaplama Modeli Seçimi

Mekan seçiminde olduğu gibi dekorasyon stili de duvar paneli seçiminde önemlidir. Zengin renk ve desen seçenekleri arasında tercih yaparken dekorasyon stilinize de mutlaka dikkat etmelisiniz. Böylelikle istediğiniz stil özelliklerini mekanda daha güzel şekilde bulabilirsiniz. 

Bazı panel çeşitleri bazı dekorasyon stilleriyle daha uyumludur. Örneğin iç dekorasyonda rustik stil ile taş görünümlü kaplama panelleri daha uyumludur. Retro stil için ise tuğla görünümlü duvar panellerini tercih edebilirsiniz. Eğer brütalist stili tercih ediyorsanız beton paneller tam aradığınız ürünlerdir. 

Duvar Kaplama Panellerinde Europanel Covering Farkı!

Hem iç mekan hem dış mekan tasarımında renk ve model tercihiniz ne yönde olursa olsun, firma tercihiniz Europanel Covering olabilir. Dekoratif duvar paneli üreticilerinden Europanel Covering, uzun yıllardır sektördeki liderliğini korumakta. Duvar kaplama paneli alışverişleriniz için online alışveriş sitesi europanelcovering.com sitesini ziyaret edebilirsiniz. En kaliteli ürünleri en uygun fiyatlara bu adreste bulabilirsiniz. 

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

EXENONLINE EXENONLINE olarak sektördeki bilgi birikimimizi müşterilerimizin benzersiz ihtiyaçlarına uygun üstün kaliteli çözümler üreterek sunuyoruz.