E-Ticaret Altyapısı Nedir? Nasıl Seçilir?

İnternet üzerinden herhangi bir ürün veya hizmet satışı gerçekleştirmek istiyorsanız iyi bir e-ticaret altyapısına ihtiyacınız var demektir. Peki altyapı seçimini nasıl yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Temmuz 31, 2023 - 16:31
Temmuz 31, 2023 - 16:33
 0  52
E-Ticaret Altyapısı Nedir? Nasıl Seçilir?

İnternet üzerinden herhangi bir ürün veya hizmet satışı gerçekleştirmek istiyorsanız iyi bir e-ticaret altyapısına ihtiyacınız var demektir. Kullandığınız altyapı faaliyet alanınıza uygun ve teknik bakımdan güçlü olursa elde edeceğiniz satış başarıları da yüksek olur.

Dünya genelinde olduğu gibi ülkemizde de e-ticarete ilgi her geçen gün artıyor. Özellikle pandemiden sonra pek çok işletme online kanalları daha etkin şekilde kullanmaya başladı. Faaliyete yeni başlayan markalar için de e-ticaret kanalları iyi bir alternatif konumunda. Öyle ki fiziksel mağazalardan çok daha güçlü olanakları internet mağazalarında bulmak mümkün. Erişim kolaylığı ve trafik miktarı da online kanallara ilgiyi artırıyor. 

Ne var ki online satış kanalınızda kullanacağınız altyapıyı seçerken bazı konulara dikkat etmelisiniz. Aksi durumda ne yazık ki satış faaliyetlerinizde istediğiniz esnekliğe ulaşamazsınız. Sitenizin örneğin bilgi mimarisi ve kampanya yönetimi özellikleri yetersiz kalırsa rekabet imkanlarınız düşük olur. Kargo ve muhasebe entegrasyonlarındaki yetersizlikler ise kullanıcı deneyimleri açısından kötü sonuçlar yaratır. 

E-Ticaret Altyapısı Nedir?

E-ticaret yapmak isteyen marka, şahıs veya firmalar için hızlı ve kolay şekilde online alışveriş sitesi kurup faaliyete başlamalarını sağlayan yazılımlara e-ticaret altyapısı denir. Bu yazılımların en önemli özelliği, site kurma ve yönetme konusunda hiçbir birikime sahip olmayan kişilerin bile zorluk çekmeden satış yapmalarını sağlamalarıdır. Öyle ki, yazılım özelliklerine bağlı olarak firmalar, tıpkı büyük oyuncular gibi başarılı bir satış organizasyonu gerçekleştirebilir.  

Ülkemizde e-ticaret yazılımları konusunda geniş bir çeşitlilik mevcut. Sektörün tüm oyuncuları daha iyi bir hizmet kalitesine ulaşıp müşteri sadakatini sağlamak için birbirleriyle yarış halinde. Teknik olanakları geniş, sektörün dinamikleriyle uyumlu, destek hizmetleri başarılı olan yazılım firmaları bu yarışta öne geçiyor. E-ticarete yeni başlayanlar için uygun paketlerin yanı sıra profesyonel paketler de büyük oyuncuların sektördeki rekabet gücünü artırıyor. 

E-Ticaret Altyapısı Nasıl Seçilir?

Siz de internet üzerinden satış yapmak için kendi web sitenize sahip olmak ister misiniz? Veya kurumsal satış kanalınızı daha güçlü bir altyapıya taşımak ister misiniz? Bu konularda doğru kararlar almak için seçiminizi bazı kriterlere göre yapmalısınız. Bunlar içinde en önemli olanlarına kısaca temas edelim. 

  • Satın almayı düşündüğünüz e-ticaret altyapısı ürünlerinizi güzelce sergileyip ziyaretçilerinizin satın alma kararı almalarını teşvik ediyor mu? Bu bağlamda bilgi mimarisi özellikleri ve şablonları yeterli mi? 
  • Sahip olduğu modüller ve entegrasyonlar dijital dünyada büyümenize katkı sağlıyor mu? Özellikle rekabet konusunda farklı fırsatlar sunuyor mu? 
  • Maliyet ve esneklik açısından beklentilerinizi karşılıyor mu? Örneğin son kullanıcılara ve bayilere satış konusunda ayrı ve yeterli çözümlere sahip mi? 
  • Kargo ve muhasebe entegrasyonlarını destekliyor mu? Stok ve fatura işlemlerini kolaylaştırıyor mu? Sanal POS’lar için ödeme sistemleriyle uyumlu mu? 
  • Özel etiket tanımlama özelliği var mı? Belli bir döneme özgü kampanyalar oluşturmanızı kolaylaştırıyor mu? 
  • Üyelere veya üye gruplarına ürün bazında indirim imkanları sağlıyor mu? Veya özel kurallı hediye çeki oluşturma gibi seçenekleri destekliyor mu? 
  • Detaylı filtreleme özelliklerine sahip mi? Kullanıcıların aradıkları ürünleri bulmalarını kolaylaştırıyor mu? İyi bir online alışveriş deneyimi sağlıyor mu? 
  • Sitenizdeki tüm ürünleri farklı site veya pazaryerlerinde satışa açmanızı kolaylaştırıyor mu? XML ile veri alışverişi yapmaya izin veriyor mu? 
  • SEO uyumluluk konusunda ihtiyaçlarınıza uygun mu? Dinamik veri akışını destekliyor mu? 
  • Veri güvenliği, siber saldırıları önleme ve kişisel verileri koruma konusunda yeterli çözümlere sahip mi? 

İşte e-ticaret altyapısı seçimi yapmadan önce bu konulara mutlaka dikkat etmelisiniz. Kullandığınız altyapının uygun olmadığını anladığınızda ise değişim için geç kalmamalısınız. Bu konuda göstereceğiniz çekimserlik ticari performansınızı olumsuz yönde etkiler.  

Hipotenüs E-Ticaret Altyapısı

E-ticaret altyapıları alanında Hipotenüs, sektörün önemli oyuncularından biri. 2001 yılından bu yana sayısız firmanın online satış sitesi ve yazılım altyapısı ihtiyaçlarını karşılamakta. 2018 yılından bu yana Ulutek Teknoloji Geliştirme Bölgesi’ndeki Ar-Ge çalışmalarıyla yazılımlarını güncelliyor. Yeni nesil e-ticaret sistemleri alanında büyümesini sürdürüyor. 

Hipotenüs altyapısında e-ticaret için gerekli tüm özellikler mevcut. Nitekim bu özelliği sayesinde sadece e-ticarete yeni başlayanlar için değil, yıllardır sektörün içindeki büyük oyuncular için de önemli bir hizmet alanına sahip. Paketlerini Girişimci, Dükkan, Mağaza, İşletme ve AVM başlıkları altında 5 farklı şekilde satışa sunan Hipotenüs altyapısında ihtiyaçlarınıza en uygun çözümleri bulabilirsiniz. Hipotenüs’ü daha iyi tanımak ve paket içeriklerini incelemek için hipotenus.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. 

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

EXENONLINE EXENONLINE olarak sektördeki bilgi birikimimizi müşterilerimizin benzersiz ihtiyaçlarına uygun üstün kaliteli çözümler üreterek sunuyoruz.