En Çok Okunan Çocuk Kitabı Yazarları Kimlerdir?

Hangi yaşta olursak olalım unutamadığımız çocuk kitapları vardır. Bugün çocuklarımızın da okuduğu heyecan dolu sayfaları nasıl unutabiliriz ki. Büyüdüğümüzde bile tebessümle ve heyecanla hatırladığımız kitapların yazarlarını gelin birlikte hatırlayalım.

Kasım 9, 2023 - 12:55
Kasım 9, 2023 - 12:56
 0  49
En Çok Okunan Çocuk Kitabı Yazarları Kimlerdir?

Hangi yaşta olursak olalım unutamadığımız çocuk kitapları vardır. Hayal aleminde yolculuğa çıkaran, zihnimizi açan ve bize yeni ufuklar kazandıran kitaplar! Bugün çocuklarımızın da okuduğu heyecan dolu sayfaları nasıl unutabiliriz ki. Büyüdüğümüzde bile tebessümle ve heyecanla hatırladığımız kitapların yazarlarını gelin birlikte hatırlayalım.

Gülten Dayıoğlu

İlk sırada hemen hepimizin bildiği ve maceralarla dolu dersler veren hikayelerin yazarı Gülten Dayıoğlu var. Çocuk kitapları denildiğinde akla gelen ilk isimlerden biri olan Gülten Dayıoğlu, 15 Mayıs 1935 tarihinde Kütahya’nın Emet ilçesinde dünyaya geldi. Babası tanınan bir ailenin mensubuydu. Şapka ustası olduğu için Yüncü Aliler lakabıyla da bilinirdi. 

Anne ve babası ayrıldıktan sonra küçük Gülten’i annesi Emine Hanım büyüttü. İlköğretimin ilk üç sınıfını Emet’in Örencik köyünde tamamlayan küçük Gülten, daha sonra Kütahya’daki 30 Ağustos İlkokulu’na devam etti. İlk öykü denemeleri de bu okuldaki öğretmeninin teşviki ile gerçekleşti. 15 yaşındayken yazdığı Bahçıvan’ın Oğlu öyküsü yerel bir gazetede yayınlandı. Bu öykü aynı zamanda da ilk öyküsüydü. 

Gülten Dayıoğlu eğitimini tamamladıktan sonra 15 yıl ilkokul öğretmenliği yaptı. Sonrasında yaşadığı mide rahatsızlıkları sebebiyle mesleği bırakıp tamamen yazarlığa yöneldi. En önemli eseri olan Fadiş romanı, yazarın kendi hayatından izler yansıtıyordu. Kısa sürede çocuk kitabı klasiklerinden biri haline gelen bu eser günümüzde bile en çok okunan çocuk kitaplarından biri. 

Çocuk edebiyatı alanında Gülten Dayıoğlu, bilimkurgu alanında ve gerçeküstü olay örgülerine sahip romanlarıyla da bilinir. Bu kitaplardan Ece ile Yüce serisi, Mo’nun Gizemi, Dünya Çocukların Olsa en bilinenleri arasındadır. Hatta Dünya Çocukların Olsa isimli romanı Almancaya çevrilmiş ve Alman Yayıncılar Birliği tarafından 1984 yılında Gençliğe Yarın Umudu Veren Üç Yüz Kitap listesine girmiştir. Usta yazar, çocuk kitapları haricinde 11 adet gezi kitabına da imza atmıştır. Bu kitaplar eşi ile birlikte gezdiği 116 ülkede tuttuğu notlardan oluşmakta.

Roald Dahl

Çocuk kitapları denince akla ilk gelen isimlerden biri de Galli kısa öykü ve roman yazarı Roald Dahl’dır. Usta yazar Roald Dahl, 13 Eylül 1916 tarihinde Galler’in Llandalf bölgesinde dünyaya geldi. Öğrenimini İngiltere’de tamamladıktan sonra üniversiteye devam etmeyip Kanada’daki bir keşif yolculuğuna katıldı. 

Roald Dahl ilk öykü denemelerini II. Dünya Savaşı sırasında kaleme aldı. Savaş sırasında tanıştığı bir romancı olan S. C. Forester’ın yüreklendirmesi ile cephede ve orduda yaşadıklarını yazmaya başladı. Aynı zamanda RAF uçaklarına pilotluk da yapan Dahl bir görev esnasında başından sarsıcı bir darbe aldı ve ordudan ayrıldı. Geçirdiği bu feci kaza hayatında birçok şeyi etkiledi. 

Yazarlık kariyeri boyunca Roald Dahl çocuklar için alışılmışın dışında ve zekice kurgulanmış çocuk kitapları yazdı. En çok ilgi gören eserlerinden biri Walt Disney için kurguladığı Gremlins isimli eseriydi. En çok okunan eseri ise Charlie’nin Çikolata Fabrikası isimli eseriydi. Bu eseri Charlie’nin Büyük Cam Asansörü ile devam ettirdi. Üçüncü kitabı yazmaya niyetlendiyse de tamamlayamadı. Çocuk kitapları arasında ayrıca Dev Şeftali, Zürafa, Peli ve Ben, George’un Harika İlacı, Dünya Şampiyonu Danny en bilinen diğer kitaplarıdır. Bu kitapların birçoğu film veya müzikal haline getirildi. 

Jules Verne

Çocuk kitapları deyip de ünlü Fransız yazar ve gezgin Jules Verne’den bahsetmemek olmaz. Nitekim Jules Verne, 8 Şubat 1828 tarihinde Nantes kentinde dünyaya geldi. Oldukça varlıklı bir ailenin beş çocuğundan en büyüğü olan Verne, bilim kurgunun öncülerinden biri olmayı başardı. 

Usta yazarın çocukluğu kışın bir liman şehri olan Nantes’de, yaz aylarında ise Loire Nehri kıyısında geçti. Hem gemileri izleyerek büyümesi hem de hayal gücünün kuvveti ile daha o yaşlarda zihninde senaryolar oluşmaya başladı. Öyle ki 12 yaşlarında bir gemiye binip tayfa olarak seyahat etmek için evden kaçtı. Son anda babasına yakalanınca “Artık yalnızca hayal aleminde seyahat edeceğim,” diyerek söz verdiği söylentileri vardır. 

Babasının işini devam ettirmek için hukuk okumaya başladıysa da yazma tutkusu galip geldi. Bu yüzden diplomasını aldıktan sonra amcası vasıtası ile Paris’in önde gelen edebiyat çevreleri ile tanıştı. Hatta Alexandre Dumas, Victor Hugo gibi ünlü isimlerle de bu esnada tanıştı. Onların da yönlendirmesiyle tiyatro oyunları yazdı. Babası buna tepki olarak maddi desteğini kesince geçimini yazarak devam ettirmek durumunda kaldı. 

Bu olayların etkisiyle Jules Verne denizaltılar, gemiler, uzay ve hava taşıtları ile seyahatleri anlatan hikayeler yazdı. Bu çalışmaları sayesinde çocuk kitapları kategorisinde kendine özgü bir yer edindi. İlk tiyatro eseri 1850 yılında sahne aldı. Sonrasında tiyatro ve müzikaller için eserler, kısa öyküler ve operetler yazmaya devam etti. Kaleme aldığı kısa öyküler birçok dergide yayınlandı. Edgar Allan Poe’nun eserlerinden de oldukça etkilenen Verne, Poe’nun tarzından izler taşıyan çeşitli çalışmalara imza attı. 

Büyük bir başarı yakaladığı ilk eseri Balonla Beş Hafta, 1863 yılında Hetzel tarafından yayınlandı. Böylelikle ismini duyuran usta yazar, daha sonra her biri başucu kitabı haline gelen pek çok esere imza attı. Yazarın en bilinen çocuk kitapları arasında Denizler Altında Yirmi Bin Fersah, Esrarlı Ada, 15 Yaşında Bir Kaptan ve Seksen Günde Devri Alem gibi dünya klasikleri haline gelen romanlar yer almakta. 

Muzaffer İzgü

29 Ekim 1933 tarihinde Adana’da hayata gözlerini açan Muzaffer İzgü, gülmece tarzında, genç ve çocuk kitaplarının yazarıdır. Eserleri Türk edebiyatının en çok okunan kitapları arasındadır. Birçok kuşak tarafından okunan bu eserler kuşaklar arası kültürel bağların oluşmasında önemli bir yere sahip. 

Muzaffer İzgü yoksul bir çocukluk geçirdi. Nitekim kendisi, Adana’daki ilk gecekonduyu babasının yaptığını ifade ediyor. Zorlu yaşam koşulları eserlerine de konu oldu. Eğitimine devam ederken aynı zamanda da çeşitli işlerde çalışmak zorunda kaldı. Ortaokulu tamamladıktan sonra Diyarbakır Öğretmen Okulu’na devam etti. Bu sırada tanıştığı Günel Hanım ile hayatını birleştirdi. İlk görev yerleri olan Silvan’da ilk çocukları dünyaya geldi. Aydın’da öğretmenlik yaparken ikiz kızlarının doğması ile aile genişledi. 11 yıllık öğretmenlik mesleğinin ardından 1978 yılında emekli oldu ve İzmir’e yerleşti.

Küçük öyküler ve röportajlar kaleme alan Muzaffer İzgü’nün ilk yazıları Aydın’ın Hüraydın Gazetesi’nde yer aldı. Yazılarına daha sonra Demokrat İzmir Gazetesi’nde devam etti. Aynı zamanda da gülmece dergisi Akbaba’da öyküleri ve İstanbul’da çıkan Akşam ile Milliyet gazetelerinde röportajları yayınlandı.

Usta yazar kısa öykü ve röportajlarının yanı sıra tiyatro eserleri de üretmeye başladı. Üstelik yazdığı ilk oyun olan İnsaniyettin’i Nejat Uygur sahneledi. İlk kitabı olan Gecekonduyu ise Remzi Kitabevi bastı. Bu eseri ilerleyen zamanlarda İlyas Efendi ile Halo Dayı takip etti. Bu eserler zaman içinde Türk klasikleri içinde anılmaya başlandı. 

Muzaffer İzgü, 1970’li yılların sonuna doğru Attila İlhan ile tanıştı. Sonrasında eserleri Bilgi Yayınevi tarafından basılmaya başlandı. Bu yayınevinde toplam 42 roman ve öykü kitabı ile sayısı 73’ü bulan çocuk kitabı yayınlandı. En bilinen eserleri arasında Donumdaki Para, Zıkkımın Kökü ve Ekmek Parası gibi eserleri yer aldı. 

J. K. Rowling

Çocuk kitapları arasında bir neslin en fazla okuduğu ve kendisiyle büyüdüğü serilerden biri şüphesiz Harry Potter’dır. Seriyi kaleme alan İngiliz yazar J. K. Rowling, 31 Temmuz 1965 tarihinde İngiltere’nin Chipping Sodburry kentinde doğdu. Öğrenimini Exeter Üniversitesi’nde tamamladı ve Londra’ya yerleşti. İki dil bilen Rowling burada İnsan Hakları Örgütü’nde sekreter olarak çalışmaya başladı.

Harry Potter serisinin ilk kitabını yazmaya başladığı sırada usta yazar, geçimini işsizlik maaşı ile sağlıyordu. Fakat serinin ilk kitabı olan Harry Potter ve Felsefe Taşı’nın gördüğü ilgi sayesinde ismini tüm dünyaya duyurdu. Dahası Harry Potter da tarihin en çok okunan çocuk kitapları arasında yerini aldı. Kısa süre içinde hem birçok dile çevrildi hem de sinema uyarlamaları gerçekleşti. 

J. K. Rowling, Harry Potter serisinin ve devam niteliğindeki senaryoların haricinde başka eserler de kaleme aldı. Bunlardan biri, 2012 yılında yayınlanan Boş Koltuk isimli kitaptır. Diğerleri ise Robert Galbraith ismiyle yayınladığı Guguk Kuşu, İpek Böceği ve Kötülük Kariyeri isimli eserleridir. Ancak yine de en çok ilgi gören çalışması Harry Potter serisidir. Bu seri günümüzde de hem çocukların hem de yetişkinlerin en sevdiği fantastik romanlar listesinde yerini koruyor. 

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow