Hoodie ile Sweatshirt Arasındaki Farklar

Hoodie ve sweatshirtler kış aylarında ve geçiş mevsimlerinde giymeyi en çok sevdiğimiz kıyafetlerden. Ancak bu iki ayrı giysiyi genellikle birbirine karıştırabiliyoruz. Bu yazımızda hoodie ve sweatshirtün ne olduğunu ve aralarındaki farkları kısaca ele alıyoruz.

Ekim 5, 2023 - 09:01
Şubat 7, 2024 - 14:53
 0  41
Hoodie ile Sweatshirt Arasındaki Farklar

Hoodie ve sweatshirtler kış aylarında ve geçiş mevsimlerinde giymeyi en çok sevdiğimiz kıyafetlerden. İkisini de birçok tür ve renk seçeneğiyle hem gündelik giyimde hem de spor kombinlerde sıklıkla tercih ediyoruz. Ancak bu iki ayrı giysiyi genellikle birbirine karıştırabiliyoruz. Bu yazımızda hoodie ve sweatshirtün ne olduğunu ve aralarındaki farkları kısaca ele alıyoruz. Siz de birini diğerinden ayırmakta zorlanıyorsanız gelin çoğu zaman kurtarıcımız olan bu ürünlerin özelliklerine birlikte bakalım.

Hoodie Nedir?

Sweatshirt ile sıkça karıştırdığımız hoodie için sweatshirtün atasıdır diyebiliriz. Çünkü geçmişi asırlar öncesine dayanıyor. Hoodielerin en belirgin özelliği kapüşonlu olmalarıdır. Tarihte ilk olarak keşiş ve rahiplerin kapüşonlu cüppe ve pelerinlerini hoodiye örnek gösterebiliriz. Çok daha sonraları işçiler için koruyucu giysi ve çalışma kıyafeti olarak kullanılmışlardır. Yakın tarihte ise hip hop ve rap kültürüyle özdeşleşen kıyafetler haline geldiler. Böylelikle özellikle gençler arasında popülerliği hızla arttı.

Hoodieler aslında belli bir giyim tarzını yansıtsa da tıpkı sweatshirtler gibi her giyim tarzına uyum sağlıyor. Causal giyimden tutun da kurumsal hayatta ceketlerin içine bile giyilen bir kıyafet olmaları bu bağlamda en önemli özellikleri. Bu bakımdan hoodie çeşitleri kalıpları yıkan zamansız parçaların arasına girmeyi başardı bile.

Sweatshirt Nedir?

Sweatshirt en basit tanımıyla vücudumuzu sıcak tutmak ve spor esnasında terlememizi sağlamak için kullandığımız üst giysilerdir. İlk ortaya çıkışı 1930’lara kadar dayanır. İngilizce terlemek anlamına gelen “sweat” kelimesinden türemiştir. İlk başlarda sporcuların antrenman esnasında terleyerek kalori yakmalarını kolaylaştırmak amacıyla kullanılıyordu. Daha sonra özellikle öğrenciler arasında trend olmaya başladı. Hatta okul ve fakültelerin isim ve logolarının olduğu sweatshirtler bir gelenek haline geldi. Sonrasında ise her kesimden insanın severek giydiği bir kıyafet haline geldi.

Günümüzde sweatshirt spor giyimin yanında klasik ve günlük birçok kombine de dahil edilen bir giysi türü. İster etek, şort ve elbiselerle ister kot ve kumaş pantolonlarla sık sık tercih ettiğimiz bir kıyafet şekli. Sweatshirt çeşitleri o kadar fazla ki her zevke uygun bir ürün tipi mevcut. Özellikle baskılı, nakışlı, yazılı modelleri, farklı renk, boy ve kesim seçenekleri ile kombinlerimizde sıkça yer buluyor.

Hoodie ile Sweatshirtü Birbirinden Ayıran Özellikler

Her giyim stiline uyum sağlayan hoodie ve sweatshirtün ne olduğundan kısaca bahsettik. Tarihçelerini de kısaca ele aldık. Sıra birbirine çok benzeyen bu iki giysiyi birbirinden ayıran özellikleri anlatmakta. Bu farkları maddeler olarak şu şekilde ifade edebiliriz:

Kapüşon: Sweatshirtlerde kapüşon olması şart değildir. Ancak hoodielerden bahsettiğimizde kapüşon bu giysinin en belirgin özelliğidir.

Kumaş: Bu parçaların her ikisi de genellikle aynı kumaştan yapılır. Fakat hoodienin tasarımındaki cep ve kapüşon detayı daha fazla kumaş kullanımı gerektirir.

Tasarım: Sweatshirtler genellikle standart kalıba sahiptir. Hoodieler ise sweatlere kıyasla daha rahat ve dökümlü olurlar. Bunun yanı sıra kanguru cep, kapüşon ipi gibi detaylara sahiptirler.

Kullanım Şekli: Sweatshirtler hem günlük giyimde hem sporda ve mevsimlik olarak tercih edilir. Hoodiler ise kapüşonları sebebiyle soğuktan da koruduğu için soğuk aylarda daha çok kullanılır. 

Yaka Kesim Şekli: Sweatshirtlerin polo yaka, V yaka, bisiklet yaka gibi çeşitleri vardır. Hoodiler ise kapüşonları sebebiyle çoğunlukla standart bir yaka şekline sahiptir.

Hoodie ve Sweatshirtte Aksesuarix Farkı!

Soğuk havalarda kurtarıcımız, günlük hayatta ve sporda dolabımızın vazgeçilmezleri olan hoodiler ve sweatshirtlerden bahsettik. Her ikisinin de farklı renk ve çeşitlerine kolayca ulaşmak ister misiniz? İçinde bulunduğumuz sonbahar ve yaklaşan kış aylarında üzerinizden çıkarmak istemeyeceğiniz hoodielere ve sweatshirt çeşitlerine online giyim ve aksesuar mağazası aksesuarix.com sitesi üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz. Her kombin ve giyim stili için uyumlu daha birçok ürün Aksesuarix’te sizleri bekliyor!

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

EXENONLINE EXENONLINE olarak sektördeki bilgi birikimimizi müşterilerimizin benzersiz ihtiyaçlarına uygun üstün kaliteli çözümler üreterek sunuyoruz.