KOBİ Nedir, Ne Anlama Gelmektedir?

KOBİ, küçük ve orta büyüklükteki işletme anlamına gelir. KOBİ terimi genellikle iş dünyasında kullanılır ve belirli bir ülkede az sayıda çalışanı olan ve belirli bir sınırın altında gelir elde eden işletmeleri ifade etmek için kullanılır.

Aralık 21, 2022 - 07:21
Haziran 28, 2023 - 23:35
 0  36
KOBİ Nedir, Ne Anlama Gelmektedir?

KOBİ kısaltması, "Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletme" anlamına gelir. Terim genellikle iş dünyasında kullanılır ve genellikle az sayıda çalışanı olan ve belirli bir ülkede belirli bir sınırın altında gelir elde eden işletmeleri ifade etmek için kullanılır. Bu işletmeler genellikle daha büyük şirketlerden daha az çalışan ve daha az sermaye ile yürütülür. KOBİ'ler ekonomik büyüme ve iş yaratma açısından önemlidir ve çeşitli sektörlerde faaliyet göstermektedir.

Küçük ve orta ölçekli işletmeler KOBİ olarak adlandırılmaktadır. KOBİ (KOBİ) Yılda 250'den az çalışanı olan ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosu 125 milyon TL'yi geçmeyen KOBİ'ler; Yönetmelikte mikro işletme, küçük ve orta ölçekli işletme olarak sınıflandırılan bir ekonomik birim olarak tanımlanmaktadır. KOBİ tanımı sadece imalat sektörünü değil tüm hizmet sektörlerini kapsamaktadır.

KOBİ Destekleri Nelerdir?

KOBİ'ler, bir devlet kurumu olan KOSGEB aracılığıyla devlet hibe ve desteklerinden yararlanmaktadır. Bu teşviklerin genel amacı iş hacmini genişletmektir. Ekonominin bir parçası olan KOBİ sayısının çokluğu ile doğru orantılı olarak büyüyen bir ekonomi elde edilmektedir. KOBİ'lerin nesilden nesile devam edecek bir yapıya ulaşabilmeleri için kurumsal olmaları gerekmektedir. Küçük işletme, özel sektöre ait küçük bir şirket, şirket, ortaklık veya tek mülkiyettir. Büyük işletmelerden veya şirketlerden daha az çalışanı veya daha az yıllık geliri vardır.

En Bilinen Küçük İşletmeler

Küçük işletmeler genellikle mahalle, köy ve kasabalar başta olmak üzere büyükşehir ve metropollerde de bulunur.

En yaygın ve bilinen küçük işletmeler;

Mahalle Bakkalı Market Ve Şarküteri Pastane
Ekmek Fırını Kuaför Marangoz
Elektrikçi Kahvehane Restoran Ve Lokanta
Otel Ve Motel Fotoğrafçı Terzi
Grafik Tasarım Teknik Bakım Pragram Ve Yazılımcı

Ayrıca:

Avukat Muhasebeci

Diş hekimi

Tıp doktorları 

Bu gibi meslek sahipleri de küçük işletme olarak faaliyet gösterir.

KOBİ'ler Nasıl Sınıflandırılır?

KOBİ'leri çalışan sayıları ve yıllık cirolarına göre 3 farklı kategoride sınıflandırmak mümkündür. Firmaları daha iyi anlamak, daha iyi konumlandırmak ve bulundukları yerden ihtiyaçlarını daha iyi tespit edebilmek için yapılan bu sınıflandırma, KOBİ tiplerine özel hizmet ve fırsatların sunulmasına olanak sağlamaktadır. KOBİ'lerden sorumlu kurum ve kuruluşlar bu sınıflandırmaya göre stratejik planlar ve maliyet hesaplamaları yapabilirler. Böylece KOBİ'lere özel ihtiyaçları doğrultusunda destek verebilmektedir.

Mikro ölçekli işletme: On kişiden (10) az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri bir milyon (1.000.000) Türk lirasını aşmayan işletmeler.

Küçük ölçekli işletme: Elli kişiden (50) az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri sekiz milyon (8.000.000) Türk lirasını aşmayan işletmeler.

Orta ölçekli işletme: İki yüz elli (250) kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri kırk milyon (40.000.000) Türk lirasını aşmayan işletmelerdir. Bunların dışında bağlı işletmeler, bağımsız işletmeler ve ortak işletmelerde KOBİ sayılır. Bir işletme olarak KOBİ sınıfına girip girmediğini tespit etmek için işletmeler, KOSGEB sitesinde yer alan "KOBİ miyim?" testini kullanabilirler.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Buraya Bakınız Bilgi paylaşım platformu olarak bilgilendirici içerikler, sektörel haberler ve sosyal haberlerin yanı sıra sağlık, yaşam ve güncel haberlere de yer vermektedir.