Lambader Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ayaklı bir aydınlatma ürünü olan lambaderler birçok alanda yaygın olarak kullanılıyor. Taşınabilirlikleri ve farklı modelleri sayesinde aydınlatma sorununa hem pratik hem de estetik bir çözüm sunuyorlar. Peki lambader satın almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Ekim 13, 2023 - 12:47
Şubat 7, 2024 - 14:54
 0  15
Lambader Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Ayaklı bir aydınlatma ürünü olan lambaderler birçok alanda yaygın olarak kullanılıyor. Taşınabilirlikleri ve farklı modelleri sayesinde aydınlatma sorununa hem pratik hem de estetik bir çözüm sunuyorlar. Peki lambader satın almadan önce nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Bu yazımızda lambader alışverişlerinize ışık tutacak faydalı bilgileri kısaca derledik. 

Kullanım Amacı ve Mekan

Dekorasyon için lambaderlere olan talep son zamanlarda giderek artmakta. Eğer siz de lambader satın almak istiyorsanız ilk olarak kullanım amacı ve mekan seçimine dikkat etmelisiniz. Bu ayaklı abajurlar çoğunlukla geniş alanlarda loş ışıklandırma amacıyla kullanılan aydınlatma türlerinden biridir. Fakat gerektiğinde iç görünümde bir odak noktası yaratmak için de kullanılıyorlar. Ayrıca göz sağlığını korumak veya çeşitli dekorasyon konseptlerini tamamlamak için de kullanılmaları söz konusu. 

Lambader çeşitlerinin en çok kullanıldığı alanların başında evler gelmekte. Çünkü ayaklı lambalar, tavan veya yer lambalarının aksine ışığın dengeli yayılmasına yardımcı oluyor. Bu sayede ev dekorunu güzelleştiriyor. Lambaderler evlerin yanı sıra kafeler, restoranlar veya oteller gibi işletmelerde de sıkça tercih ediliyor. Bunun sebebi ise hem kullanışlı olmaları hem de işletme konseptini daha çekici hale getirmeleri.

Materyal ve Renk Seçimi

Lambader satın alırken dikkat edilmesi gereken konulardan biri de rengi ve imal edildiği materyaldir. Dekoratif aydınlatma ürünleri konusunda alım yapmadan önce bu konulara da mutlaka dikkat etmelisiniz. Hangi renklerin veya materyallerin hangi tarza daha uygun olduğunu kısaca şu şekilde ifade edebiliriz: 

Metal: Aydınlatmanızın sağlam olması gerekiyorsa veya çoğu konsepte uyan bir tasarım arıyorsanız metal lambaderler tam size göre demektir. Eskitme bakır renklerinde krom ile vintage, gri tonlarında alüminyum lambaderle modern dekorasyon stili mükemmel bir uyum içindedir. 

Rattan: Doğal kahverengi tonlarında el örgüsü hakiki rattan lambaderleri bohem dekorasyon stili için değerlendirebilirsiniz. Mekanda salaş ve konforlu bir görünüm yaratan rattan lambaderlere ilgi son yıllarda giderek artmakta. 

Kumaş: Ayaklı lambaderlerde kumaş tasarımları özellikle klasik stil için en uygun seçimlerden biridir. Örneğin beyaz, krem veya turkuaz renkleri klasik stilinizi güzel şekilde yansıtacaktır.

Ahşap: Lambaderlerde en sık rastladığımız materyallerden biri de ahşaptır. Bu ürünleri özellikle vintage dekorasyon stili için rahatlıkla tercih edebilirsiniz. 

Bambu: Son yılların en trend lambader çeşitlerinden biri de bambu lambaderlerdir. Özellikle krem rengi bambu ayaklı aydınlatmaları yaşam alanınızda tropikal bir dekorasyon stili yaratmak için tercih edebilirsiniz. 

Palmiye: Kuru palmiye liflerinden yapılma örgü lambader ve abajurların kendine has renk kombinasyonları mevcut. Bu ürünleri özellikle rustik dekorasyon stili için tercih edebilirsiniz. 

Tasarım Özellikleri

Farklı boyutlarda veya şekillerde lambader modellerinde tasarım özellikleri değişmekte. Örneğin ayarlanabilirlik bunlar arasında en önemlilerinden biridir. Ayaklı lambaların uzunlukları 60 ile 200 cm arasında değişmekte. Bu aydınlatmaların bir kısmı ayarlanabilen eklemlere veya kapalı ya da açık abajurlara da sahiptir. 

Kısa boylu lambalar genellikle dekoratif amaçlarla veya küçük bir alanı aydınlatmak için kullanılır. Uzun lambalar ise daha geniş bir alanı aydınlatmak için daha iyi bir seçenektir. Kapalı abajurlar aydınlatmayı daha loş yapar. Daha açık veya odaklı abajurlar ise daha fazla noktayı aynı anda aydınlatır. Ayaklı lambaların oynar başlı veya eklemli olması da bütün bu özelliklerin daha etkili kullanılmasına yardımcı olur. Ancak oynar başlıkların ve eklemlerin aranan estetiğe engel olma riski de vardır.

Aydınlatma Türü

Lambaderler arasında seçim yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da aydınlatma türüdür. Nitekim bu konuda da farklı pek çok seçenek mevcuttur. Halojen, rustik veya akkor ampuller çok daha loş bir ortam yaratmanıza yardımcı olur. Fakat floresan veya LED ampuller daha yüksek bir aydınlatma sağlar. Ancak bazı mekanların her ikisine de ihtiyacı vardır. Bazı durumlarda ise artırılıp azaltılma özelliğine sahip aydınlatma sistemleri daha iyi bir seçimdir. Lambader alımında bunlara da dikkat etmenizde yarar var.

Fiyat Karşılaştırması

Satın alacağınız lambader modelinin materyali, rengi, tasarım özellikleri kadar fiyatı da önemlidir. Alışveriş yapmadan önce belli bir bütçe oluşturursanız bu konuda daha doğru kararlar alabilirsiniz. Fiyat araştırması ve karşılaştırma yapmak için ise online kanalları kullanabilirsiniz. Böylelikle en kaliteli ve en ucuz lambaderlere kolayca ulaşabilirsiniz. 

Güvenilir Satış Kanalı Seçimi

Dekoratif aydınlatma ürünleri alışverişlerinizde dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da güvenilir satış kanalı seçimidir. Aksi durumda ne yazık ki kalitesiz ürünlerle karşılaşabilir, maddi kayıplar yaşayabilirsiniz. Beğendiğiniz lambaderin türünü ve özelliklerini incelerken satış kanalını bu açıdan incelemeyi de ihmal etmemelisiniz. 

Ev dekorasyonu ve aydınlatma ürünleri alanında lider markalardan biri olan MyLamp, aradığınız lambaderlere kolayca ulaşmanızı sağlıyor. Online satış sitesi mylamp.com.tr adresi üzerinden hizmet veren MyLamp’te birbirinden güzel lambaderleri uygun fiyata bulabilirsiniz. Özellikle bohem tarzına uygun doğal malzemeden yapılmış hazeran, palmiye, bambu, kumaş, rattan lambaderler için MyLamp’i mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

EXENONLINE EXENONLINE olarak sektördeki bilgi birikimimizi müşterilerimizin benzersiz ihtiyaçlarına uygun üstün kaliteli çözümler üreterek sunuyoruz.