Makrome Avize Nedir?

Dekoratif avize çeşitleri arasında son yıllarda makrome avizeler giderek daha fazla ilgi görüyor. Makrome örgü kullanılarak tamamen el emeğiyle üretilen bu avizeler hem çok şık hem de kullanışlı. Bu yazımızda makrome avizeler hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Aralık 8, 2023 - 11:08
Ocak 2, 2024 - 09:36
 0  16
Makrome Avize Nedir?

Dekoratif avize çeşitleri arasında son yıllarda makrome avizeler giderek daha fazla ilgi görüyor. Makrome örgü kullanılarak tamamen el emeğiyle üretilen bu avizeler hem çok şık hem de kullanışlı. Klasik avize çeşitlerine güzel bir alternatif arıyorsanız makrome avizelerle mutlaka tanışmalısınız. Bu yazımızda makrome avizeler hakkında faydalı bilgiler paylaşacağız. 

Kısaca Makrome Avize 

Öncelikle makrome avizenin kısa bir tanımını yapalım. Makrome tekniği kullanılarak yapılan avize çeşidine makrome avize denir. Bu avizeler, makrome iplerinin özel bir düğüm tekniğiyle işlenmesiyle oluşur. Farklı düğüm tekniklerinden yararlanarak bu avizelerde çeşitli desenler üretmek mümkün. Üç büklümlü makrome ipleri kolay şekil aldığı için farklı desen çalışmalarına imkan sağlar. 

Özel bir iskelet üzerinde düğümlenmiş makrome ipleri tamamen doğal ürünlerdir. Pamuk bazlı bu ipler, farklı düğüm şekilleriyle birbirlerinin arasından geçerek avizenin desenini oluşturur. Her avize el ürünü olduğu için benzersizdir. Ev dekorasyonuna bohem bir stil katmak için makromeden üretilen avizeler en uygun objelerden biridir. 

Makrome Avizelerin Çeşitleri Nelerdir? 

Piyasada makromeden yapılan avizelerin farklı birçok çeşidini görmek mümkün. Bunlar arasında en yaygın olanlarından biri geometrik desenli avizelerdir. Bu ürünler genellikle üçgen, kare veya beşgen şeklinde tasarlanır. Bu ürünlerin en önemli özelliği, dekorasyon stiline hem modern hem de geleneksel bir hava katmalarıdır. 

Bu avizelerin en yaygın bir diğer çeşidi top avizelerdir. Bu ürünlerin görüntüsü topa benzediği için ismi bu şekilde anılmakta. Avizeye top görünümü kazandıran makrome düğümleri, mekana zaman ötesi bir zarafet katmak için iyi bir seçimdir. 

İskandinav tarzı makrome avize çeşitleri daha düz ve sade bir görünüme sahiptir. Bu özelliklerinden dolayı diğer avize çeşitlerinden ayrılırlar. Dalgıç modellerinde ise serbest düşen makrome ipleri vardır. Bohem tarzı ev dekorasyon önerileri kapsamında en çok ilgi gören avize çeşitlerinden biri dalgıç makrome avizelerdir. 

Diğer taraftan makrome kubbe avize modelleri de bohem tarzı ev dekorasyonu için en uygun avize çeşitlerinden biridir. Bu ürünler statik boyalı tel kafes üzerine makrome ipi kullanılarak elde dokunur. Görüntüsü kubbeyi andırdığı için bu isimle anılırlar. Bu ürünlerin yanı sıra ince tığ, boncuklu ve farklı renklerde avize çeşitleri de mevcut. 

Makrome Avize Satın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir? 

Her şeyden önce malzeme ve işçilik kalitesine dikkat etmelisiniz. Piyasada farklı kalite standartlarına sahip birçok makrome ipi mevcut. Kalite farkına bağlı olarak ürünlerin fiyatları farklılaşmakta. Ayrıca her ürünün işçilik kalitesi aynı değil. Malzeme ve işçilik kalitesi düşük ürünleri tercih etmemelisiniz. Nitekim gevşek düğüm detayları ürünün kısa sürede zarar görmesine neden olur. 

Makrome avize çeşitlerinin boyutları da bu bağlamda önemli bir konudur. Satın alacağınız avizenin mekanı yeterince aydınlatması gerekir. Aksi durumda ne yazık ki göz sağlığı açısından riskli bir durum oluşur. Ürünün boyutuna karar verirken ayrıca tavan yüksekliğine de dikkat etmelisiniz. Tavan yüksekliğine ve oda genişliğine uygun avizeleri uzun yıllar sorunsuz şekilde kullanmanız mümkün. 

Bu avizelerin renkleri de diğer özellikleri kadar önemlidir. Nitekim avize rengi odanın dekorasyonuyla uyumlu olmalıdır. Bu avizelerin büyük kısmı makromenin kendi doğal tonundadır. Ancak bazı yüzeylerde veya ürünün tümünde farklı renk seçenekleri tercih edilmiş olabilir. Burada önemli olan ürün rengine ve özelliklerine doğru karar vermektir. 

Bu avizelerde ayrıca montaj, temizlik ve bakım kolaylığı da önemli bir tercih nedenidir. Bunların yanı sıra ürünü satın almadan önce mutlaka fiyat araştırması yapmalı, piyasa ortalamasının üzerinde veya altında ürün almamalısınız. Online kanalları tercih ediyorsanız ürün yorumları ve açıklamaları okumanızda da yarar var. 

Makrome Avize Nereden Alınır? 

Bu konuda farklı birkaç seçenek mevcut. Örneğin ev dekorasyon mağazalarında makrome avize çeşitleri ile ilgili geniş bir ürün yelpazesi mevcut. Ayrıca online satış kanallarında da benzer bir durum geçerli. Bunların yanı sıra el yapımı ve sanatçı siteleri de bu ürünleri sipariş vermek için alternatif kanallardır. 

Makrome avizelerde kalite ve uygun fiyat avantajını bir arada görmek istiyorsanız Fethiye merkezli ev dekorasyon markası MyLamp ile mutlaka tanışmalısınız. Makrome avizelerde geniş bir ürün yelpazesine sahip MyLamp’te birbirinden güzel dekoratif objeleri bulabilirsiniz. Kubbe avizeden top avizeye, ince tığ avize çeşidinden boncuklu avizeye birçok ürün çeşidine mylamp.com.tr fırsatlarıyla sahip olabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

EXENONLINE EXENONLINE olarak sektördeki bilgi birikimimizi müşterilerimizin benzersiz ihtiyaçlarına uygun üstün kaliteli çözümler üreterek sunuyoruz.