Osmanlı Kahvesi Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Osmanlı kahvesi geçmişte saray mutfağının geleneksel lezzetleri arasındaydı. Günümüzde ise insanların severek tükettiği içeceklerin başında geliyor. Peki Türk kahvesinden sonra en çok sevilen kahve çeşitlerinden biri olan Osmanlı kahvesi nasıl hazırlanır, biliyor musunuz?

Ağustos 15, 2023 - 10:45
Şubat 7, 2024 - 14:48
 0  12
Osmanlı Kahvesi Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Osmanlı kahvesi geçmişte saray mutfağının geleneksel lezzetleri arasındaydı. Günümüzde ise insanların severek tükettiği içeceklerin başında geliyor. Peki Türk kahvesinden sonra en çok sevilen kahve çeşitlerinden biri olan Osmanlı kahvesi nasıl hazırlanır, biliyor musunuz? Bu kahveyi daha yakından tanımak ve yapılışını öğrenmek isteyenler için faydalı bilgileri bu yazımızda kısaca derledik. 

Osmanlı Kahvesi Nedir?

Kısaca ifade etmek gerekirse Osmanlı kahvesi kahve çekirdeklerinin çekilip toz haline getirildikten sonra içine çeşitli baharatlar eklenmesiyle elde edilen bir kahvedir. Kervansaray kahvesi olarak da bilinen bu kahve sarayda en çok rağbet gören içeceklerden biriydi. Yoğun aroması ve sağlığa faydalı özellikleriyle saray mutfağı kültürünün önemli bir parçasıydı. Sonrasında saraydan çıkarak halk arasında da sevildi ve günümüze kadar ulaştı.

Osmanlı Kahvesinin Faydaları

Bu kahve çeşidinin birçok faydasının olduğu bilinen bir gerçektir. Örneğin çeşitli kilo problemlerinin çözümüne yardımcı olur. Özellikle kilo kaybı problemlerinde oldukça faydalıdır. Ayrıca yorgunluk ve halsizlik durumlarında enerji verir.

İçeriğinde bulunan bazı maddeler sayesinde, kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Bununla birlikte göğüs kanseri riskini azaltır. Nefes darlığına karşı rahatlatıcı etkisi de vardır. Bu özelliğiyle bazı solunum rahatsızlıklarında yardımcı rol oynar. Günlük düzenli kahve tüketimiyle bu sorunlarda iyileşme elde edebilirsiniz. 

Bunlarla birlikte sindirim sistemini düzenlemeye de katkı sağlar. İçeriğindeki potasyum, fosfor, kalsiyum ve A, B, E vitaminleri ile vücuda faydalıdır. Ayrıca içeriğindeki kafeinin uyarıcı etkisi sayesinde canlandırıcı bir etkiye sahiptir. Antioksidanlar içermesi nedeniyle bağışıklık sistemini de destekler. 

Osmanlı Kahvesi ile Türk Kahvesi Arasındaki Farklar

Türk kahvesi ile Osmanlı kahvesinin farklarını üç ana başlıkta inceleyebiliriz. Nitekim bu farklar temel olarak kahvenin yapılışı, içeriği ve çıkış noktasıyla alakalıdır.

Öncelikle Türk kahvesi, koyu kavrulmuş kahve çekirdeklerinin öğütülmesi ve suyla karıştırılıp pişirilmesiyle elde edilir. Kahve çeşitleri arasında bu kahve sadece çekirdeklerinin öğütülmesiyle elde edilir. İçinde kahve, su ve şeker dışında başka bir şey yoktur.

Öte yandan Osmanlı kahvesi, Yemen çekirdeğinden yapılan Türk kahvesiyle birlikte çeşitli baharatlardan oluşan bir kahve çeşididir. Nitekim bu kahve, Osmanlı döneminde padişahlar için özel olarak hazırlanan ve çeşitli karışımlardan oluşan daha farklı bir içecektir. 

Bu bakımdan Türk kahvesi, daha çok halk tarafından tüketilen bir kahve şeklini ifade eder. Oysa diğeri saray içinde ve hanedan mensupları için özel olarak hazırlanan bir kahve çeşididir. 

Osmanlı Kahvesinin İçindeki Malzemeler

Osmanlı kahvesi, Yemen kahve çekirdeğinin yanı sıra içeriğinde 7 farklı şifalı bitki olan zengin ve doğal bir karışımdır. İçeriğindeki malzemeler şu şekilde:

 • Krema
 • Keçiboynuzu
 • Kakao
 • Kakule
 • Damla sakızı
 • Salep
 • Menengiç

Bu malzemelerden oluşan Osmanlı kahvesinin damaklarda ve kültürümüzde ayrı bir yeri var. Günümüzde bu kahve çeşidini modern teknoloji sayesinde çok daha kolay şekilde hazırlamaktayız. 

Osmanlı Kahvesi Hazırlanışı

Osmanlı kahvesinin içeriği diğer kahve çeşitlerinden farklılaşmasına neden olsa da yapılışı Türk kahvesiyle aynıdır. Ancak rengi, geleneksel Türk kahvesinden daha açık tondadır. Hazır paketler halinde satın alabileceğiniz bu kahvenin tarifi oldukça basittir. 

Malzemeler (1 kişilik):

 • 1 tatlı kaşığı Osmanlı kahvesi
 • 1 fincan soğuk su
 • İsteğe bağlı olarak şeker

 Kahvenin Hazırlanışı:

 • Cezveye kahveyi ve suyu ekleyerek karıştırın.
 • Kısık ateşte kaynamaya bırakın ve pişerken kahveyi karıştırmayın.
 • Kahve kaynamaya başladığında köpüğü bir kaşık yardımıyla alın ve fincanlara paylaştırın.
 • Tamamen kaynadığında kahveyi fincanlara dökün ve sıcak servis edin.

Sunum ve İkramlıklar

Osmanlı kahvesinin yapımı kadar sunumu da özel bir ilgi gerektirir. Bu kahve çeşidi için ideal fincan şekli ince ve zarif fincanlardır. Bu şekilde kahvenin tadı daha iyi ortaya çıkar. Servis özel bir tepsi ve servis peçetesi eşliğinde gerçekleşir. Ayrıca sunum sırasında kahvenin yanında geleneksel tatlar ikram edilir.

Bu bağlamda örneğin lokum, çikolata, şekerleme ve kuru meyveler en güzel ikramlıklardır. Ayrıca baklava çeşitleri de kahvenin tadını tamamlayan ve sunumu zenginleştiren geleneksel bir ikram seçeneğidir. Nitekim bu lezzetler, kahvenin tadını artırır ve böylelikle keyifli bir kahve deneyimi sunar. 

Çelebioğulları ile Uygun Fiyatlı Kahve Çeşitleri

Geleneksel lezzetler denildiğinde akla ilk gelen markalardan biri olan Çelebioğulları, saray mutfağının en özel içeceklerinden birini günümüze taşıyor. Osmanlı kahvesinin yanı sıra Türk mutfağının diğer geleneksel lezzetleri için de Çelebioğulları fırsatlarından yararlanabilirsiniz. Perakende satış noktaları ve online satış kanalıyla Çelebioğulları geleneksel lezzetlere uygun fiyat avantajıyla erişim imkanı sunmakta. Kahve çeşitleri ve diğer tüm lezzetler için siz de celebiogullari.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. 

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

EXENONLINE EXENONLINE olarak sektördeki bilgi birikimimizi müşterilerimizin benzersiz ihtiyaçlarına uygun üstün kaliteli çözümler üreterek sunuyoruz.