Ramazan Bayramı Ne Zaman? 2022

Ramazan başlangıcı ne zaman? 2022 Ramazan Bayramı tatili kaç gün? Bayram, bu yıl hangi tarihe denk geliyor. 2 Nisan 2022 de oruç ayı başlıyor.

Ramazan Bayramı Ne Zaman? 2022

2022 yılında ki dini günler belli oldu. Ramazan başlangıcı ne zaman? Bayram tatili kaç gün? Bu yıl, Ramazan ayı 2 Nisan’da başlıyor. 2022 yılında 2 Nisan günü başlayan oruç 1 Mayıs günü son bulacak.

2 Mayıs ise Ramazan Bayramı’nın 1. günü.

Hicri takvime göre belirlenen dini günler, her sene miladi takvime göre 11 gün önce kutlanır. Ramazan ayı 2022 yılında Nisan ayına denk geliyor. Bu bayramda, tatil süresi 3 gündür. 9 gün olma konusu henüz belli değil. 2022 yılında, 1 Mayıs Pazar gününe rastlayan arefe günü sonrası 2,3 ve 4 Mayıs günleri tam gün tatildir. 

Ramazan bayramı 2022 yılında ne zaman? İşte bayram tarihleri;

Bayram Arefesi 1 Mayıs 2022.

  1. Gün 2 Mayıs 2022 Pazartesi.
  2. Gün 3 Mayıs 2021 Salı.
  3. Gün 4 Mayıs 2021 Çarşamba.

Hicri takvimde belirlenen dini bayramlar, her yıl miladi takvime göre 11 gün önce kutlanır.

Bayramın Önemi Nedir?

Her yıl kutlanan, iki önemli dini bayramdan biri olan ramazan bayramı, Ramazan ayının bitimine denk gelir. Ramazan ayının bitimini kutlamak, bir ay boyunca oruç tutanları ödüllendirmek amacıyla kutlanır. Ramazan Bayramında bayramlaşmak, sevdiklerimizle birlikte vakit geçirmek bu günün, anlam ve önemi paylaşmak gerekir. Manevi duygularını pekiştiren Müslüman alemi bayramı sevinçle kutlamaktadır.

Bayramın Tarihçesi Nedir?

Hicret'in ikinci yılından sonra kutlanmaya başlandı. Bayramda yapılması gereken tüm törenler ve ibadetler Muhammed tarafından düzenlendi. İlk işlemler de onun tarafından yapıldı. Bayram, Ramazanın sonunda kutlandığı için aynı isimle anılır. Ramazan kelimesi Arapça sözcük olan ramaḍ (kuru sıcak) kökünden gelir. Nedeni muhtemelen orucu ibadeti ilk uygulanmaya başlandığında yaz aylarına tekabül ediyor olmasıdır.

Şeker Bayramı: Bayramın Osmanlı dönemindeki adı olan "Iyd-ı Fıtır" isminden Türkçe'leştirilmiştir Iyd bayram demektir. Fıtır ise fıtır sadakası ya da fitre olarak bilinen oruç tutamayacak durumdaki Müslümanların verdiği sadakadır. Şükür sadakası olarak bilinir. Teoriye göre "şükür" kelimesi zamanla "şeker"e dönüşmüştür. Başka teoriye göre ise şeker bayramı adı hurma ya da şekerleme yeme geleneğine dayanır.

Arefe Günü Nedir?

Arefe herhangi dinî bayramdan bir önceki gündür. Arefe günü aslen hicrî kâmerî Zilhicce ayının 9. günüdür ve bugün Kurban Bayramından önceki terviye gününden sonraki gündür. Zamanla bu şekilde kullanılmaya başlanmıştır. Arefe bir şeyden önceki gün anlamında kullanılır. Müslümanlar bayram süresince eş dost akraba ziyaretleriyle birbirlerinin bayramını kutlarlar.

 2022 Yılı Kurban Bayramı Ne Zaman Tıklayın.

Bu Yazı İçin Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0