Rattan Lambaderler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Doğal materyalden lambalar son yılların en trend aydınlatma ürünleri arasında yer almakta. Özellikle rattan lambader çeşitlerine ilgi yüksek. Bugüne kadar bu ürünlerle henüz tanışmamış olabilirsiniz. Bu yazımızda rattan lambader çeşitleri hakkında en çok merak edilen konuları kısaca ele aldık.

Ekim 30, 2023 - 12:07
Kasım 8, 2023 - 09:27
 0  46
Rattan Lambaderler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Doğal materyalden lambalar son yılların en trend aydınlatma ürünleri arasında yer almakta. Özellikle rattan lambader çeşitlerine ilgi yüksek. Hem doğal hem de şık bir aydınlatma ürünü olan rattan lambaderlere talep giderek artıyor. Bugüne kadar bu ürünlerle henüz tanışmamış olabilirsiniz. Bu yazımızda rattan lambader çeşitleri hakkında en çok merak edilen konuları kısaca ele alacağız.

Rattan Lambader Nedir?

Afrika’nın ve Asya’nın tropik bölgelerinde yetişen rattan bitkisi, kurutulup şekillendirilebilen lifli bir yapıya sahiptir. Rattan lifi doğal ve kullanışlı olduğundan birçok dekorasyon öğesinde kullanılmakta. Bunlardan biri de rattan lambaderlerdir. Bu lamba türü genellikle abajur kısmı rattandan örülerek tasarlanmış bir aydınlatma çeşididir. Birçok farklı tasarımda üretilebilen bu lambaderler aynı zamanda da kendine has bir görünüme sahiptir.

Ayaklı lambalar çoğunlukla geniş mekanlarda loş bir aydınlatma sağlamak için tercih edilen uzun boyutlu aydınlatmalardır. Evlerde olduğu gibi ev dışı alanlarda da sıklıkla tercih edilirler. Abajurlarda rattan kullanımı aydınlatmanın daha doğal olmasına yardımcı olur. Bu sayede hem sağlıklı hem de estetik bir görüntü ortaya çıkar. Ayrıca abajurların farklı modelleri, özelliklerine göre farklı amaçlarla da kullanılabilir. 

Rattan Ayaklı Lambaların Genel Özellikleri

Rattan lambaderlerin en önemli özelliklerinden biri hakiki doğal malzemeden üretilmiş olmalarıdır. Kurutulmuş rattan lifleri ışığı daha doğal bir şekilde yayar. Bu sayede mekanda dengeli ve loş bir aydınlatma oluşur. Bu durum aynı zamanda sağlık için de önemli. Lambader aydınlatmanın ortamı eşit şekilde aydınlatması göz sağlığı açısından oldukça faydalı. 

Rattan lambaderlerin en önemli bir diğer özelliği ise tümüyle el işçiliğiyle üretilmeleridir. Nitekim farklı örgü şekilleriyle tasarlanan rattan lifler özgün bir dekorasyon meydana getirmekte. Ayrıca kalıpsız örülen rattan lambalar tasarım özgürlükleri sayesinde isteğe bağlı olarak farklı şekillerde de üretilebiliyor. Rattan lifinin doğal renkleri örülen abajura kendine has bir model kazandırıyor.

Rattan Lambader Çeşitleri

Ayaklı rattan lambalar farklı boyutlarda, şekillerde veya desenlerde üretilmekte. Bu ürünleri farklılaştıran en önemli konulardan biri örgü modelleridir. Örneğin hazeran örgü modeli, hasır modelde örülmüş rattan lambalara oranla daha iyi bir aydınlatma sağlar. Ayrıca rattan liften ayaklı lambalar vazo, huni abajur, kafes veya kova gibi şekillerde de üretilebilirler. Bu şekillerden her biri aydınlatmanın yüksekliğini doğrudan etkiler. Aynı zamanda da ışığın nasıl yayılacağını belirler. 

Bu ürünlerin yanı sıra dikdörtgen, kare, oval şekilli rattan lambaderler de son yıllarda en sık karşılaştığımız rattan lambaderler arasında yer almakta. Abajur rattan lambaderler de evlerde ve konaklama tesislerinde giderek daha fazla ilgi görüyor. Ayrıca ayaklı veya gümüş ayaklı, eskitme, beyaz ayaklı rattan lambaderler de en sık karşılaştığımız rattan lambader çeşitleri arasında yer almakta. 

Rattan Lambaderlerin Kullanım Alanları

Rattan ayaklı lambalar farklı birçok kullanım alanına sahip. Özellikle rustik ve vintage dekorasyon stillerinde sıkça karşımıza çıkıyor. Ayrıca başka birçok konseptle de uyum içinde. Ev dekorasyonunda tercihiniz bu stillerden yanaysa rattan lambaderlerle şık bir mekan tasarımı gerçekleştirmeniz mümkün. Bu ürünler ev dekorasyonuna doğal bir hava katmak isteyenler için en uygun seçeneklerden biri. 

Diğer taraftan, rattan lambaderlerin en önemli kullanım alanlarından biri de mekan algısını değiştirmektir. Nitekim bu ürünler dar mekanlarda ortamı daha geniş gösterir. Dekoratif objelerin daha belirgin hale gelmesi için gövdelerine masa eklentisi takılarak da kullanılabilirler. 

Rattan lambaderler ev dekorasyonlarının yanı sıra işletme dekorasyonlarında da tercih edilebilmekte. Özellikle pansiyonlarda yaygın olarak kullanılan rattan lambalar otel veya restoran gibi yerlerde de kullanılıyor. Farklı ürün çeşitleri mekanın atmosferini de doğrudan etkiliyor. Mekanda romantik veya nostaljik bir atmosfer yaratmak için yapmanız gereken en önemli şeylerden biri doğru lambader seçimidir. 

Rattan Örgü Lambader Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Rattan lifinden yapılma lambaderleri satın almadan önce dikkat etmeniz gereken önemli bazı noktalar var. Öncelikle rattan malzemenin ne kadar iyi ve dayanıklı olduğunu kontrol etmelisiniz. Eğer çürüme veya renk değişimi görürseniz eski veya kötü şartlarda kalmış olma ihtimali yüksek demektir. Bu ürünü almanız sağlık riski yaratacaktır. Ayrıca abajur örgüsünün kalitesi de önemli bir etken. Kalitesiz bir örgü işi zamanla açma yaparak orijinal tasarımın bozulmasına sebep olacaktır.

Ayaklı rattan lambaderler arasında seçim yaparken dikkat etmeniz gereken önemli konulardan biri de dekorasyon tercihinizdir. Evinizde veya ofisinizde nasıl bir dekorasyon tercihiniz varsa rattan lambaderleri seçerken bu stil özelliklerine dikkat etmenizde yarar var. Örneğin bohem stilde geniş, saçaklı ve dokulu ürünler daha iyi bir seçimdir. Ayrıca üründe hakiki rattan kullanılıp kullanılmadığını da mutlaka araştırmalısınız. Bu bağlamda en doğru seçim el yapımı hakiki rattan lamba çeşitleridir.

En Ucuz Rattan Lambader Nereden Alınır?

Rattan lambader satın almak için farklı kanalları tercih edebilirsiniz. Bunlar arasından perakende ve online satış kanalları en çok tercih edilen iki seçenek. Perakende satışlar ürünleri bizzat görüp değerlendirmek açısından daha avantajlıdır. Ancak ürün çeşitliliği ve fiyat konusunda online kanalların avantajları fazla. 

İnternet üzerinden rattan lambader siparişi vermeyi düşünüyorsanız MyLamp ile mutlaka tanışmalısınız. Aydınlatma ve dekorasyon ürünleri alanında hizmet veren MyLamp’te birbirinden güzel rattan lambader çeşitleri mevcut. Online satış sitesi mylamp.com.tr üzerinden hizmet veren firma, müşteri memnuniyeti odaklı bir politika izlemekte. En ucuz fiyatlara en kaliteli rattan lambader ve aydınlatma aksesuarları siparişi için MyLamp’i ziyaret edebilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

EXENONLINE EXENONLINE olarak sektördeki bilgi birikimimizi müşterilerimizin benzersiz ihtiyaçlarına uygun üstün kaliteli çözümler üreterek sunuyoruz.