Reklam Nedir?

Reklam, bir ürünü, hizmeti, fikri tanıtmak veya satmak için açık sponsorlu, bir pazarlama iletişimidir.

Reklam Nedir?

Reklam bir ürünü, hizmeti, fikri tanıtmak veya satmak için açık sponsorlu, kişisel olmayan mesajları kullanan, bir pazarlama iletişimidir. Günümüzde, daha fazla uygulanan tanıtım sponsorları, ürün veya hizmetlerini tanıtmak isteyen işletmelerdir. Reklam, reklam verenin ödeme yaptığı ve kontrolünü elinde tuttuğu için halkla ilişkilerden ayrılır. Mesajın kişisel olmadığı yani, belirli bir kişiye yönlendirilmediği için kişisel satıştan farklıdır.

Reklam, çeşitli kitle ve medya aracılığıyla iletilir.

Geleneksel medya gazete, dergi gibi televizyon, radyo, açık hava reklamcılığı, doğrudan posta; arama motorları, bloglar, sosyal medya, web siteleri veya kısa mesaj gibi yeni nesil medya araçları ile yapılır. 

Mesajın, bir ortamda gerçek sunumuna kısaca, reklam teknoloji ve endüstrileri denir. Reklam teknolojisi ve pazarlama teknolojisi endüstrileri arasındaki fark; Sahip olmadığınız kitleyi hedeflemek ile sahip olduğunuz kitleyi, hedeflemek arasındaki farktır. Reklam teknolojisi, markanızı oluşturmak ve bilinmeyen müşteriyi işletmenize çekmek için yapılır. Büyük ölçekte çalışır ve çok sayıda insanın, markanıza ilgi duyması için bir ağ oluşturur. Pazarlama teknolojisi daha samimi, sizinle sürekli işlerini geliştirmek için zaten müşteriniz olan insanları kapsar.

Reklam Nedir?

Ticari reklamlar, bir ürün adını veya görüntüsünü, tüketicilerin zihnindeki belirli niteliklerle ilişkilendiren marka bilinci oluşturma yoluyla, ürün veya hizmetlerinin tüketimini sağlamaya çalışır. Öte yandan, anında satış gerçekleştirmeyi amaçlayan reklamlar, doğrudan pazarlama reklamcılığı olarak bilinir. 

Tüketici ürünleri veya hizmetlerinden daha fazla reklam veren; Ticari olmayan kuruluşlar arasında siyasi partiler, çıkar grupları, dini kuruluşlar ve devlet kurumları bulunmaktadır.

Ücretsiz Reklam Biçimleri

Kâr amacı gütmeyen kuruluşlar, kamu hizmeti duyurusu gibi ücretsiz ikna biçimlerini kullanabilirler. Reklamcılık ayrıca, bir şirketin uygulanabilir veya başarılı olduğu konusunda, çalışanlara veya hissedarlara güven sağlamada yardımcı olabilir. Modern Reklamcılık, 1920'lerde tütün reklamcılığı ile tanıtılan tekniklerle, Madison Avenue " reklamcılığının kurucusu olarak kabul edilen, Edward Bernays'in kampanyalarıyla ortaya çıkmıştır.

Günümüzde bir bedel karşılığında, kimliği belirli sponsor tarafından çeşitli iletişim, araç ve yöntemleriyle gerçekleştirilir. Ürün, hizmet ve fikirleri tutundurmaya yönelik, önceden planlanan ve kişisel olmayan iletişim olarak tanımlanmaktadır. Firmalar, bu tür reklamları firma rehberlerinde ücretsiz yapmaktadırlar.

Reklamın Amacı Nedir?

Tanıtımın amacı toplumu bilgilendirmek, ikna etmek ve hatırlatmak olabilir. Başarılı bir tanıtım kampanyası için amaçların, doğru ve açık biçimde ortaya konması gerekir. Bir, reklam kampanyasının amacı çoğu kez, bir slogan veya bir tema altında gizlidir. İşletmenin, belirli bir zaman diliminde gerçekleştirmeyi hedeflediği, çabalarının bütünü olarak tanımlanabilir. Strateji; Hedef kitle, ürün avantajı, reklamın amacı, ürün üstünlüğünün nedenleri, ürünün kişiliği ve satış teması dikkate alınarak oluşturulmalıdır.

Ürün avantajı ve ürün üstünlüğünün nedenleri, iletiler, ürünün tüketiciye sağladığı avantajlar ve rakiplerinden ayıran özellikler üzerine yapılandırılmalıdır. Ürüne, kalbinizin dostu gibi somut kişilikler verilmeli, reklamda satış teması, reklamın stratejisinde satış teması, ürünün; diğer rakip ürünlere, tercih edilme sebepleri ve ayırıcı özellikleri üzerine inşa edilmelidir. Hedef kitle, oluşturulacak reklam stratejisinde, en belirleyici öğelerden biridir.

Yukarıda ki konuyla ilgili; https://www.reklamdio.com/ web sitesinden yararlanabilirsiniz.

Bu Yazı İçin Tepkiniz Nedir?

like
0
dislike
0
love
0
funny
0
angry
0
sad
0
wow
0