Rüya Nedir?

Rüya ve rüya görme, uykunun REM evresi denilen hızlı göz hareketi evresi ile bağlantılı hem görsel hem de işitsel algı ve duygu bütünüdür.

Rüya Nedir?


Biyolojik içeriği işleyişi ve amacı henüz tam olarak anlaşılmamış olan rüyalar; neredeyse insanlığın var oluşundan bu yana bilim adamları ve din adamlarının da ilgi alanında yer alıyor. Rüya hakkında birçok deney ve araştırma yapılıyor. Dini öğreti ve kitaplar da açıklama aranıyor.

Rüya, kimi zaman uyandığınız anda sizi tüm gün etkisine alır.

Kimi zaman az önce gördüklerim neydi diye düşünür durursunuz. Rüya, uykunun REM evresi denilen hızlı göz hareketi evresi ile bağlantılı hem görsel hem de işitsel algı ve duygu bütünüdür.

Rüya Nedir?

Rüyanın anlamını biraz daha açacak olursak, ruhun bedenden ayrıldığı zamanda yaşanan olayların bütünü demek mümkündür. Her insan mutlaka rüya görür. Bazı kişiler ise daha sık rüya görür. Fakat, herkes istediği rüyayı göremez. Rüyada yaşananlar tahmin edemeyeceğimiz kadar hızlı gerçekleşir. Çok kısa bir kaç saniyelik rüya sırasında bile çok uzun ve değişik olay görmekteyiz. Bu nedenle, rüyada zaman kavramı oluşmamaktadır. İnsan vücudu günün sonunda yorgun düşerek iç organların ve bünyenin tam anlamı ile zayıflaması sonucu halsizlik ve uyku ile birlikte yarı uyanık şekilde hayal görür. Rüyalar, bunların tamamının düşünce ile harmanlanması olayıdır.

Rüya Tabirleri

Rüya Tabirleri; Daha net bir şekilde ifade edecek olursak gün içinde yaşadıklarınız ana merkeze ulaştığında uyku anında siz bunu harmanlayarak hayal şeklinde görüyorsunuz. Yapılan araştırma ile görülen rüyaların birçoğunun unutulduğunu ve yalnızca bizi üzen ya da çok etkileyen hayallerin hatırlandığını ortaya koymuştur. Ortalama bir uyku süresinde yaklaşık 5-6 kere rüya görüyoruz.

Rüya nedir sorusunun kesin ve tatmin edici bir cevabı olmaması yüzünden konu her zaman ilgi ve merak uyandırıyor. Diğer yandan, rüya görme konusunda ki açıklama ve inanış toplumların inanç, gelenek ve göreneklerine göre değişkenlik gösteriyor. Rüya insanın etkisinde kaldığı sevindiren, mutlu eden, üzen veya kaygılandıran olayların uyku halindeyken de bir şekilde yaşanması olarak kabul ediliyor. Rüya görmek, hayatta ki en gizemli tecrübelerden biridir.

Roma Döneminde bazı rüyalar, Roma Senatosu tarafından analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Rüyaların tanrılardan gelen mesaj olduğuna inanılmıştır. Rüya yorumcuları, askeri liderler ile savaşa bile gitmişlerdir. Ayrıca, çoğu sanatçının yaratıcı fikirlerini rüyalarından edindiği bilinir.