Rüya Nedir?

Rüyalar, zihnin uyku sırasında deneyimlediği görüntüler, duygular ve düşüncelerdir. Bilinçaltının ifadesi olarak kabul edilen rüyalar, gerçeklikten farklı bir dünya sunar.

Aralık 21, 2022 - 09:36
Haziran 26, 2023 - 18:07
 0  32
Rüya Nedir?

Rüyalar, uyku sırasında kişinin beyni tarafından üretilen görsel, işitsel ve duygusal düşüncelerdir. Rüyalar, kişinin geçmiş deneyimlerinden, düşüncelerinden, endişelerinden ve arzularından etkilenir ve genellikle kişinin günlük yaşamıyla ilişkilendirilir. Aynı zamanda kişinin bilinçaltındaki düşüncelerini de gösterir ve kişinin düşünceleri hakkında daha fazla bilgi sağlar. Çoğu zaman uçarı ve anlamsız görünebilir, ancak kişinin bilinçaltı sorunlarını veya endişelerini ortaya çıkarmaya yardımcı olabilir.

Rüya, kişinin geleceğini işaret eder ve uykunun karakteristik özelliklerinden biri de aslında arzularımızın tatminidir. Bazen uyandığında bütün gün sürer. Biyolojik içeriği, işlevi ve amacı henüz tam olarak anlaşılamamış olsa da insanlığın var olduğundan beri bilim adamlarının ve din adamlarının ilgisini çekmiştir. Dünyada rüyalar hakkında birçok deney ve araştırma bulunmaktadır. Rüyalarla ilgili açıklamalar dini öğretilerde ve kitaplarda aranır. Rüya görme, uykunun REM aşaması olarak adlandırılan göz hareket ortamı ile hem görsel hem de işitsel algı ve duyguların bütünüdür. Bazen uyandığımızda tüm günü alırız ve gördüklerimizi düşünürüz.

Her insanın farklı hayalleri ve hayalleri vardır


Rüya, tamamen canın bedeninden meydana gelen olayların, canın ve beden olayının bütünüdür. Herkes rüya görür, bazıları daha sık istediği rüyayı göremez. Bir rüyada olanlar, hayal edebileceğimizden daha hızlı gerçekleşir. Birkaç saniye içinde bile çok uzun ve farklı olaylar görüyoruz. Bu nedenle rüyalarda zaman kavramı oluşmaz. Günün sonunda insan vücudunun yorulması sonucunda iç organlar ve vücut tamamen zayıflar; Yarı uyanık halde düşünce ile halsizlik ve uykunun birleşimidir.

Rüya Çalışmaları

Rüyaları net bir şekilde ifade edecek olursak, gün içinde yaşadıklarınız ana merkeze ulaştığında uyku saatinde harmanlayarak rüya olarak görürsünüz. Çalışmalar, çoğu rüyanın unutulduğunu ve bizi üzen veya etkileyen rüyaların hatırlandığını göstermiştir. Ortalama bir uyku süresinde yaklaşık 5-6 kez görüyoruz.

Rüya nedir sorusuna kesin ve tatmin edici bir cevap olmadığı için konu ilgi ve merak uyandırmaktadır. Bununla ilgili açıklamalar ve inanışlar ise toplumların inanç, örf ve adetlerine göre değişiklik göstermektedir. İnsanları mutlu eden, üzen ya da endişelendiren olayların uykudayken bile meydana gelmesi olarak kabul edilir. Bu, şimdiye kadar meydana gelen en olası olaylardan biridir.

Roma döneminde bazı rüyalar Roma Senatosu tarafından incelenip yorumlanmıştır. Rüyaların tanrılardan gelen mesajlar olduğuna inanılıyordu. Rüya tercümanları, askeri liderlerle savaşa bile girdi. Çoğu sanatçının yaratıcı fikirlerini rüyalarından aldığı da bilinmektedir.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Buraya Bakınız Bilgi paylaşım platformu olarak bilgilendirici içerikler, sektörel haberler ve sosyal haberlerin yanı sıra sağlık, yaşam ve güncel haberlere de yer vermektedir.