SEO Nasıl Yapılır?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), bir web sitesinin arama motorlarında daha üst sıralarda yer alması için yapılan tüm çalışmaları kapsar. SEO, arama motorlarının web sitelerini taramasına izin verir.

Aralık 22, 2022 - 15:30
Temmuz 1, 2023 - 05:12
 0  30
SEO Nasıl Yapılır?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), bir web sitesinin arama motorlarında daha üst sıralarda yer alması için yapılan tüm çalışmaları kapsar. SEO, arama motorlarının web sitelerini daha etkili bir şekilde taramasını ve daha anlamlı sonuçlar üretmesini sağlar. Bu sayede web sitenizin daha fazla ziyaretçi çekmesine ve müşteri kazanmasına yardımcı olur. Arama motorları SEO işlemi ile web sitelerinin kolay taranabilmesi için yapılan teknik kriter düzenlemeleridir. Arama Motoru Optimizasyonu, Türkçe'de Arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Arama motoru bir arama sonucunu listelediğinde matematiksel hesaplama ile değerlendirir. Webmasterlar web sitelerini SEO kriterlerine uygun olarak oluşturmak zorundadır.

SEO çalışması nasıl yapılır?


SEO çalışması yaparken birkaç faktörü göz önünde bulundurmanız gerekir. İçerikle ilgili olarak Arama motorları, anlamlı ve yüksek kaliteli olup olmadığını belirlemek için web sitenizdeki içeriği tarar.

Özgün ve anlamlı içerikler üretmeye çalışın.

Anahtar kelime optimizasyonu: Belirli anahtar kelimelere odaklanarak, web sitenizin bu kelimeler için daha iyi sıralanmasını sağlayabilirsiniz. Anahtar kelime araştırması yaparak en çok hangi kelimelerin arandığını belirleyin ve bunları içeriğinizde doğru kullanın.

Başlıklar ve meta etiketler: Meta etiketler, arama motorları tarafından web sayfalarını tararken kullanılan etiketlerdir. Özellikle, başlık etiketi ve açıklama etiketi, arama sonuçlarında görüntülenen başlık ve açıklama metnini oluşturur. Bu etiketleri doğru kullanarak arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alabilirsiniz.

Web sitenizin yapısı: Arama motorları web sitenizin yapısını tararken sitenizin nasıl organize edildiğine ve nasıl yönlendirildiğine dikkat ederler. Web sitenizin yapısını anlamlı ve anlaşılması kolay bir şekilde düzenleyin.

Arama motoru optimizasyonu nasıl yapılır?


İstatistiklere göre Google'da arama yapan kullanıcıların %90'ı arama yaptıktan sonra ilk sayfada çıkan web sitelerini ziyaret ediyor. Yalnızca kalan %10'luk kısım diğer arama sonuçlarına göz atıyor. Ürün ve hizmetleri ilgili kişilere tanıtmak, duyurmak ve pazarlamak amacıyla arama motorlarında üst sıralarda yer almak; Pazarlanacak veya tanıtılacak ürün ile o ürünün alıcısı arasındaki ilişki açısından oldukça önemlidir.

Buna örnek vermek gerekirse; İnternet üzerinden ürün satan bir mağazamız olsun. Kullanıcılar sahip olduğunuz ürünü aradıklarında Google arama motorunda görünmelidir. İnternet, siteyi ilk sayfada görme ve ziyaret etme, katma değerli harcamalar yapma; Reklamı yapılan kanallardan siteyi ziyaret eden kullanıcıların kattığı değerden daha fazladır. Hizmet alanı ile ilgili ürün veya hizmetin ilgili alıcıya ulaştırılması ile müşteri potansiyeli rakiplerin üzerine taşınmaktadır. En etkili ve uzun ömürlü, en iyi yol arama motoru optimizasyonudur.

Optimizasyon neden önemli?


AArama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Google gibi arama motorlarının gereklilikleri doğrultusunda yürütülen çalışmalar; Yapılan iyileştirmeler ile sonuç sayfasında üst sıralarda yer almaya çalışılmıştır. Bu sayede hedef kitlenizin yaptığı aramalarda görünürlük kazanarak potansiyel müşterilerinize ulaşabilir ve web sitenize trafik çekebilirsiniz. Sonuç sayfasında görünmek için herhangi bir ücret talep edilmemesine rağmen, SEO zaman alıcı ve yoğun bir süreçtir. Burada belirli bir kaynağı içe aktarmanız gerekir. Özellikle birçok sitenin ana trafik kaynağının arama motorları olduğu düşünüldüğünde en önemli dijital kanallardan biridir.

Arama motorları hangi sonuçları listeliyor?

Arama motoru kullanıcılarına en yüksek faydayı sağlamak için aranan terimle listelenen sayfalar; (Sonuçlar) arasından en alakalı içeriği almaya çalışırlar. Bu sayede kullanıcıların aradıklarını en kısa sürede bulmalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle Google gibi arama motorları, sonuçlarında en "alakalı" ve en "güçlü" web sitelerini listeler. Güçlü bir web sitesi, burada arama sonuçlarında sıklıkla gördüğünüz wikipedia gibi insanların güvendiği bir alan adına sahip olmak anlamına gelir. Bu güveni sağlamak için Google tarafından çeşitli sinyaller değerlendirilir. Bunlar arasında güncel ve güvenilir içeriğe sahip olmak, sağlıklı bir web sitesine sahip olmak ve insanlara maksimum fayda sağlamak gibi çoğaltmalar yapılabilir.

SEO optimizasyon türleri nelerdir?

SEO temel olarak iki şekilde yapılır. Site içi optimizasyonlar ve site dışı optimizasyonlar.

Site içi optimizasyon: Kendi web sitemizde yaptığımız optimizasyon ve geliştirme çalışmalarını kapsar. Site içi optimizasyonların en önemlilerinden olan teknik iyileştirmeler, içerik iyileştirmeleri, görsel ve yapısal iyileştirmeler web sitenizde görüntülenebilir.

Site dışı optimizasyon: Temel olarak bu, web sitenize harici bağlantılar anlamına gelir. Yani kaliteli ve farklı domainler üzerinden sitenize yönlendirmelerdir.

Web sitenizle alakalı ve kalite puanı yüksek olan web sitelerinden gelen bağlantılar en değerli olanlardır. Burada Google gibi arama motorları, manipülasyonu önlemek için bağlantıların kalitesini ve birçok sinyali izler. Bir sayfaya site başlığı girerken, o sayfayı en iyi temsil eden açıklayıcı metin girmeye özen gösterilmelidir.

Başlık, doğrudan kullanıcının arama sorgusuyla ilgilidir

Site başlıklarının Google'ın aradığı arama kelimesini içerdiğini unutmayın. Aranan bir metni sitenin başlığına dahil etmek faydalıdır. Başlık, kullanıcıyı bir arama sonucunun içeriği ve sayfaya girmeden önce yaptığı sorgu ile bilgilendirir. Ne kadar ilgili olduğunu anlamak çok önemlidir. Hangi sonuca ulaşılacağına karar vermede kullanılan en önemli kriter başlıktır. Arayan, başlığın ihtiyacını karşılayacağını düşünürse sayfayı ziyaret eder. Web sayfasında kullanılan başlığın doğru olması ziyaretçinin sayfaya giriş yapması için çok önemlidir.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Buraya Bakınız Bilgi paylaşım platformu olarak bilgilendirici içerikler, sektörel haberler ve sosyal haberlerin yanı sıra sağlık, yaşam ve güncel haberlere de yer vermektedir.