SEO Nasıl Yapılır?

Aralık 22, 2022 - 15:30
Aralık 22, 2022 - 15:54
 0  3
SEO Nasıl Yapılır?

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu), bir web sitesinin arama motorlarında daha iyi sıralanmasını sağlamak için yapılan çalışmaların tümünü kapsar. SEO, arama motorlarının web sitelerini daha etkin bir şekilde taramasını ve daha anlamlı sonuçlar üretebilmelerini sağlar. Bu sayede web sitenizin daha fazla ziyaretçi çekmesine ve müşteri kazanmanıza yardımcı olur. Arama motorları SEO işlemi ile web sitelerinin kolay taranabilmesi için yapılan teknik kriter düzenlemeleridir. Search Engine Optimization, Türkçe'de Arama motoru optimizasyonu anlamına gelmektedir. Arama motoru bir arama sonucunu listelediğinde matematiksel hesaplama ile değerlendirir. Webmasterlar web sitelerini SEO kriterlerine uygun olarak oluşturmak zorundadır.

SEO Çalışması Nasıl Yapılır?

SEO çalışmalarını yaparken, birkaç faktörü dikkate almanız gerekir:

  • İçerik: Arama motorları, web sitenizdeki içeriğin anlamlı ve kaliteli olduğunu tespit etmek için tarar. Özgün ve anlamlı içerikler üretmeye çalışın.
  • Anahtar kelime optimizasyonu: Belirli anahtar kelimeler üzerine odaklanarak, web sitenizin bu kelimelerle ilgili olarak daha iyi sıralanmasını sağlayabilirsiniz. Anahtar kelime araştırması yaparak, hangi kelimelerin en çok arandığını tespit edin ve bunları içeriğinizde doğru bir şekilde kullanın.
  • Meta etiketleri: Meta etiketleri, web sayfalarının arama motorları tarafından taranırken kullanılan etiketlerdir. Özellikle title etiketi ve description etiketi, arama sonuçlarında görüntülenen başlık ve açıklama metnini oluşturur. Bu etiketleri doğru kullanarak, arama sonuçlarında daha iyi bir sıralama elde edebilirsiniz.
  • Web sitenizin yapısı: Arama motorları, web sitenizin yapısını tararken, sitenizin nasıl düzenlendiğine ve nasıl yönlendirildiğine dikkat eder. Web sitenizin yapısını anlamlı ve kolay anlaşılır bir şekilde düzenleyin.

Bu sadece birkaç örnek. SEO çalışmalarını yaparken, birçok faktöre dikkat etmeniz gerekir.

Arama Motoru Optimizasyonu Nasıl Yapılır?

İstatistiklere göre Google'da arama yapan kullanıcıların %90'ı arama yaptıktan sonra ilk sayfada çıkan web sitelerini ziyaret ediyor. Yalnızca kalan %10'luk kısım diğer arama sonuçlarına göz atıyor. Ürün ve hizmetleri ilgili kişilere tanıtmak, duyurmak ve pazarlamak amacıyla arama motorlarında üst sıralarda yer almak; Pazarlanacak veya tanıtılacak ürün ile o ürünün alıcısı arasındaki ilişki açısından oldukça önemlidir.

Buna örnek vermek gerekirse;

İnternet üzerinden ürün satan bir mağazamız olsun. Kullanıcılar sahip olduğunuz ürünü aradıklarında, Google arama motorunda arama yaptıklarında görünmelidir. İnternet, siteyi ilk sayfada görme ve ziyaret etme, katma değerli harcamalar yapma; Reklamı yapılan kanallardan siteyi ziyaret eden kullanıcıların kattığı değerden daha fazladır. Hizmet alanı ile ilgili ürün veya hizmetin ilgili alıcıya ulaştırılması ile müşteri potansiyeli rakiplerin üzerine taşınmaktadır. En etkili ve uzun ömürlü, en iyi yol arama motoru optimizasyonudur.

Optimizasyon Neden Önemli?

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) ve Google gibi arama motorlarının gereklilikleri doğrultusunda yapılan çalışmalar; Yapılan iyileştirmeler ile sonuç sayfasında üst sıralarda yer almaya çalışılmıştır. Bu sayede hedef kitlenizin yaptığı aramalarda görünürlük kazanarak potansiyel müşterilerinize ulaşabilir ve web sitenize trafik çekebilirsiniz. Sonuç sayfasında görünmek için herhangi bir ücret talep edilmese de SEO zaman alıcı ve yoğun bir süreçtir. Burada belirli bir kaynağı içe aktarmanız gerekir. Özellikle birçok sitenin ana trafik kaynağının arama motorları olduğu düşünüldüğünde en önemli dijital kanallardan biridir.

Arama Motorları Hangi Sonuçları Listeliyor?

Arama motoru kullanıcılarına en yüksek faydayı sağlamak için aranan terimle listelenen sayfalar; (Sonuçlar) arasından en alakalı içeriği elde etmeye çalışırlar. Bu sayede kullanıcıların aradıklarını en kısa sürede bulmalarına yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bu nedenle Google gibi arama motorları, sonuçlarında en "alakalı" ve en "güçlü" web sitelerini listeler. Güçlü bir web sitesi, burada arama sonuçlarında sıklıkla gördüğünüz wikipedia gibi insanların güvendiği bir alan adına sahip olmak anlamına gelir. Bu güveni sağlamak için Google tarafından çeşitli sinyaller değerlendirilir. Bunlar arasında güncel ve güvenilir içeriğe sahip olmak, sağlıklı bir web sitesine sahip olmak ve insanlara maksimum fayda sağlamak gibi çoğaltılabilir.

SEO Optimizasyon Türleri Nelerdir?

SEO temel olarak iki şekilde yapılır. Site içi optimizasyonlar ve site dışı optimizasyonlar.

Site içi optimizasyon: Kendi web sitemizde yaptığımız optimizasyon ve geliştirme çalışmalarını kapsar. Site içi optimizasyonların en önemlilerinden olan teknik iyileştirmeler, içerik iyileştirmeleri, görsel ve yapısal iyileştirmeler web sitenizde görüntülenebilir.

Site dışı optimizasyon: Temel olarak bu, web sitenize harici bağlantılar anlamına gelir. Yani kaliteli ve farklı domainler üzerinden sitenize yönlendirmelerdir.

Web sitenizle alakalı ve kalite puanı yüksek olan web sitelerinden gelen bağlantılar en değerli olanlardır. Burada Google gibi arama motorları, manipülasyonu önlemek için bağlantıların kalitesini ve birçok sinyali izler. Bir sayfaya site başlığı girerken, o sayfayı en iyi temsil eden açıklayıcı metin girmeye özen gösterilmelidir.

Başlık, doğrudan kullanıcının arama sorgusuyla ilgilidir

Site başlıklarının Google'ın aradığı arama kelimesini içerdiğini unutmayın. Aranan bir metni sitenin başlığına dahil etmek faydalıdır. Başlık, kullanıcıyı bir arama sonucunun içeriği ve sayfaya girmeden önce yaptığı sorgu ile bilgilendirir. Ne kadar ilgili olduğunu anlamak çok önemlidir. Hangi sonuca ulaşılacağına karar vermede kullanılan en önemli kriter başlıktır. Arayan, başlığın ihtiyacını karşılayacağını düşünürse sayfayı ziyaret eder. Web sayfasında kullanılan başlığın doğru olması ziyaretçinin sayfaya giriş yapması için çok önemlidir.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

BB Medya Türkiye'deki ticari gelişmeleri, son dakika internet haberlerini, sektörel makaleleri ve en son şirket haberlerini okuyucularımızla paylaşacağız. Bizi takip edin.