Sıfır Atık Kutusu Renkleri ve Anlamları

2019 yılında yürürlüğe giren Sıfır Atık Yönetmeliği ile birlikte kamuda ve özel sektörde atık türlerini ayrıştırarak geri dönüşüme kazandırmak zorunlu hale geldi. Peki ayrıştırma işlerini kolaylaştırmak için kullanılan renkleri ve anlamlarını biliyor musunuz?

Ağustos 7, 2023 - 17:32
Ağustos 7, 2023 - 17:33
 0  25
Sıfır Atık Kutusu Renkleri ve Anlamları

2019 yılında yürürlüğe giren Sıfır Atık Yönetmeliği ile birlikte kamuda ve özel sektörde atık türlerini ayrıştırarak geri dönüşüme kazandırmak zorunlu hale geldi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından başlatılan Sıfır Atık Projesi ile atık yönetimi alanında bugüne kadar birçok kazanım elde edildi. Peki ayrıştırma işlerini kolaylaştırmak için kullanılan renkleri ve anlamlarını biliyor musunuz? 

Sıfır Atık Kutusu Nedir?

Sıfır Atık Projesi kapsamında atıkları ayrıştırmak ve geri dönüşüme kazandırmak için üretilen çöp atma araçlarına sıfır atık kutusu denir. Sıradan çöp kutularından farklı olarak bu araçların en önemli özelliği farklı renklere sahip olmalarıdır. Başka bir deyişle, atık kutularındaki her renk belli bir atık türüne karşılık gelir. Farklı renkler sayesinde atık ayrıştırma işlemi henüz çöp atımı sırasında gerçekleşir. Bu sayede hem ayrıştırma işlemi pratik şekilde gerçekleşmiş olur. Hem de farklı atık türleri birbirlerine zarar vermez. 

Sıfır Atık Kutusu Çeşitleri Nelerdir?

Piyasada sıfır atık kutusu çeşitleri arasında farklı birçok ürün tipiyle karşılaşmak mümkün. Bunlar arasında ikili sıfır atık kutuları en yaygın olanlarından biridir. Ancak bu ürünler ayrıştırma konusunda yeterli alternatife sahip değildir. Nitekim bu ürünler kağıt, cam, metal ve plastik atıklar ile diğer atıkları ayrıştırır. Bazı ikili atık kutuları ise kağıt ve plastik atıkları ayrıştırır. Ortamda çıkan atık türüne göre bu ürünler iyi bir seçim olabilir. Ancak farklı atık türlerinin yoğun şekilde oluştuğu ortamlar için daha gelişmiş özelliklere sahip ürünler daha faydalıdır. 

Sıfır atık kutusu çeşitleri arasında en yaygın olanlarından biri de dörtlü sıfır atık kutusu çeşitleridir. Bu ürünler diğerlerine oranla daha iyi bir ayrıştırma işlemi gerçekleştirir. Atıkları cam, kağıt, plastik ve metal şeklinde ayrıştırır. Farklı atık türlerinin yoğun şekilde oluştuğu ortamlarda dörtlü sıfır atık kutuları ile ayrıştırma yapmak daha iyi bir çözümdür. 

Sıfır Atık Kutularında Renkler ve Anlamları

İş yerlerinde ve toplu yaşam alanlarında atık kutuları çok önemli bir ihtiyacı karşılamakta. Tabii bunun kadar önemli olan bir diğer konu da sıfır atık kutularının renkleri ve anlamları hakkında bilgi sahibi olmaktır. Aksi durumda ne yazık ki ayrıştırma işlemi doğru şekilde gerçekleşmez. Bu da hem zaman kaybı yaratır. Hem de israfa yol açar. Sıfır atık kutusu renkleri ve anlamları kısaca şu şekildedir: 

Mavi: Kağıt atıkları ifade eder. Her çeşit yazı ve çizim kağıdı, karton, gazete kağıdı gibi atıklar mavi renkli atık kutularında birikir.

Sarı: Plastik atıkları ifade eder. Örneğin pet şişeler, plastik kutular ve kapaklar, torbalar bu grupta yer alır.

Yeşil: Cam atıkları ifade eden renktir. Cam kaplarda satışı gerçekleşen gıda ürünlerinin kapları için yeşil renkli atık kutularını kullanabilirsiniz. Ayrıca meyve ve maden suyu şişeleri ile kavanozlar da bu kutularda biriktirilir.

Gri: Metal atıkları biriktireceğimiz renktir. Örneğin içecek kutuları ve konserveler için gri renkli atık kutuları kullanılır.

Kahverengi: Organik atıkları ifade eder. Her çeşit meyve kabuğu, sebze veya yapraklar için kahverengi atık kutuları uygundur.

Siyah: Geri dönüşmeyen evsel atıkların rengidir. Örneğin ıslak mendiller, ciklet ve izmaritler, porselen tabaklar bu grupta yer alır.

Beyaz: Yemek atıklarını ifade eden renktir. Her çeşit yemek atıklarınız için bu renkli atık kutusu ve çöp poşetlerini değerlendirebilirsiniz.

Mor: Ekmek artıklarını ifade eder. Ekmek israfını önlemek için atık ekmeklerinizi mor renkli çöp poşeti ve atık kutularına bırakabilirsiniz. 

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

EXENONLINE EXENONLINE, e-ticaret ve e-ihracat deneyimine sahip uzmanlar tarafından oluşturulmuş butik bir e-ticaret ajansıdır.