Topçam Plajı Piknik Alanı

Antalya'daki Topçam Plajı, piknik alanı olarak restore edilerek halkın ziyaretine açıldı. Modernize edilerek daha kullanışlı hale getirilen Topçam, piknik yapmak isteyen Antalyalıların yeni adresi oldu.

Aralık 20, 2022 - 15:17
Ocak 8, 2024 - 22:00
 0  103
Topçam Plajı Piknik Alanı

Antalya'da yapılan yatırımlarla Topçam günübirlik mesire alanı halkın güvenli ve huzurlu bir ortamda piknik yapmasına veya denize girmesine faydalı hale getirildi. Çevre düzenlemesi, yollar, aydınlatma, piknik alanı ve plaj hizmetiyle bambaşka bir ortam oluşturuldu. 30 dönüm arazi üzerine kurulan günübirlik piknik alanında yaklaşık 1.500 kişinin piknik yapabileceği 200 adet gölgelikli oturma grubu yerleştirildi. Çocuklar için alçak oturma grupları mevcuttur. Temizliğin ön planda tutulduğu tesiste çok sayıda çeşme ve lavabo bulunmaktadır. Tesisin ayrıca ziyaretçilerin park sorununu çözecek 300 araç kapasiteli otoparkı da bulunuyor.

Topçam plajının batısında büyük Çaltıcak plajı, doğusunda Sarısu deresi ve Antalya limanı bulunmaktadır. Antalya'da vatandaşlara kapatılan Topçam Plajı, piknikçilerin vakit geçirebileceği bir alan olarak yenilenerek halkın kullanımına açıldı. Modernize edilerek daha kullanışlı hale getirilen plaj, piknik yapmak isteyen Antalyalıların yeni adresi oldu. Engellilerin rahatlıkla kullanabileceği piknik alanında oturma gruplarından otoparka kadar ziyaretçilerin konforu için 5 yıldızlı hizmet veriliyor. Yenilenerek Antalya halkının hizmetine sunulan Topçam plajı, vatandaşların vazgeçemediği günübirlik piknik alanlarından biri haline geldi. Piknik yapmak ve şehir stresinden uzaklaşmak isteyen gencinden yaşlısına herkes haftanın yedi günü mesire alanını ziyaret ediyor.

Antalya Topçam plajı dinlenme alanı


Topçam plajındaki derinlik ortalama insan boyunu yaklaşık 15-22 metre aşıyor. Rekreasyon alanının çevresindeki deniz tabanı ilk beş metreye kadar büyük çakıl ve kayalarla kaplıyken, bu noktadan sonra deniz altı tamamen kumullarla kaplanıyor. Bu kumullar Sıçan Adası'na kadar bu şekilde devam ediyor.

Plaja turistik değer katan özelliklerden biri de plajın 750 metre güneybatısında yer alan Sıçan Adası'dır. Adanın en yüksek noktası 180 metre olup, adadaki eğim G-K yönündedir. Neredeyse tamamı makilik ve zeytinliklerden oluşan adanın güneye bakan yamacındaki bitki örtüsü yoğunluğu dikkat çekicidir. Adanın kuzeyindeki eğimin fazla olması nedeniyle bitki örtüsüne uygun yaşam alanı bulunmamaktadır.

Topçam günübirlik dinlenme alanının özellikleri nelerdir?


Topçam plajı doğu ve batıda yükseklikleri 2 ila 15 metre arasında değişen kayalarla çevrilidir. Topçam plajının kuzey sınırı Beydağları Tahtalı Dağı'nın Antalya Körfezi'nin batısında KD-GB doğrultusunda devamı olan Tünektepe'dir (674 m). Antalya, Kemer karayolunun 14. kilometresinde, karayolunun 250 metre güneyinde bulunmaktadır. Topçam plajının kuzeyinde yer alan Bey Dağları'nın uzanma yönü nedeniyle bölgedeki kıyı tipi faylı kıyılar boyuna kıyılardır. Topçam plajının doğu-batı yönündeki uzunluğu 650 metredir.

Plajın kuzey-güney yönündeki genişliği 2 metre ile 40 metre arasında değişmektedir.

Plajın doğu ve batı sınırlarına yaklaştıkça plaj genişliğinin kaybolduğu yerlerde uçurumlar beliriyor. Bu kayaların dalgalar tarafından aşındırılması sonucu plajın doğusunda küçük ölçekli mağaralar oluşmuştur. Bu mağaraların tavanlarının çökmesi ve kıyıdaki kayaların parçalanması sonucu kıyıda zaman zaman kaya parçalarına da rastlanmaktadır. Topçam plajı ince kumdan yoksun bir plajdır.

Kıyı ile orman arasında geniş bir çakıl alanı var


Söz konusu çakıl taşlarının boyutları hemen hemen Konyaaltı sahilindekilerle aynı. Topçam sahili ve Konyaaltı sahilinde denizin ani derinleşmesi nispeten kademeli oluyor. Plajın arkasında denize dik uzanan dağlık bir alan olmasına rağmen deniz birdenbire derinleşmiyor. Bu durum kıyıdan 750 metre açıkta bulunan Fare Adası'nın varlığıyla açıklanabilir. Topçam plaj ücretleri, açılış ve kapanış saatleri yazımıza eklenecektir.


Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Buraya Bakınız Bilgi paylaşım platformu olarak bilgilendirici içerikler, sektörel haberler ve sosyal haberlerin yanı sıra sağlık, yaşam ve güncel haberlere de yer vermektedir.