Topçam Plajı Piknik Alanı

Topçam Plajı, Antalya'da piknikçiler için bir yer olarak restore edilerek halkın ziyaretine açıldı. Modernize edilerek daha kullanışlı hale getirilen Topçam, piknik yapmak isteyen Antalyalıların yeni adresi oldu.

Aralık 20, 2022 - 15:17
Haziran 27, 2023 - 18:07
 0  28
Topçam Plajı Piknik Alanı

Topçam plajının batısında büyük Çaltıcak plajı, doğusunda Sarısu deresi ve Antalya limanı bulunur. Vatandaşlara kapalı olan Topçam Plajı, Antalya'da piknikçilerin vakit geçirme yeri olarak yenilenerek halkın hizmetine açıldı. Modernize edilerek daha kullanışlı hale getirilen Plaj, piknik yapmak isteyen Antalyalıların yeni adresi oldu. Engellilerin rahatlıkla kullanabileceği piknik alanında oturma gruplarından otoparka kadar ziyaretçilerin konforu için 5 yıldızlı hizmet verilmektedir. Yenilenerek Antalyalıların hizmetine sunulan Topçam plajı, vatandaşların vazgeçemediği günübirlik piknik alanlarından biri haline geldi. Gencinden yaşlısına, piknik yapmak ve şehrin stresinden uzaklaşmak isteyenler, haftanın yedi günü mesire alanını ziyaret ediyor.

Antalya Topçam Sahili Mesire Alanı

Topçam plajında derinlik ortalama insan boyunu yaklaşık 15-22 metre aşıyor. Mesire yeri çevresinde denizin dibi ilk beş metreye kadar iri çakıl ve kayalarla kaplıyken, bu noktadan sonra deniz altı tamamen kum tepecikleriyle kaplanıyor. Bu kumullar bu şekilde Sıçan Adası'na kadar devam eder. Plaja turistik değer katan özelliklerden biri de plajın 750 metre güneybatısında yer alan Sıçan Adası. Adanın en yüksek noktası 180 metre olup, adadaki eğim G-K yönündedir. Neredeyse tamamı maki ve zeytinliklerden oluşan adanın güneye bakan yamacında bitki yoğunluğu dikkat çekicidir. Adanın kuzeyindeki şiddetli eğim nedeniyle bitki örtüsü için uygun yaşam alanı yoktur.

Topçam günübirlik mesire alanı

Yapılan yatırımlarla Topçam günübirlik mesire alanı halk için daha düzenli hale getirilmiş; Güvenli ve huzurlu bir ortamda piknik yapmak veya denize girmek için kullanışlı hale getirilmiştir. Peyzajı, yolları, aydınlatması, piknik alanı ve plaj servisi ile bambaşka bir ortam oluşturulmuş. 30 dönüm arazi üzerine kurulan günübirlik piknik alanında yaklaşık 1.500 kişinin piknik yapabileceği gölgelikli tenekelerle 200 oturma grubu yerleştirildi. Çocuklar için alçak oturma grupları mevcuttur. Temizliğin ön planda tutulduğu tesiste çok sayıda fıskiye ve lavabo bulunmaktadır. Ayrıca tesis, ziyaretçilerin park sorununu çözmek için 300 araç kapasiteli otoparka sahiptir.

Topçam plajının batısında büyük Çaltıcak plajı, doğusunda Sarısu deresi ve Antalya limanı bulunur. Plaj, doğu ve batıda yüksekliği 2-15 metre arasında değişen kayalıklarla çevrilidir. Topçam plajının kuzey sınırı Beydağları Tahtalı Dağı'nın KD-GB doğrultusunda Antalya Körfezi'nin batısındaki uzantısı olan Tünektepe'dir (674 m). Antalya, Kemer karayolunun 14. kilometresinde, karayolunun 250 metre güneyinde yer almaktadır. Topçam kumsalının kuzeyinde yer alan Beydağları'nın uzanım yönü nedeniyle sahadaki kıyı tipi faylı kıyılar boyuna kıyılar şeklindedir. Topçam plajının doğu-batı yönündeki uzunluğu 650 metredir.

Plajın kuzey-güney yönündeki genişliği 2 metre ile 40 metre arasında değişmektedir.

Sahilin doğu ve batı sınırlarına yaklaştıkça kumsalın genişliğinin kaybolduğu yerlerde uçurumlar beliriyor. Bu kayaların dalgalarla aşındırılması sonucu kumsalın doğusunda küçük çaplı mağaralar oluşmuştur. Bu mağaraların tavanlarının çökmesi ve kıyıdaki kayaların parçalanması sonucunda kıyıda zaman zaman kaya parçacıklarına rastlanmaktadır. Topçam plajı ince kumdan yoksun bir plajdır.

Kıyı ile orman arasında geniş bir çakıl alanı vardır.

Söz konusu çakılların boyutları Konyaaltı sahilindekilerle hemen hemen aynı. Topçam sahilinde ve Konyaaltı sahilinde denizin ani derinleşmesi nispeten tedricidir. Sahilin arkasında denize dik uzanan dağlık bir alan olmasına rağmen deniz bir anda derinleşmez. Bu durum kıyıdan 750 metre açıkta bulunan Fare Adası'nın varlığı ile açıklanabilir. Topçam plajının ücreti, açılış ve kapanış saatleri yazımıza eklenecektir.


Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Buraya Bakınız Sosyal içerik platformu olarak bilgilendirici içerikler, medya paylaşımları, sektörel haberler, sosyal medya ve internet haberlerinin yanı sıra sağlık, yaşam ve güncel şirket haberleri okuyucularımızla paylaşılmaktadır.