Topçam Plajı Piknik Alanı

Aralık 20, 2022 - 15:17
Aralık 20, 2022 - 15:34
 0  3
Topçam Plajı Piknik Alanı

Topçam plajının batısında büyük Çaltıcak plajı, doğusunda Sarısu deresi ve Antalya limanı bulunur. Vatandaşlara kapalı olan Topçam Plajı, Antalya'da piknikçilerin vakit geçirdikleri bir ziyaret yeri olarak yenilenerek halkın hizmetine sunuldu. Modernize edilerek daha kullanışlı hale getirilen Topçam, piknik yapmak isteyen Antalyalıların yeni adresi oldu. Engellilerin rahatlıkla kullanabileceği piknik alanında oturma gruplarından otoparka kadar ziyaretçilerin konforu için 5 yıldızlı bir hizmet verilmektedir.

Yenilenerek Antalyalıların hizmetine sunulan Topçam plajı, vatandaşların vazgeçemediği günübirlik piknik alanlarından biri haline geldi. Gencinden yaşlısına, piknik yapmak ve şehrin stresinden uzaklaşmak isteyenler, haftanın yedi günü Antalya'nın Topçam mesire alanını ziyaret ediyor.

Antalya Topçam Mesire Alanı

Topçam plajında ​​derinlik ortalama insan boyunu yaklaşık 15-22 metre aşıyor. Topçam mesire yeri çevresinde denizin dibi ilk beş metreye kadar iri çakıl ve kayalarla kaplıyken, bu noktadan sonra deniz altı tamamen kum tepecikleriyle kaplanıyor. Bu kumullar bu şekilde Sıçan Adası'na kadar devam eder. Topçam plajına turistik değer katan özelliklerden biri de plajın 750 metre güneybatısında yer alan Sıçan Adası'dır. Adanın en yüksek noktası 180 metre olup, adadaki eğim G-K yönündedir. Neredeyse tamamı maki ve zeytinliklerden oluşan adanın güneye bakan yamacındaki bitki yoğunluğu dikkat çekicidir. Adanın kuzeyindeki şiddetli eğim nedeniyle bitki örtüsü için uygun yaşam alanı yoktur.

Şehir Gürültüsünden Uzak, Sakin Bir Mekan

Yapılan yatırımlar ile Topçam günübirlik mesire alanı halk için daha düzenli hale getirilerek; Güvenli ve huzurlu bir ortamda piknik yapmak veya denize girmek için kullanışlı hale getirilmiştir. Peyzajı, yolları, aydınlatması, piknik alanı ve plaj servisiyle bambaşka bir Topçam yaratılmış. 30 dönüm arazi üzerine kurulan günübirlik piknik alanında, yaklaşık 1.500 kişinin piknik yapabileceği gölgelikli 200 oturma grubu yerleştirildi. Çocuklar için alçak oturma grupları mevcuttur. Temizliğin ön planda tutulduğu tesiste çok sayıda çeşme ve lavabo bulunuyor. Ayrıca tesis, ziyaretçilerin park sorununu çözmek için 300 araç kapasiteli otoparka sahiptir.

Antalya Topçam

Topçam plajının batısında büyük Çaltıcak plajı, doğusunda Sarısu deresi ve Antalya limanı bulunur. Plaj, doğu ve batıda yüksekliği 2-15 metre arasında değişen kayalıklarla çevrilidir. Topçam plajının kuzey sınırı, Antalya Körfezi'nin batısında KD-GB doğrultusunda uzanan Beydağları Tahtalı Dağı'nın uzantısı olan Tünektepe'dir (674 m). Topçam plajı, Antalya, Kemer karayolunun 14. kilometresinde, karayolunun 250 metre güneyinde yer almaktadır. Topçam kumsalının kuzeyinde yer alan Beydağları'nın uzanım yönü nedeniyle sahadaki kıyı tipi faylı kıyılar boyuna kıyılar şeklindedir. Topçam plajının doğu-batı yönündeki uzunluğu 650 metredir. Plajın kuzey-güney yönündeki genişliği 2 metre ile 40 metre arasında değişmektedir.

Sahilin doğu ve batı sınırlarına yaklaştıkça kumsalın genişliğinin kaybolduğu yerlerde uçurumlar beliriyor. Bu kayalıkların dalgalar tarafından aşındırılması sonucu plajın doğusunda küçük çaplı mağaralar oluşmuştur. Bu mağaraların tavanlarının çökmesi ve kıyıdaki kayalıkların parçalanması sonucunda kıyıda zaman zaman kaya parçacıklarına rastlanmaktadır. Topçam plajı ince kumdan yoksun bir plajdır.

Kıyı ile ormanlık alan arasında geniş bir çakıllı alan bulunmaktadır. Söz konusu çakılların boyutları Konyaaltı sahilindekilerle hemen hemen aynı. Topçam sahilinde, Konyaaltı sahilinde denizin ani derinleşmesi nispeten kademelidir. Sahilin gerisinde denize dik uzanan dağlık bir alan olmasına rağmen deniz bir anda derinleşmez. Bu durum sahilden 750 metre açıkta bulunan Sıçan Adası'nın varlığı ile açıklanabilir. Topçam plajının ücreti, açılış ve kapanış saatleri yazımıza eklenecektir.


Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Buraya Bakınız Sosyal paylaşım ve medya platformu olarak bilgilendirici içerikler, sektörel haberler, sosyal medya ve internet haberlerinin yanı sıra sağlık, yaşam ve güncel şirket haberlerini okuyucularımızla paylaşacağız.