TYT Fizik Kitapları ile Çalışma Rehberi

TYT fizik kitapları, öğrencilerin Temel Yeterlilik Testi’nde fizik sorularında netlerini artırmalarına katkı sağlayan yardımcı kitaplardır. Peki bu kitaplarla daha verimli çalışmak için nelere dikkat etmek gerekir?

Sep 11, 2023 - 08:46
Sep 11, 2023 - 08:47
 0  27
TYT Fizik Kitapları ile Çalışma Rehberi

TYT fizik kitapları, öğrencilerin Temel Yeterlilik Testi’nde fizik sorularında netlerini artırmalarına katkı sağlayan yardımcı kitaplardır. 9 ve 10. sınıf fizik ders konularını kapsayan bu kitaplar, öğrencileri fizik derslerine daha iyi hazırlar. Peki bu kitaplarla daha verimli çalışmak için nelere dikkat etmek gerekir? Bu rehberimizde yardımcı kitaplar ile TYT fizik konularına etkili çalışma yöntemlerini sizlerle paylaşacağız.

TYT Fizik Konularına Nasıl Çalışılmalı?

Üniversiteye giriş sınavının ilk basamağı olan TYT’de fizik soruları birçok aday için son derece zor sorulardır. Bu yüzden sıkı bir çalışma süreci gerektirir. Yanlış ve verimsiz çalışma şekilleri öğrencilere zaman kaybettirir. Doğru çalışma yöntemleri ise sınav başarısını artırır. Yeter ki öğrenciler bu konuda motivasyonlarını kaybetmesinler. 

Doğru yollarla yeterli, istekli ve etkili çalışmayla her şeyi başarmak mümkün. Aynı durum TYT fizik kitapları ile verimli çalışma yöntemleri için de geçerli. Bu bağlamda en etkili yöntemler kısaca şu şekildedir:

 • Öncelikle iyi bir planlama yapmalısınız. Bu sayede TYT fizik konularını basitten zora doğru adım adım daha iyi çalışabilirsiniz. 
 • Konu eksiklerinizi gidermeden soru bankalarına yönelmemelisiniz. Test kitapları ve denemeler ancak konu eksiklerini giderdikten sonra faydalı olur. 
 • Önceki yıllarda çıkan soruları mutlaka incelemeli, benzer soru türlerinde yeterince alıştırma yapmalısınız. Nitekim ÖSYM’nin tüm sınavlarında soru türleri önceki yıllarla yakın bir benzerlik içindedir. 
 • Yanlış yaptığınız soruları dikkatle incelemeli, hatalarınızın kaynaklarını analiz etmelisiniz. Bu sayede konu eksiklerinizi tespit edip giderebilirsiniz. 
 • Sınav hazırlıklarınızı son haftalara bırakmamalı, sınav öncesinde bol soru çözerek kendinizi sınava hazırlamalısınız. Böylelikle sınav stresiyle daha kolay başa çıkarsınız. 
 • Çözümünü anlamadığınız soruları mutlaka danışmalı, konuyu anlayıncaya kadar işin peşini bırakmamalısınız.
 • Fizik formüllerini hatırlamakta güçlük çekiyorsanız bunları kolayca görebileceğiniz yerlere not edebilirsiniz. Bir süre sonra bunlara bakmadan da formülleri kolayca hatırlayabilirsiniz.

TYT Fizik Soru ve Deneme Kitapları Daha Verimli Nasıl Kullanılır?

 TYT fizik konularını öğrenmenizi kolaylaştıran yöntemler sınav başarınızı artıracaktır. Ancak kullanacağınız kaynak kitapların kalitesi de önemli. Çünkü bu yöntemleri daha iyi kullanmak için kaliteli yayınları tercih etmelisiniz. Bu bağlamda en etkili yöntemler kısaca şu şekildedir:

 • Geniş soru havuzları ile TYT fizik soru kitapları daha fazla alıştırma yapmak için en uygun yayınlardır. Ancak bu kitapları düzensiz şekilde kullanmamalı, planlı çalışmayı ihmal etmemelisiniz. 
 • Güncel müfredata uygun TYT fizik denemeleri, size adeta sınav provası imkanı sunar. Bu bakımdan sınav öncesinde yeterince deneme çözmeyi unutmamalısınız. 
 • Konu tekrarları yapmak fizik ve daha birçok alanda kritik önemdedir. TYT fizik konularında eksiğiniz olmasa bile tekrar yapmayı ihmal etmemelisiniz. Böylelikle bilgileriniz sürekli taze kalır. 
 • Kaynak kitapların kenarlarına not almak hatırlama süreçlerinizi kolaylaştırır. İlgili konuya geri döndüğünüzde merak ettiğiniz çözümlere bu sayede daha kolay ulaşırsınız. 
 • Tercihen video destekli hazırlık kitaplarını kullanabilirsiniz. Veya ikinci el kaynak kitaplarını da tercih edebilirsiniz. Ancak bu yayınlarda herhangi bir defo olmamasına dikkat etmelisiniz. 
 • Kaliteli TYT fizik kitapları çalışma yöntemlerinin etkisini artırdığı gibi yorumlama becerinizi ve analitik zekanızı da geliştirir. Böylelikle sadece sınav başarınız değil, aynı zamanda ders başarınız da artar.

Uygun Fiyatlı TYT Fizik Kitapları Nereden Alınır?

Piyasada farklı pek çok yayınevine ait TYT hazırlık kitabı mevcut. Perakende satış noktalarının yanı sıra online kanallar da TYT fizik denemeleri ve kaynak kitaplara erişim imkanı sağlıyor. Fiyat karşılaştırması yaptığımızda online kanalların perakendeye oranla daha uygun olduğunu görüyoruz. Üstelik perakende satış kanallarında ürün çeşitliliği sınırlı. Oysa online kanallar farklı pek çok yayınevinin kaynak kitaplarına erişimi kolaylaştırıyor.

Online hazırlık kitabı satışı denildiğinde akla ilk gelen adreslerden biri olan alternatifkitap.com bugüne kadar binlerce öğrencinin kaynak kitap ihtiyacını karşıladı. Okyanus Yayınları, Karekök Yayınları, 3D Yayınları gibi pek çok yayınevinin TYT fizik kitapları için en uygun fiyatları Alternatif Kitap’ta bulabilirsiniz. 

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow