Baklava Fıstığı Nasıl Seçilir?

Fıstıklı baklavanın lezzetini etkileyen en önemli malzeme şüphesiz ki fıstık çeşididir. Baklava yapımında farklı fıstık çeşitlerini kullanmak mümkün. Her birinin kendine özgü bir lezzeti var ve bu lezzetler, fıstıklı baklava lezzetini doğrudan etkilemekte.

Sep 19, 2023 - 11:08
Şubat 7, 2024 - 14:49
 0  30
Baklava Fıstığı Nasıl Seçilir?

Fıstıklı baklavanın lezzetini etkileyen en önemli malzeme şüphesiz ki fıstık çeşididir. Baklava yapımında farklı fıstık çeşitlerini kullanmak mümkün. Her birinin kendine özgü bir lezzeti var ve bu lezzetler, fıstıklı baklava lezzetini doğrudan etkilemekte. Gelin bunların neler olduğuna ve baklava için fıstık seçerken dikkat edilmesi gerekenlere birlikte bakalım.

Baklava Fıstığı Çeşitleri Nelerdir?

Baklava yapımında kullanılan farklı fıstık çeşitleri mevcut. Bunlardan bazıları kuruyemiş olarak tüketmek için daha uygundur. Bir kısmı ise baklava ve tatlılar için daha uygundur. Fıstık türlerini ve özelliklerini bilirseniz damak zevkinize en uygun fıstık çeşidini daha kolay seçebilirsiniz. 

Fıstık çeşitleri arasında Antep fıstığı, sakız ağacı ailesine mensup bir yemiştir. Tatlıların yanı sıra iç pilav gibi yemeklerin yapımında da kullanılır. Hem besin değeri açısından zengin, hem de ticari olarak değerli bir besindir. Bunun yanı sıra Barak yıldızı, Halebi, Ohadi, Siirt ve Tekin fıstığı gibi farklı fıstık çeşitleri de vardır. Ayrıca file, toz ve pirinç fıstık olarak kırılma, kesme ve öğütme şekline göre de farklı fıstık çeşitleri mevcut.

Baklava İçin En Uygun Antep Fıstığı Hangisidir? 

Fıstıklı baklava yapımında damak zevkinize göre farklı fıstık çeşitlerini tercih edebilirsiniz. Bununla birlikte en çok tercih edilen fıstık çeşidinin boz fıstık olduğunu söylememiz mümkün. Boz fıstığın en önemli özelliği, ilk hasat dönemi olan Temmuz ayında toplanmasıdır. Bu fıstık çeşidi birçok tüketicinin tercihine göre baklavaya en çok yakışan fıstık çeşididir. 

Boz fıstığın yanı sıra diğer çeşitleri de fıstıklı baklava yapımında elbette kullanabilirsiniz. Bunlar arasında Barak yıldızı en erken olgunlaşan fıstık çeşididir. Rengi koyu yeşildir ve daha çok yayla bölgelerinde yetişir. Halebi fıstığı geç olgunlaşır ve daha düşük verimlidir. Ohadi fıstığı da geç olgunlaşır. Bu yüzden maliyeti daha yüksektir. Siirt fıstığı vitamin bakımından daha zengindir. Tekin fıstığı da en kaliteli fıstık çeşitlerinden biridir. Damak zevkinize göre bunları da baklava fıstığı seçiminde değerlendirebilirsiniz. 

Baklava Fıstığı Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Baklavaya lezzetini veren en önemli unsurun fıstık çeşidi olduğunu söylemiştik. Bu yüzden baklava fıstığı seçerken dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var. Bunları kısaca şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Öncelikle fıstığın taze olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer yerli fıstık seçerseniz fıstık büyük olasılıkla taze olacaktır. İthal fıstıkların bayat olma riski fazladır. 
  • Taze fıstıklar her zaman için daha güzel kokar. Fıstık bayatlamaya başladığında kokusu rahatsız edici hale gelir. Bu durum fıstıklı baklava lezzetini de olumsuz etkiler. 
  • Fıstığın tazeliğini garanti eden diğer bir etken kabuklu olmasıdır. Nitekim kabuk, fıstığı muhafaza eder ve dış etkenlerden koruyarak taze tutar. 
  • Taze fıstığın bir diğer özelliği de rengidir. Fıstık tercihiniz hangi türde olursa olsun renginin parlak olmasına mutlaka dikkat etmelisiniz. 
  • Fıstığın lezzetli olabilmesi için boyutunun belli bir düzeye ulaşması gerekir. Fıstık satın alırken küçük boyutları tercih etmemelisiniz. 
  • Fıstık alışverişinizi güvenilir satış kanallarından yapmalısınız. Bu sayede gıda hilesi ve benzeri durumlarla karşılaşmazsınız. Fıstıklı baklava yapımında böylelikle daha lezzetli sonuçlar elde edersiniz. 
  • Her kuruyemiş gibi fıstığın da nasıl saklandığı önemlidir. Fıstıklar ağzı kapalı bir kapta, serin ve kuru yerde saklanmalıdır. Fıstık satın alırken bunu unutmamalısınız. Aksi durumda ne yazık ki en kaliteli fıstık bile lezzetli bir tüketim sağlamaz.

Antep Fıstıklarında Çelebioğulları Kalitesi!

Baklava için fıstık seçiminin püf noktalarını yukarıda kısaca ele aldık. Fıstık konusunda tercihiniz tuzlu fıstık ise en taze ve lezzetli fıstıklara Çelebioğulları kalitesiyle ulaşabilirsiniz. Nitekim online satış sitesi celebiogullari.com.tr adresinde hizmet veren Çelebioğulları, 40 yıla yakın süredir fıstıklı baklava ve Antep fıstığı satışında sektörün lider oyuncularından biri konumunda. Ödüllü baklavaları, helal gıda sertifikası ve kalite sertifikalarıyla Çelebioğulları sektörde kalite ve güvenin değişmeyen adresi. 

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

EXENONLINE EXENONLINE olarak sektördeki bilgi birikimimizi müşterilerimizin benzersiz ihtiyaçlarına uygun üstün kaliteli çözümler üreterek sunuyoruz.