Dijital Pazarlamanın Faydaları Nelerdir?

Aralık 21, 2022 - 18:17
Aralık 21, 2022 - 19:46
 0  13
Dijital Pazarlamanın Faydaları Nelerdir?

Dijital pazarlamayı diğer pazarlama yöntemlerine göre daha az maliyetli hale getirir. Örneğin bir dergi ya da televizyon programında reklam vermek için çıkmak gibi yöntemler oldukça pahalı olabilirken, dijital pazarlamada çeşitli platformlarda (örneğin sosyal medya, e-posta) reklam vermek daha ucuzdur. Büyük ve küçük işletmeler için dijital pazarlamanın faydaları hakkında derinlemesine bilgilerle dijital pazarlamanın faydalarını öğrenin.

Dijital Pazarlamanın Faydaları

Dijital pazarlamayı benimsemek, tüm yeni başlayanlar ve küçük işletme sahipleri için biraz zor olabilir. Dijital pazarlama, küçük işletmeler için en iyi araçtır ve ilk aşamalarda maliyetler çok büyük görünebilir. Bu, geleneksel pazarlamaya kıyasla çok daha az. Uygun fiyatlı olmasının yanı sıra başladığınızda geniş bir kitleye ulaşmanızı sağlar. Dijital pazarlama geniş bir kitleye ulaştığı için ön plana çıkmıştır. Bununla birlikte, bir dizi başka avantaj da sunar. Örneğin, coğrafi erişime sahip çevrimiçi bir reklam yayınladığınızda; Kullanıcılar nerede olurlarsa olsunlar reklamları görebilirler. Bu da işletmenin pazardaki etkileşimini artırır.

Pazarlama Maliyet Verimliliği

Dijital pazarlama, geleneksel pazarlamadan daha geniş bir kitleye ulaşır.

Aynı zamanda daha düşük bir maliyet taşır. Gazete reklamları, televizyon reklamları ve diğer geleneksel pazarlama fırsatlarının toplam maliyeti yüksek olabilir. Hedef kitlenizin bu mesajları ilk etapta görüp görmediği konusunda size daha az kontrol sağlar. Dijital pazarlama, web sitenizi bir parça içerikle doldurabilir. Belirli bir zamanlamaya göre hedeflenen müşteri listelerine mesaj gönderen bir e-posta ile pazarlama kampanyası oluşturabilirsiniz. Planı veya içeriği gerektiği gibi değiştirmek kolaydır. Hepsini bir araya getirdiğinizde, dijital pazarlama size reklam harcamalarınız ve müşteri iletişiminiz için çok daha fazla esneklik sağlar.

Ölçülebilir Sonuçlar

Pazarlama stratejinizin işe yarayıp yaramadığını bilmek için, kaç müşteri çektiğini ve nihayetinde ne kadar gelir sağladığını öğrenmeniz gerekir. Peki bunu dijital olmayan bir pazarlama stratejisiyle nasıl yaparsınız?

Her müşteriye bizi nasıl bulduğunu sormak gibi geleneksel bir seçenek her zaman vardır. Ne yazık ki, bu her sektörde işe yaramıyor. Birçok şirket müşterileriyle bire bir görüşme yapmaz ve anketler her zaman doğru sonuç vermez. Dijital pazarlama ile sonuçları izlemek kolaydır. Yazılım ve platformlar, ister ana sayfanıza yapılan ziyaretler veya doğrudan satın almalar olsun, aldığınız dönüşümlerin sayısını otomatik olarak izler.

Daha kolay kişiselleştirme imkanı sağlar.

Dijital pazarlama, müşteri verilerini çevrimdışı pazarlamanın yapamayacağı şekilde toplamanıza olanak tanır. Dijital olarak toplanan veriler çok daha kesin ve spesifik olma eğilimindedir. Ürünlerinizi görüntüleyen kişilere özel teklifler göndermek istediğinizi düşünün. Teklifi kişinin ilgi alanlarına göre hedeflerseniz daha iyi sonuçlar alacağınızı bilirsiniz. Bu nedenle 2 kampanya hazırlamaya karar veriyorsunuz. Biri hayat sigortası ürünlerinizi inceleyen genç aileler için olabilir, diğeri ise emeklilik planlarınızı düşünen Y kuşağı için olabilir.

Tüm bu verileri otomatik izleme olmadan nasıl toplarsınız?
  • Kaç tane müşteri profili var?
  • Kaç tane telefon kaydına bakmanız gerekiyor?
  • Gönderdiğiniz broşürü kimin okuyup okumadığını nasıl anlarsınız?

Dijital pazarlama ile tüm bu bilgiler parmaklarınızın ucunda. Müşterilerle daha fazla bağlantı ve gerçek zamanlı iletişim kurmanıza olanak tanır. Daha da önemlisi, sizinle iletişim kurmalarını sağlar. Sosyal medya stratejinizi düşünün. Kitlenizin en son gönderinizi görmesi harikadır, ancak yorum yapmaları veya paylaşmaları daha da iyidir. Bu, ürün veya hizmetinizle ilgili daha fazla konuşulma ve birisi konuşmaya katıldığında daha fazla görünürlük anlamına gelir. Etkileşim müşterilerinize de fayda sağlar. Marka hikayesine aktif bir katılımcı olduğunda katılım düzeyi artar. Bu sahiplik duygusu, güçlü bir marka sadakati yaratabilir.

Kolay ve kullanışlı dönüşümler elde edilebilir.

Müşteri, reklamınızı veya içeriğinizi gördükten hemen sonra harekete geçer.

Geleneksel reklamlarda umabileceğiniz en hızlı sonuçlardan biri, reklamınızı görüntüledikten kısa bir süre sonra yapılan bir telefon aramasıdır. Ancak birisi bulaşıkları yıkarken, otobanda araba sürerken veya işyerinde kayıtları güncellerken bir şirkete ulaşmak ne kadar sürer?

Dijital pazarlama ile bir bağlantıya tıklayabilir veya bir blog gönderisini kaydedebilir ve satış hunisinde hemen ilerleyebilirler. Hemen bir satın alma işlemi gerçekleştiremeyebilirler. Ancak, sizinle iletişim halinde kalırlar ve onlara daha fazla etkileşim kurma şansı verirler.

Pazarlama büyüme yaratır. Her işletmenin genel pazarlama stratejisinin ana odak noktalarından biri olmalıdır. Daha önce hiç bu kadar tutarlı bir şekilde müşterilerinizle iletişim halinde kalmanın bir yolu olmamıştı ve başka hiçbir şey dijital verilerin sağlayabileceği kişiselleştirme düzeyini sunamıyor. Dijital pazarlamanın olanaklarını ne kadar çok benimserseniz, şirketinizin büyüme potansiyelini o kadar çok gerçekleştirebilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Buraya Bakınız Sosyal paylaşım ve medya platformu olarak bilgilendirici içerikler, sektörel haberler, sosyal medya ve internet haberlerinin yanı sıra sağlık, yaşam ve güncel şirket haberlerini okuyucularımızla paylaşacağız.