En Popüler Müzik Aletleri Nelerdir?

Müzik aletlerinin her biri duygularımıza farklı şekilde hitap eder. Ancak bazı enstrümanlar diğerlerine oranla daha popülerdir. Farklı müzik şekillerinin icrasına uygun olmaları bunun en önemli nedenlerinden biridir.

Ağustos 21, 2023 - 09:39
Ağustos 21, 2023 - 09:40
 0  32
En Popüler Müzik Aletleri Nelerdir?

Müzik aletlerinin geçmişi insanlık tarihi kadar eskidir. Çeşitleri ise oldukça fazladır. Her biri duygularımıza farklı şekilde hitap eder. Ancak bazı enstrümanlar diğerlerine oranla daha popülerdir. Farklı müzik şekillerinin icrasına uygun olmaları bunun en önemli nedenlerinden biridir. Örneğin gitar, keman, piyano, davul, darbuka ve klarnet en popüler müzik aletleri arasındadır. Bu yazımızda bunlardan kısaca bahsedeceğiz. 

Gitar

Müzik aletleri denildiğinde birçok kişinin aklına ilk gelen enstrümanlardan biri gitardır. Genellikle Hispanik kökenli olarak değerlendirilen bir çalgıdır. Aslında ilk olarak İran’dan geçerek Arap dünyasına gelmiştir. Arapların İspanya’yı fethinden sonra İspanyol kültürünün bir parçası haline gelmiştir. 

Perdeli ve perdesiz şeklinde iki çeşidi olan gitar genellikle 6 telli olarak bilinir. Ancak türüne göre 5, 7 veya 12 telli gitarlar da mevcuttur. Gitarda bir el ses perdelerine basarken diğer elin parmakları telleri tıngırdatır. Gitarın klasik, akustik, elektro gitar ve bas gitar gibi farklı türleri vardır. Klasik gitar bunlar arasında en yaygın olanlarından biridir ve hemen her müzik türü için uygundur. Akustik gitarları daha çok pop müzikte görürüz. Elektro gitar ve bas gitar ise rock, metal ve heavy metal gibi müzik türlerinde daha yaygındır. 

Keman

Viyolon olarak da bilinen keman özellikle klasik müzikte en çok kullanılan müzik aletlerinden biridir. Tarihi 1500’lü yılların İtalya’sına uzanır. Tür bakımından keman, yaylı çalgılar sınıfına girer. Keman yayının ismi ise arşedir. Arşe, gerçek veya suni at kılından ya da misinadan oluşur. Bu yayı düzgünleştirmek ve sesin daha düzgün çıkmasını sağlamak gerekir. Bunun için düzenli aralıklarla yaya reçine sürmek gerekir. 

Kemanın perdesi yoktur ve dört teli vardır. Bu teller kalından inceye doğru sol, re, la ve mi notalarına karşılık gelir. Kemanın çok zengin ve özel bir ses rengi vardır. Bu yüzden keman çalmayı öğrenmek diğer müzik aletlerine oranla daha zordur. 

Piyano

Piyano,1700’lerin başında İtalya’da Bartolomeo Cristofori tarafından icat edilen bir müzik aletidir. Genellikle klasik müzik ve caz müzikte kullanılır. Piyanonun gelişimine Bartolomeo’nun en büyük katkısı sesin devamlılığı konusunda olmuştur. Piyano mekanizmasındaki çekiç tellere vurduğunda ses çekiç yüzünden sönümlenir. Ancak Bartolomeo, çekicin tellerden çok çabuk ayrılmasını sağlayan özel bir çözüm geliştirir. Bu çözüm sayesinde ses devamlılığı sağlanır. 

Piyano tarihçesinde en uzun dönem akustik piyanolara aittir. Liszt, Chopin, Mozart, Beethoven, Rahmaninov, Richter, Horowitz gibi birçok bestecinin eserlerine akustik piyanolar eşlik etmiştir. İlerleyen zaman içinde dijital piyano ortaya çıkmıştır. Günümüzde dijital piyanolar en popüler müzik aletleri arasında yer almakta. 

Davul

En popüler müzik aletleri arasında bir diğeri davuldur. Vurmalı bir çalgı olan davul, müzikte ritmi oluşturur. Bateri olarak bilinen müzik aleti aslında davul seti veya davul kitidir. Hemen her müzik türüne davul ve zillerden oluşan bateriler eşlik eder. Ancak rock, metal, caz ve diğer müzik türlerinde baterinin kendine özgü bir yeri vardır. 

Standart bir bateri beş davul ve zillerden oluşur. Bunları çalmak için yüksek bir dikkat, denge ve koordinasyon gerekir. Özellikle el-ayak koordinasyonu bu bağlamda önemlidir. Hız veya dengede en küçük bir aksaklık müziğin temposunu bozar. 

Darbuka

Halk arasında dümbelek olarak da bilinir. Ülkemizde en popüler müzik aletleri arasında yer alır. Darbukada düm ve tek şeklinde iki farklı ses vardır. Oluşan ritim bu iki ses sayesinde ortaya çıkar. İyi bir eşlik aracı olan darbuka, doğaçlama konusunda da geniş imkanlara sahiptir. Üstelik ülkemizde olduğu kadar Ortadoğu coğrafyasında da oldukça popüler bir müzik aletidir. 

Darbukanın tutuş kolaylığına sahip olması birçok müzik türü ve eğlencelerde gördüğü ilgiyi artırmakta. Ülkemizde darbukanın farklı pek çok çeşidiyle karşılaşmak mümkün. Örneğin demir kasalı darbukalara ilgi oldukça yüksek. Veya plastik gövdeli ve zil döşemeli darbukalar da meraklılarının ilgisini çekiyor. 

Klarnet

En popüler müzik aletleri arasında klarnet de önemli bir diğer müzik aletidir. Ülkemizde özellikle sol klarnet daha fazla tercih edilir. Çünkü bu enstrümanın ses özellikleri Türk müziği ses sistemiyle daha uyumludur. Batı müziğinde ise si bemol klarnet daha fazla ilgi görür. Sol klarnete oranla si bemol klarnetin sesi daha tizdir. Ayrıca farklı tonlarda başka birçok klarnet çeşidi de vardır.

Yazımızı küçük bir hatırlatmayla tamamlamak istiyoruz. Ülkemizin sayılı müzik aletleri mağazalarından biri olan Rekor Müzik, dilediğiniz müzik aletine hızlı ve kolay şekilde sahip olma fırsatı sağlıyor. Dilediğiniz tüm müzik aletlerini en uygun fiyata rekormuzik.com sitesinde bulabilirsiniz. 

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

EXENONLINE EXENONLINE olarak sektördeki bilgi birikimimizi müşterilerimizin benzersiz ihtiyaçlarına uygun üstün kaliteli çözümler üreterek sunuyoruz.