Peynir Altı Suyu Nedir?

Aralık 20, 2022 - 03:03
Aralık 20, 2022 - 19:27
 0  3
Peynir Altı Suyu Nedir?

Peynir altı suyu nedir, nerede ve nasıl kullanılır? Dip suyu, hayvan sütünden peynir yapıldıktan sonra geride kalan sudur. İnsan hayatındaki öneminden dolayı sütün işlenerek ürün haline getirilmesinde ve gıda endüstrisinde önemli bir yere sahiptir. Peynir altı suyu, hayvan sütünden peynir yapımından sonra geride kalan sıvı sudur ve sütün pıhtılaştırılmasıyla elde edilir. Peynir altı suyu, mineral ve asit ile çökeltilmiş kazein üretiminden elde edilen asidik sudur. Ayrıca 4.3 ile 4.6 arasında bir pH'a sahiptir.

Keçi peyniri yaparken, proteinin çoğu lorda ve laktoz peynir altı suyunda olacak şekilde sonuç alırsınız. Ama bundan biraz daha spesifik olabiliriz. Yapma işlemi, pıhtılaşma yönteminden bağımsız olarak pıhtıyı esasen aynı bırakabilirken, kalan peynire altındaki suyun biraz farklı bir bileşimini verir. Bitmiş peynir ürününün tamamen ayrılması yerine içinde bir miktar su kalmış olabilir.

Peynir Altı Suyu Atmayın

Süt ürünlerinden biri olan ve önemi her geçen gün artan peynir altı suyu, besin değeri yüksek en önemli doğal katkı maddelerinden biridir. Doğal ve hijyenik koşullarda üretilen peynir altı suyu, prebiyotik adı verilen sindirim sistemini destekleyen bakteriler açısından zengindir. Uygulamada dip suyunun midedeki kramp veya ağrılara karşı faydalı olduğu iddia edilmiştir. Peynir yapıldıktan sonra kalan su, protein veya mineral maddeler açısından yoğundur. Ekşi tatlı elde edilebildiği için kullanım alanı geniştir.

Evde Probiyotik Peynir Yapabilir miyiz?

Evet yapabiliriz, zor değil özellikle alışınca çok kolay yapılan keyifli bir uğraş. Özellikle ev halkı peynir tüketmeyi severken; Emeklerinizin karşılığını aldığınızı hissedersiniz ve daha iyi peynir veya çeşitli peynirler yapmak için daha istekli olursunuz. Sirke, limon, yoğurt gibi asitlerin çökeltilmesiyle yapılan tariflere peynir demek yanlış olur. Çünkü bunlar kesilerek hazırlandıkları için “süt kesimleri”dir. Asitle çöktürülmüş süt telemesinin katılaşmış olması onun peynir olduğu anlamına gelmez. Peynir probiyotik bir besindir. Asitli çökelme olmamasının nedeni budur. Yapmış olduğunuz süt kesiminden de asitle çöktürerek elde edebilirsiniz ancak suyu fermente olmadığı için probiyotik değildir. Süt lorunun asitle çökeltilen dip suyu ekşi fermantasyon (whey) ile ayrılırken peynir altı suyu tatlı bir probiyotik haline gelir.

Peynir Altı Suyu Nerelerde Kullanılır?

Peynir üretimi küçük mandıralardan çıkıp tam bir endüstri haline gelince işletmelerin ikinci ürünü olan dip suyu ile ne yapacakları konusu gündeme geldi. Önce gıda sonra kozmetik sektöründe kullanılan su kısa sürede o kadar çok ürüne girdi ki sektörü alt üst etti. Artık üretimde ilk ürün peynir altı suyu olurken, ikinci ürün peynir oldu. Bu önemli suyun nerelerde kullanıldığını görmek için etiketlere bakmanız yeterli olacaktır. Paketlenmiş her gıda ürününde kullanılır. Peynir yapımı sırasında süt, kendi kedisine ekşitme veya asit katma yöntemiyle maya ile pıhtılaştırılır. Peynirin temelini oluşturan pıhtı dışında kalan yeşilimsi sarı kısma "peynir altı suyu" adı verilir. Peynir üretiminin bir yan ürünüdür.

İşletmelerde kullanılan sütün yaklaşık %80'i yer altı suyuna dönüştürülmektedir. Protein açısından besin değeri yüksek olan ve sağlık açısından son derece faydalı olan sıvı, atık olarak atılabilmekte ve çevre kirliliğine neden olabilmektedir. Değerlendirilen veya kullanılan alanların ne için kullanıldığına bir göz atalım.

Gıda Endüstrisi

Besinlerin protein yönünden besin değerini artırmak için; Çikolata, bisküvi ve hamur işlerinde, bebekler için hazırlanan gıdalarda ve hatta meyve aromalarıyla tatlandırılarak içeceklerde katkı maddesi olarak kullanılmaktadır. Hayvanların sularına veya yemlerine direkt katılarak hayvan beslemede kullanılır. İçecek üretiminde peynir altı suyu kurutularak toz haline getirilir. Bu içecekler geniş bir tüketici grubunu hedefliyor. Hızlı sindirimi nedeniyle; Sporcular büyüme hormonu ile birlikte kas kütlesini arttırdığı ve enerji kaynağı olduğu için su tozunu tercih etmektedirler.

Tıp Dünyası

Orta Çağ'da proteinin hastalıklara karşı koruyucu, bağışıklığı artırıcı etkisinin görüldüğü birçok tedavi merkezi kurulmuştur. Merkezlerde zehirlenme, karaciğer hastalıkları ve obezite, sindirim bozuklukları gibi hastalıkların tedavisinde çok sayıda kişiye hizmet verildi. Tip 2 diyabet hastalarına faydalıdır ve şeker seviyesini dengeler. Vücuttaki mikropların büyümesini durdurur ve doğal bir antibiyotik görevi görür. Kadınlarda rahim ve meme kanseri, erkeklerde prostat kanseri riskini azaltır. Peynir altı suyu içecekleri vücuttaki kalsiyum emilimini artırır. Osteoporozlu hastaların beslenmesinde önemlidir.

Kozmetik Sanayi

Bilimsel olarak insan cildindeki nemlendirici faktörler ile çok benzer özelliklere sahiptir. Örneğin kozmetik sektöründe kullanılır; Vücudun her dokusunun hücrelerinde su tutma özelliğinden dolayı cildin yaşlanmasını önleyen "hyalunorik asit" tipine benzer. Ayrıca bebekler için özel olarak üretilmiş sabun ve losyonlarda da kullanılmaktadır. Bu konuda yeterince bilgi edindikten sonra sağlığınıza fayda sağlamak için kendi peynir altı suyunuzu evde kolayca yapabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

BB Medya Türkiye'deki ticari gelişmeleri, son dakika internet haberlerini, sektörel makaleleri ve en son şirket haberlerini okuyucularımızla paylaşacağız. Bizi takip edin.