Peynir Altı Suyu Nedir?

Peynir altı suyu, hayvan sütünden peynir yapıldıktan sonra kalan sudur. Peynir altı suyu insan hayatındaki öneminden dolayı gıda endüstrisinde önemli bir yere sahiptir.

Aralık 20, 2022 - 03:03
Şubat 7, 2024 - 14:47
 0  65
Peynir Altı Suyu Nedir?

Peynir altı suyu, peynir yapım sürecinde sütün kalınlaşmasından kaynaklanan sıvıdır. Peynir yapımında kullanılan enzimler veya asitler sütün pıhtılaşmasına neden olur ve bu pıhtılaşma sonucunda peynirin katı kısmı yani peynir bloğu oluşurken sıvı kısmı dip suyu olarak ayrılır. Sütün önemli bir yan ürünüdür ve birçok endüstriyel kullanıma sahiptir. Besleyici ve protein açısından zengin olan su, hayvan yemi, gıda üretimi, besin takviyeleri ve bazı fermantasyon işlemlerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Peynir altı suyunun bazı sağlık yararları da araştırılmaktadır, ancak bu konuda daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Peynir altı suyu, hayvan sütünden peynir yapıldıktan sonra kalan sudur. İnsan hayatındaki öneminden dolayı sütün işlenmesinde ve gıda endüstrisinde önemli bir yere sahiptir. Hayvan sütünden peynir yapımından sonra kalan ve sütün pıhtılaşmasıyla elde edilen sıvı sudur. Bu, mineral ve asitle çökeltilmiş kazein üretiminden elde edilen asidik sudur. Ayrıca 4.3 ile 4.6 arasında bir pH'a sahiptir. Keçi peyniri yaparken, proteinin çoğunu lorda ve laktozu peynir altı suyunda bulacaksınız. Ama bundan biraz daha spesifik olabiliriz. Yapma işlemi pıhtılaşma yönteminden bağımsız olarak pıhtıyı esasen aynı bırakabilse de, kalan peynire altındaki suyun biraz farklı bir bileşimini verir. Bitmiş peynir ürününde tamamen ayırmak yerine bir miktar su kalmış olabilir.

Peynir altı suyu nasıl yapılır?

Süt ürünlerinden biri olan ve önemi her geçen gün artan peynir altı suyu, besin değeri yüksek olan en önemli doğal katkı maddelerinden biridir. Doğal ve hijyenik koşullarda üretilen elde edilen su, prebiyotik adı verilen sindirim sistemini destekleyen bakteriler açısından zengindir. Uygulamada dip suyunun midedeki kramp veya ağrılara karşı faydalı olduğu iddia edilmiştir. Peynir yapıldıktan sonra kalan su, protein veya mineral maddeler açısından yoğundur. Ekşi tatlı elde edilebildiği için kullanım alanı geniştir.

Evde probiyotik peynir yapabilir miyiz?

Evet yapabiliriz, zor değil, özellikle alışınca keyifli bir uğraş. Özellikle haneler peynir tüketmeyi severken; Emeklerinizin karşılığını aldığınızı hissedecek ve daha iyi peynir veya peynir çeşitleri yapmak için daha istekli olacaksınız. Sirke, limon, yoğurt gibi asitlerin çökeltilmesiyle yapılan tariflere peynir demek yanlış olur. Çünkü bunlar kesilerek hazırlandıkları için “süt kesimleri”dir. Asitlenmiş süt lorunun katılaşması onun peynir olduğu anlamına gelmez. Peynir probiyotik bir besindir. Bu nedenle asidik çökelme oluşmaz. Yapmış olduğunuz süt kesiminden de asitle çöktürerek elde edebilirsiniz ancak suyu fermente olmadığı için probiyotik değildir. Süt lorunun asidik dip suyu ekşi fermantasyon (whey) ile ayrıştırılırken, peynir altı suyu tatlı bir probiyotik haline gelir.

Peynir altı suyu nerelerde kullanılır?

Peynir altı suyu, farklı endüstrilerde geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Gıda endüstrisinde süt tozu ve bazı fermente ürünlerin üretiminde kullanılmaktadır. Ayrıca hayvan yemi üretiminde protein ve besin açısından zengin bir bileşen olarak kullanılır. Nemlendirici ve besleyici özelliğinden dolayı kozmetik ve cilt bakım ürünlerinde kullanılabilir. Ayrıca hayvancılık endüstrisinde proteini artırmak ve hayvan besleme programlarında büyümeyi desteklemek için kullanılır. Aynı zamanda içerdiği değerli bileşenler nedeniyle birçok endüstride kullanılan çok yönlü bir yan üründür.

Gıda Endüstrisi

Gıda endüstrisinde, protein açısından gıdaların besin değerini arttırmak için çikolata, bisküvi ve hamur işlerinde kullanılmaktadır. Ayrıca bebek mamalarında ve hatta meyve aromalı içeceklerde katkı maddesi olarak kullanılır. Hayvanların sularına veya yemlerine direkt katılarak hayvan beslemede kullanılır. İçecek üretiminde peynir altı suyu kurutularak toz haline getirilir. Bu içecekler geniş bir tüketici grubunu hedefliyor. Hızlı sindirimi nedeniyle; Sporcular büyüme hormonu ile birlikte kas kütlesini arttırdığı ve enerji kaynağı olduğu için su tozunu tercih etmektedirler. Kullanımı hakkında yeterli bilgiye sahip olunması gerekmektedir.

Tıp Dünyası

Orta Çağ'da proteinin hastalıklara karşı koruyucu etki gösterdiği ve bağışıklığı artırdığı birçok tedavi merkezi kurulmuştur. Merkezlerde zehirlenme, karaciğer hastalıkları ve obezite, sindirim bozuklukları gibi hastalıkların tedavisinde çok sayıda kişiye hizmet verildi. Tip 2 diyabet hastalarına faydalıdır ve şeker seviyesini dengeler. Vücuttaki mikropların büyümesini durdurur ve doğal bir antibiyotik görevi görür. Kadınlarda rahim ve meme kanseri, erkeklerde prostat kanseri riskini azaltır. Peynir altı suyu içecekleri vücuttaki kalsiyum emilimini artırır. Osteoporozlu hastaların beslenmesinde önemlidir.

Kozmetik Sanayi

Kozmetik alanında kullanılır ve bilimsel olarak insan cildindeki nemlendirici faktörlere çok benzer özelliklere sahiptir. Örneğin kozmetik sektöründe kullanılır; Vücudun her dokusunun hücrelerinde su tutma özelliğinden dolayı cildin yaşlanmasını önleyen "hyalunorik asit" tipine benzer. Ayrıca bebekler için özel olarak üretilmiş sabun ve losyonlarda da kullanılmaktadır. Bu konuda yeterince bilgi sahibi olduğunuzda, sağlığınıza fayda sağlamak için evde kendi peynir altı suyunuzu kolayca yapabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Buraya Bakınız Bilgi paylaşım platformu olarak bilgilendirici içerikler, sektörel haberler ve sosyal haberlerin yanı sıra sağlık, yaşam ve güncel haberlere de yer vermektedir.