Windows 10 Ağ Protokolü Eksik Hatası Nedir?

Ağ protokolü eksik hatası, bir aygıtın ağ bağlantısı sırasında belirli bir ağ protokolünü algılamakta veya düzgün şekilde işlemekte sorun yaşadığı durumları ifade eder.

Aralık 20, 2022 - 13:34
Haziran 25, 2023 - 17:52
 0  68
Windows 10 Ağ Protokolü Eksik Hatası Nedir?

Ağ protokolü eksik hatası, bir aygıtın ağ bağlantısı sırasında belirli bir ağ protokolünü algılamakta veya düzgün şekilde işlemekte sorun yaşadığı durumları ifade eder. Bu hata genellikle iletişim sorunlarına neden olur ve veri iletimini engelleyebilir. Ağ protokolü eksik hatası, ağ donanımı veya yazılımıyla ilgili bir sorundan kaynaklanabilir. Örneğin, yanlış yapılandırılmış ağ ayarları, uyumsuz protokol sürümleri veya donanım sorunları bu hataya neden olabilir. Bu tür hatalar, ağ yöneticileri ve sistem uzmanları tarafından düzeltilmesi gereken teknik sorunlardır ve genellikle ağın düzgün çalışması için çözülmesi önemlidir. Windows 10 güncellemelerinden kaynaklanan Windows ağ protokolü eksik hatası aldığınız zaman aşağıdaki seçenekleri uygulayarak sorundan kurtulun.

Ağ protokolü eksik hatasına ne sebep olur?

Windows 10 işletim sistemindeki yaygın sorunlardan biri Windows 10 ağ protokolü eksik hatası mı? Bu konuda aşağıdaki seçenekleri deneyin. Windows 7 ve 8'den sonra dağıtılan Windows 10 başarılı görünüyor. Bazen bir yazılımsal bug ile karşılaşılsa da performans açısından son derece başarılıdır.

Ağ protokolü hatası nasıl düzeltilir?

Windows 10 güncellemesi ile birlikte ortaya çıkan Windows Ağ Protokolü Eksik Hatası, bazı Windows 10 kullanıcılarını çıldırtmaya yetiyor. Artık Windows ağ protokolü eksik hatası aldığınız zaman aşağıdaki seçenekleri uygulayın ve sorundan kurtulun. Başlamadan önce Tüm virüsten koruma programlarını kaldırın.

Sorun devam ederse Başlat'a tıklayın ve buraya (cmd) yazın, arama sonucu olarak gelen komut istemi dosyasına sağ tıklayın ve yönetici olarak çalıştır seçeneği ile açın.

Açılan komut istemi penceresinde sırasıyla aşağıdaki komutları yazın.

1 – Netsh int IP sıfırlama a.txt

Komutu yazın ve ENTER'a basın.

Bazı bölümlerin sıfırlandığını kontrol ettiğinizden emin olun ve karşılığında Tamam diyor.

2 – Netsh Winsock Sıfırlama

Komutu yazın ve ENTER'a basın. Winsock kataloğunun başarıyla sıfırlandığını onaylayın.

3 – netsh winhttp sıfırlama proxy'si

Komutu yazın ve ENTER'a basın.

4 – netsh advfirewall sıfırlama

Komutu yazın ve ENTER'a basın.

5 – ipconfig /flushdns

Komutu yazın ve ENTER'a basın.

6 – Bilgisayarınızı yeniden başlatarak kontrol ediniz.

Bu komutlar çalışmazsa, komut istemini yönetici olarak tekrar açın.

  • Ardından, sfc /scannow yazın ve kayıt defterini tarayın, bilgisayarı yeniden başlatın ve tekrar kontrol edin.
  • Sorun çözülmezse, aşağıdaki seçenekleri izleyin.
  • Windows 10 Ağ ve Paylaşım merkezini açın.
  • Bağdaştırıcı ayarlarını değiştir sekmesine tıklayın.
  • İnternet, Wifi vb. bağlanmak istediğiniz görselin üzerine sağ tıklayıp özelliklere tıklayın.
  • Internet Protocol Versiyon 4'e tıklıyoruz ve DNS seçimlerini otomatik olarak yapın.

Yasaklı sitelere girmek için kurduğunuz VPN programlarını silseniz bile arka planda açık kalıyor. Yüklenen programın adı ağ bağlantılarındaysa, kutunun işaretini kaldırmanız gerekir. Bu uygulamaları yaptığınız takdirde Windows 10 ağ protokolü eksik hatası sorunu düzelecektir. Tüm çabalara rağmen bir çözüm bulamazsanız, bilgisayarda bir sistem geri yükleme işlemi gerçekleştirin.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Buraya Bakınız Sosyal içerik platformu olarak bilgilendirici içerikler, medya paylaşımları, sektörel haberler, sosyal medya ve internet haberlerinin yanı sıra sağlık, yaşam ve güncel şirket haberleri okuyucularımızla paylaşılmaktadır.