Trafik Sigortası Primlerinde Artış

Yönetmeliğin geçici 11'inci maddesinde yapılan değişiklikle sigorta primi tavan tutarları, 2022 yılı Eylül ayı itibarıyla bir önceki aya ait azami prim tutarları üzerinden aylık azami yüzde 4,75 oranında artırılacak.

Aralık 21, 2022 - 09:54
Haziran 26, 2023 - 18:27
 0  45
Trafik Sigortası Primlerinde Artış

Eylül ayı itibarıyla trafik sigortası primlerine yüzde 20 zam yapılırken, aylık artış oranı yüzde 4,75'e çıkarıldı. Zorunlu trafik sigortası poliçesi düzenlemekten kaçınan sigorta şirketinin yetkisi bir aya kadar askıya alınabilir. Trafik sigortası, Sigorta ve Bireysel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanan Karayolları motorlu kara taşıtlarının zorunlu mali sorumluluk sigortalarında tarife uygulama esasları hakkında yönetmelikte düzenlenmiştir. Hasarsızlık prim indirim oranları ise düşürüldü.

Yönetmeliğe göre, zorunlu trafik sigortasında poliçe düzenlemekten kaçındığı belirlenen sigorta şirketleri, 3 günden az 30 günden fazla olmamak üzere belirtilen branşlarda veya tüm branşlarda geçici olarak durdurulabilir. Kaçırmanın devam etmesi halinde SEDDK kararına göre bu süreler ikiye katlanabilecek veya başka tedbirler uygulanabilecektir. SEDDK, ilgili Cumhurbaşkanlığı kararnamesi uyarınca poliçe ve tedbir düzenlemekten kaçındığı tespit edilen sigorta şirketlerini resmi internet sitesinde ilan edebilecek.

Azami sigorta prim artışı

Yönetmeliğin geçici 11. maddesinde yapılan değişiklikle azami prim tutarları; 2022 Eylül ayı itibarıyla bir önceki aya ait azami prim tutarları üzerinden aylık azami yüzde 4,75 oranında artırılacaktır. Eylül ayı başından itibaren geçerli olacak azami primler; Ağustos ayında uygulanan araç grubu bazında 4. kademe azami primler; Taksi, minibüs ve koltuk sayısına göre otobüs, kamyon ve çekici araçlara yüzde 10, diğer araçlara yüzde 20 eklenerek uygulanacak. SEDDK, araç grubu kullanım tipine göre azami prim artış tablosunu uygulamıştır.

Bireysel kullanımlarda azami prim artış oranı otomobil, kamyonet, motosiklet, traktör, minibüs, kamyon, otobüs, taksi ve özel amaçlı taşıtlarda sıfır olarak belirlenirken, kurumsal kullanımda azami prim artış oranı; Otomobil ve kamyonlarda yüzde 20'ye, motosikletlerde yüzde 25'e kadar çıkacak.

Tablo kapsamında bireysel kullanımlarda azami prim artış oranı;

  • Çekicilerde %2,50,
  • İş makinelerinde %7,50, 
  • Dorselerde %25,00 ve 
  • Tankerlerde %10,00 

Yasal kullanım azami prim artış oranları; Minibüs, otobüs, özel amaçlı taşıtlar ve tarım makineleri için yüzde 2,50, kamyon ve traktör için yüzde 5,00.

Hasar yok indirimi düşürüldü

Hasarsızlık halinde prim indirim oranlarını belirleyen Yönetmelik eklerindeki tabloda yapılan değişiklikle bu kapsamdaki prim oranlarında indirime gidildi. Buna göre prim indirim oranları; 7. Kademe için yüzde 45'ten yüzde 42'ye, 6. Kademe için yüzde 30'dan yüzde 22'ye, 5. Kademe için yüzde 15'ten yüzde 10'a düşürülürken, hasar nedeniyle prim artış oranlarında düzenleme yapıldı. Düzenlenecek poliçelerde hasar nedeniyle ödenecek prim artış oranları; Tier 3 için yüzde 50'den yüzde 45'e, Tier 2 için yüzde 100'den yüzde 90'a, Tier 1 için yüzde 150'den yüzde 135'e düşürüldü. Yönetmelik 1 Eylül'de yürürlüğe girecek.

Bu İçeriğe Tepkiniz Nedir?

like

dislike

love

funny

angry

sad

wow

Buraya Bakınız Sosyal içerik platformu olarak bilgilendirici içerikler, medya paylaşımları, sektörel haberler, sosyal medya ve web haberlerinin yanı sıra sağlık, yaşam ve güncel haberleri de paylaşmaktadır.